PL   |   EN

Dołącz do debaty online: „Węgiel nie jest sexy” – Dlaczego musimy przyspieszyć transformację energetyczną?

Dołącz do debaty online: Węgiel nie jest sexy  Dlaczego musimy przyspieszyć transformację energetyczną?
źródło : pixabay.com
Ogólnopolska debata na temat przyszłości węgla w Polsce oraz jego wpływu na klimat, społeczeństwo i gospodarkę już za rogiem! Jeżeli interesują Cię kwestie zrównoważonego rozwoju, energetyki i ochrony środowiska, ta debata jest obowiązkowym punktem w Twoim kalendarzu. Już jutro, 14 maja!

Kiedy? 14 maja 2024, godz. 10:30 – 12:00

Dlaczego warto wziąć udział?

Debata „Węgiel nie jest sexy” skupi się na krytycznej analizie aktualnej roli węgla w polskiej gospodarce oraz na dyskusji o niezbędnych działaniach, które pomogą przyspieszyć proces odchodzenia od tego paliwa kopalnego. Omówione zostaną między innymi następujące tematy:

  • Zmiany klimatyczne i ich bezpośrednie skutki: jak ekstremalne warunki pogodowe, susze, czy huragany wpływają na nasze życie.
  • Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne: związane ze zmianami w zakresie zdrowia, społeczeństwa oraz gospodarki.
  • Obowiązki państw rozwiniętych: w kontekście osiągnięcia neutralności klimatycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
  • Rola polskiego sektora energetycznego: w kontekście zobowiązań międzynarodowych oraz zmian w prawodawstwie unijnym dotyczących sprawozdawczości niefinansowej i wskaźników ESG.

Dyskutanci, których warto posłuchać

Debatę poprowadzi Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Wśród panelistów znajdą się eksperci i działacze na rzecz środowiska, takie osoby jak Agnieszka Sobol (Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy), Radosław Gawlik z Eko-Unii, Michał Smoleń z Fundacji Instrat, oraz Grzegorz Trefon z Porozumienia Związków Zawodowych "KADRA". Każdy z nich wniesie do dyskusji swoje unikalne doświadczenia i perspektywy.

Dlaczego proces odchodzenia od węgla w Polsce jest tak powolny?

Powolne tempo odchodzenia od węgla w Polsce wynika z kilku czynników. Polska, jako kraj długo zależny od węgla, posiada głęboko zakorzenioną infrastrukturę oraz kulturę górniczą, co sprawia, że zmiany są trudne i wymagają czasu. Węgiel kamienny, będący dominującym źródłem energii, jest silnie wspierany ze względów socjalnych i ekonomicznych, szczególnie w regionach, gdzie przemysł górniczy jest głównym pracodawcą. Dodatkowo, obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym i opór społeczny przed wzrostem cen energii skutkują ostrożnością w szybkim odejściu od węgla. Również zobowiązania wobec górników i ich rodzin generują presję na utrzymanie status quo, co spowalnia wprowadzanie nowych, zrównoważonych technologii energetycznych.

Jakie różnice i podobieństwa występują w podejściu do węgla kamiennego i brunatnego?

Podejście do wydobycia i wykorzystania węgla kamiennego i brunatnego różni się pod względem technologicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Węgiel kamienny, wydobywany głównie na Śląsku, jest często kojarzony z głębinowym wydobyciem, co wiąże się z większymi kosztami i trudnościami technicznymi, ale też większą kalorycznością i efektywnością energetyczną. Z kolei węgiel brunatny, eksploatowany na przykład w Turoszowie, jest pozyskiwany metodą odkrywkową, co jest tańsze, lecz ma znacznie większy negatywny wpływ na środowisko przez zniszczenie dużych obszarów ziemi. Mimo tych różnic, oba typy węgla stanowią wyzwanie w kontekście transformacji energetycznej Polski ze względu na ich wpływ na emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie lokalnych ekosystemów.

Przyczyny wolnej i nieefektywnej transformacji regionów górniczych.

Transformacja regionów górniczych w Polsce przebiega wolno z wielu przyczyn. Jednym z głównych problemów jest silne zakorzenienie gospodarcze i społeczne węgla w lokalnych społecznościach, co generuje opór przeciwko zmianom. Samorządy lokalne i regionalne często obawiają się o skutki gospodarcze transformacji, takie jak wzrost bezrobocia i spadek lokalnych dochodów. Interesy związków zawodowych i zarządców kopalń również często stoją w sprzeczności z potrzebami ekologicznymi i innowacyjnymi podejściami do energetyki. Brakuje również skutecznych programów wsparcia dla pracowników przechodzących z sektora górniczego do nowych form zatrudnienia w sektorach zielonej energii, co prowadzi do zastoju i frustracji w tych społecznościach.

Dlaczego w przestrzeni publicznej dominują głosy o kosztach odejścia od węgla, a rzadziej wspomina się o korzyściach?

Dyskusja publiczna często skupia się na bezpośrednich kosztach związanych z odejściem od węgla, takich jak wzrost cen energii, potrzeba inwestycji w nowe technologie czy potencjalne zwiększenie bezrobocia w regionach górniczych. Te obawy są szczególnie silne w społeczeństwach, gdzie węgiel stanowi znaczący udział w gospodarce lokalnej. Psychologicznie ludzie są bardziej skłonni zauważać krótkoterminowe zagrożenia i koszty niż długoterminowe korzyści, które choć istotne, często są trudniejsze do bezpośredniego doświadczenia i kwantyfikacji. Ponadto, benefity takie jak poprawa jakości powietrza, zdrowsze środowisko życia, mniejsza zależność od importowanych paliw czy tworzenie nowych, zielonych miejsc pracy często są mniej widoczne w codziennym dyskursie. Aby zmienić tę narrację, konieczne jest lepsze informowanie społeczeństwa o korzyściach płynących z transformacji energetycznej oraz włączanie tych korzyści do debaty publicznej na równi z omawianiem wyzwań.

Jak wziąć udział?

Debata odbędzie się online, więc każdy może dołączyć z dowolnego miejsca. To idealna okazja, aby dowiedzieć się więcej o przyszłości energetyki w Polsce oraz o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem.

Nie przegap tej szansy na lepsze zrozumienie kluczowych zagadnień wpływających na naszą przyszłość i zdrowie planety. Zarejestruj się już dziś i dołącz do ważnej dyskusji o przyszłości Polski i świata!

Zarejestruj się teraz i bądź częścią zmiany: https://www.facebook.com/events/1423523655034832
 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl