PL   |   EN

W stronę czystego ciepłownictwa

W stronę czystego ciepłownictwa
źródło : pixabay.com
Europejskie systemy ciepłownicze nadal w dużej mierze opierają się na gazie ziemnym i węglu. Jednak jeśli chcemy ograniczyć emisje, poprawić jakość powietrza i utrzymać rachunki za energię na niskim poziomie, konieczne jest, aby kraje i społeczności lokalne przestawiły swoje systemy ciepłownicze na odnawialne źródła energii.

Raport "W stronę czystego ciepłownictwa. Najlepsze technologie i przykłady z życia wzięte", opracowany przez koalicję Beyond Fossil Fuels i CEE Bankwatch Network, przedstawia szereg sprawdzonych zrównoważonych technologii ciepłowniczych – od energii geotermalnej i przemysłowych pomp ciepła po energię słoneczną i technologie wykorzystujące ciepło odpadowe. Dokonano również przeglądu rozwiązań, które są często promowane jako alternatywa dla węgla i gazu, ale w rzeczywistości są szkodliwe dla klimatu i środowiska.

Publikacja jest dedykowana praktykom, decydentom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i sektora energetycznego. Znajdą w niej przegląd różnych możliwości publicznego finansowania inwestycji ciepłowniczych, które mogą wesprzeć jego dekarbonizację.

Dekarbonizacja ciepłownictwa to duże wyzwanie. Mamy na nie spore środki z Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy. Ale nie możemy sobie pozwolić na chybione inwestycje, jeśli chcemy, żeby wkrótce ogrzewanie naszych domów było czyste i tanie. Ta broszura pozwala poznać dobre i złe technologie ciepłownicze osobom, które nie specjalizują się w temacie. Jest napisana prostym językiem i zawiera przykłady, które mogą nas zainspirować. Polecam ją szczególnie członkiniom i członkom komitetów monitorujących Fundusze Europejskie – podkreśla Krzysztof Mrozek, ekspert Polskiej Zielonej Sieci.


Publikacja jest również dostępna na stronie CEE Bankwatch Network w językach: angielskim, bułgarskim, rosyjskim i serbskim.

Raport do pobrania >>> tutaj

Źródło: Polska Zielona Sieć

Tagi

Stworzone przez allblue.pl