PL   |   EN
Klienci spółek energetycznych zawiadamiają UOKiK
28 luty 2022

Klienci spółek energetycznych zawiadamiają UOKiK

Klienci Taurona, PGE, Enei i Polenergii złożyli w centrali UOKiK-u w Warszawie oraz w delegaturach w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu zawiadomienia o podejrzeniu stosowania przez spółki praktyk naruszających ich interesy. Chcą, żeby urząd nakazał producentom energii zaprzestanie dezinformacji na temat rosnących cen prądu. Podobną skargę może złożyć każdy przez stronę internetową uruchomioną przez Akcję Demokrację i Frank Bold.
Międzynarodowy Tydzień Walki z Ubóstwem Energetycznym
24 luty 2022

Międzynarodowy Tydzień Walki z Ubóstwem Energetycznym

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Walki z Ubóstwem Energetycznym EEB wraz z 6 innymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego ogłasza 24 lutego manifest w sprawie prawa do przystępnego cenowo i odnawialnego ogrzewania dla wszystkich.
Parlament Europejski domaga się szybszego wdrażania morskiej energii odnawialnej
21 luty 2022

Parlament Europejski domaga się szybszego wdrażania morskiej energii odnawialnej

Zwiększenie mocy morskiej energii odnawialnej ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale według Parlamentu Europejskiego pozwolenia na nowe lokalizacje muszą być szybciej zatwierdzane.
Kryzys gazowy spowodował zatrzymanie wycofywania się Europy z węgla
16 luty 2022

Kryzys gazowy spowodował zatrzymanie wycofywania się Europy z węgla

Wysiłki Unii Europejskiej na rzecz stopniowego wycofywania zanieczyszczającej energii węglowej zostały zatrzymane przez gwałtowny wzrost cen gazu, wynika z nowej analizy danych rynku energii elektrycznej z 2021 r. przeprowadzonej przez finansowy think-tank Ember.
Elektrownia PGE Bełchatów
15 luty 2022

Ceny energii - podwójny fałsz i brak odpowiedzialności

Jak Polska długa i szeroka przetacza się polityczna propaganda, że za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE, na którą Polska jako jej członek zgodziła się. I to aż w 60%, a w rzeczywistości stanowi jak obliczyło Forum Energii jedynie 23%.
Raport Lasy do spalenia
07 luty 2022

Raport "Lasy do spalenia"

Czy myśląc o odnawialnych źródłach energii, wyobrażasz sobie wiatraki i panele słoneczne? Przed powstaniem raportu "Lasy do spalenia" myśleliśmy podobnie. Okazuje się jednak, że transformacja energetyczna w Unii i w Polsce polega na spalaniu biomasy, w większości drewna. Zgodnie z wiedzą naukową, będzie to mieć katastrofalne skutki dla przyrody i klimatu.
Energetyczna wsypa
04 luty 2022

Energetyczna wsypa

W tym tygodniu rozpoczęła się wielka kampania Polskich Elektrowni na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Nazywam ją energetyczną wsypą, bo choć zawiera trochę prawdy, to generalnie opiera się na przeinaczeniach i niedomówieniach. Warto zebrać je w jednym miejscu.
Galopujące ceny paliw  Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla i drewna na składach
03 luty 2022

Galopujące ceny paliw – Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla i drewna na składach

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Średnia cena pelletu również wzrosła o niemal 60%, natomiast drewno kawałkowe podrożało średnio o 40%.
Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce?
02 luty 2022

Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce?

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przygotował i opublikował niezwykle ciekawą, kompleksową i przystępnie napisaną publikację – przewodnik: „Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce."
Walec klimatyczny z Unii
21 styczeń 2022

Walec klimatyczny z Unii

Podczas Sympozjum Izby Gospodarczej Gazownictwa tydzień temu pojawiła się teza, że Unia Europejska chce nas przystrzyc równo, to znaczy wszystkim narzucić takie same rozwiązania energetyczne. Teza ta została wyrażona w tonie sugerującym socjalistyczne podejście Unii do polityki klimatycznej. Postanowiłem polemizować z tą tezą.
Pakiet gazowy Komisji Europejskiej
18 styczeń 2022

Pakiet gazowy Komisji Europejskiej

15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet dekarbonizacji rynku wodoru i gazu ("pakiet gazowy") wraz z przepisami dotyczącymi emisji metanu i charakterystyki energetycznej budynków, a także komunikat w sprawie zrównoważonego cyklu węglowego.
Węgiel przyczyną podwyżek cen energii
14 styczeń 2022

Węgiel przyczyną podwyżek cen energii

W radiu można usłyszeć, że polityka klimatyczna jest przyczyną podwyżek cen energii. Rząd wkładając obniżkę podatków nałożonych na ceny paliw i energii w tzw.: tarczę antyinflacyjną daje do zrozumienia, że ta polityka jest także przyczyną inflacji. W dodatku jest to polityka unijna, więc winna ma być Unia Europejska. My wskazujemy innego winnego - węgiel.
Długoterminowe planowanie klimatyczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
22 grudzień 2021

Długoterminowe planowanie klimatyczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie zarządzania unią energetyczną, państwa członkowskie UE są zobowiązane do przygotowania krajowych strategii długoterminowych (nLTS) w celu przedstawienia swojej ścieżki transformacji klimatyczno-energetycznej w perspektywie co najmniej 30 lat.
Gaz ziemny nie jest paliwem przejściowym(!)
08 grudzień 2021

Gaz ziemny nie jest paliwem przejściowym(!)

Zamiast być promowanym jako "paliwo przejściowe", gaz można lepiej opisać jako paliwo ostatniej szansy, z zastrzeżeniem, że nie jest jedyny: inne technologie rozwijają rolę równoważącą dla systemów energetycznych, pisze Julian Popov.
Emisje w Europie wzrosły o prawie o piątą, ponieważ gospodarka odbiła się od dna
03 grudzień 2021

Emisje w Europie wzrosły o prawie o piątą, ponieważ gospodarka odbiła się od dna

Emisje gazów cieplarnianych z krajów UE wzrosły wiosną ubiegłego roku o 18 proc., wynika z danych EuropejskiegoUrzędu Statystycznego Eurostatu, ponieważ sektor gospodarczy otrząsnął się po pandemicznych zamknięciach i powrócił do uwalniania szkodliwych dla klimatu gazów do atmosfery.
Energia odnawialna ma kolejny rekordowy rok wzrostu
03 grudzień 2021

Energia odnawialna ma "kolejny rekordowy rok wzrostu"

To kolejny rekordowy rok dla energii odnawialnej, pomimo pandemii COVID-19 i rosnących kosztów surowców na całym świecie, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
Dyskusja pełna wodoru  wnioski z debaty on-line
30 listopad 2021

Dyskusja pełna wodoru – wnioski z debaty on-line

Pod koniec października odbyła się na portalu chronmyklimat.pl debata on-line pt.:” Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
Wdrażanie, inwestycje, technologia, integracja sieci i aspekty społeczno-ekonomiczne
25 listopad 2021

Wdrażanie, inwestycje, technologia, integracja sieci i aspekty społeczno-ekonomiczne

Redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2)leży u podstaw przyspieszającego na świecie przejścia od szkodliwych dla klimatu paliw kopalnych do czystych, odnawialnych form energii. Stały wzrost produkcji energii fotowoltaicznej (PV) stanowi istotną część tej globalnej transformacji energetycznej.
Stworzone przez allblue.pl