PL   |   EN

Elektrownie węglowe na szczycie listy emitentów w UE

Elektrownie węglowe na szczycie listy emitentów w UE
źródło : pixabay.com
Analiza opublikowana przez think tank energetyczny Ember ujawnia, że dziesięciu największych emitentów w UE to elektrownie węglowe, a Niemcy i Polska dominują na liście.

Tylko dziesięć największych elektrowni odpowiadało za jedną czwartą wszystkich emisji z sektora energetycznego w 2022 r. i 13% całkowitych emisji UE zarejestrowanych w ramach EU ETS. Siedem z tych elektrowni co roku w ciągu ostatniej dekady znajdowało się wśród 10 największych elektrowni, a  Bełchatów PGE w Polsce znalazł się na szczycie listy, podobnie jak od początku realizacji projektu w 2005 roku. 

"Elektrownie węglowe są recydywistami z brudnej listy UE" - powiedziała analityk Ember, Harriet Fox. "Im szybciej Europa może odejść od energii węglowej, tym lepiej".

Analiza dotyczy emisji zarejestrowanych w 2022 r. w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU-ETS), który obejmuje ponad 10 000 instalacji  w różnych sektorach, w tym lotnictwo, energetyka i przemysł.

W 2022 r. sektor energetyczny odpowiadał za 739 mln ton ekwiwalentu CO2 (CO2e), około połowy całkowitych emisji w ramach EU ETS.  Węgiel odpowiadał za ponad 60% emisji sektora energetycznego, z czego dwie trzecie odpowiadały za Niemcy i Polskę. 

Trzy przedsiębiorstwa energetyczne zdominowały emisje w sektorze energetycznym szósty rok z rzędu: RWE, PGE i EPH. Każdy z nich wyemitował prawie tyle samo CO2e, co włoski sektor energetyczny w 2022 roku. Łącznie te trzy przedsiębiorstwa energetyczne odpowiadały za 30% emisji sektora energetycznego UE, a elektrownie na węgiel brunatny odpowiadały za większość z nich.

Węgiel jest w odwrocie

Podczas gdy węgiel nadal dominuje w emisjach UE, długoterminowy spadek energetyki węglowej jest jasny: emisje węgla w 2022 r. były o 40% niższe niż dziesięć lat temu. Pomimo obaw o powrót Europy do energetyki węglowej podczas globalnego kryzysu gazowego, wzrosty były ograniczone. Emisje energii węglowej wzrosły o 6% w porównaniu z 2021 r., ale pozostały poniżej poziomów z 2019 r.

Dwaj najwięksi emitenci energii węglowej w ramach EU ETS, Niemcy i Polska, odnotowali spadki. Niemcy poruszają się jednak szybciej. Niemcy osiągnęły 37% spadek emisji energii węglowej w ciągu ostatniej dekady, a obecnie dążą do wycofania węgla w 2030 r. Polska jednak nie wyznaczyła jeszcze daty odejścia od węgla i w ostatniej dekadzie odnotowała jedynie 12-procentowy spadek. W rezultacie Polska ma zwiększony udział emisji w energetyce węglowej EU-ETS w 2022 r. (28%), w porównaniu z 19% dekadę temu, podczas gdy udział Niemiec pozostał stabilny.

"Polska wkrótce pozostanie największym emitentem UE, jeśli nie zmieni kursu" - kontynuowała Harriet Fox. "Niemcy robią postępy, aby zmniejszyć swoją zależność od węgla, ale Polska jeszcze się nie zaczęła".

Analizę możesz przeczytać TUTAJ

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl