PL   |   EN

Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi

Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi
źródło : pixabay.com
Organizacja Climate Action Network (CAN) Europe opublikowała raport obalający mity związane z energią jądrową. Wyjaśnia on, dlaczego energia jądrowa jest niebezpiecznym czynnikiem odwracającym uwagę od przejścia na system energetyczny w pełni oparty na odnawialnych źródłach energii i grozi opóźnieniem pilnie potrzebnego wycofania się z paliw kopalnych.

"Z rosnącym niepokojem obserwujemy renesans energii jądrowej. Najtańszym, najszybszym i jedynym realnym zamiennikiem paliw kopalnych są odnawialne źródła energii. Podczas gdy przyspieszone wdrażanie energii wiatrowej i słonecznej już przyniosło znaczne redukcje emisji i obniżyło rachunki za energię, energia jądrowa stanowi niebezpieczną przeszkodę, która jedynie odwraca uwagę. Wzywamy decydentów do kontynuowania wysiłków na rzecz stworzenia systemu energetycznego w pełni opartego na odnawialnych źródłach energii" - powiedział Thomas Lewis, ekspert CAN Europe ds. energii jądrowej.

Kluczowe wnioski z raportu obalającego mity:

  • Nowa energia jądrowa w Europie oznacza proces zbyt powolny i zbyt kosztowny, by w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji systemu energetycznego przed rokiem 2040. Ścieżka ta odwraca uwagę i jedynie opóźnia wycofywanie paliw kopalnych i wdrażanie odnawialnych źródeł energii.
  • Energia jądrowa podkopuje odnawialne źródła energii i nie jest alternatywą ani partnerem dla odnawialnych źródeł energii w transformacji energetycznej.
  • Małe reaktory modułowe pozostają niesprawdzoną technologią i, podobnie jak konwencjonalne konstrukcje reaktorów jądrowych, nie są w stanie w znaczący sposób przyczynić się do dekarbonizacji. Ich rozwój spowodowałby wzrost cen energii elektrycznej, zwiększenie ilości odpadów radioaktywnych i ryzyko rozprzestrzeniania się materiałów jądrowych.
  • Aby zapewnić bezpieczną i zrównoważoną przyszłość, najpóźniej do 2040 r. konieczny jest w 100% odnawialny system energetyczny, a tym samym stopniowe wycofywanie i likwidacja istniejącej europejskiej infrastruktury jądrowej.

Raport "Myth buster. Nuclear energy is a dangerous distraction" (w jęz. angielskim) dostępny jest na stronie Climate Action Network (CAN) Europe

Dokument został opublikowany przed Szczytem Energii Jądrowej, który odbył się 21 marca br. w Brukseli. Szczyt, którego gospodarzem był  premier Belgii Alexander De Croo i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, gromadzi przywódców politycznych i liderów branży jądrowej w celu przyciągnięcia środków publicznych na realizację celu jakim jest potrojenie globalnej mocy nuklearnej do 2050 r., ogłoszonego przez niewielką grupę krajów podczas COP28 w Dubaju.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl