W poprzednim cyklu politycznym postępowa polityka energetyczna UE poczyniła znaczne postępy w zwiększaniu ambicji klimatycznych. Wysiłki te są jednak niewystarczające, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C. Nowa Komisja Europejska musi nadzorować ambitne i solidne wdrażanie istniejących przepisów przez państwa członkowskie, jednocześnie przedstawiając nowe propozycje mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, stopniowe wycofywanie paliw kopalnych i zajęcie się nierównościami społecznymi.
Kluczowe zalecenia kompasu energetycznego CAN Europe są następujące:
Pełne wykorzystanie redukcji zapotrzebowania na energię w celu osiągnięcia co najmniej 20% oszczędności energii do 2030 r. i zmniejszenia zapotrzebowania na energię o połowę do 2040 r.
Zbudowanie w 100% odnawialnego systemu energetycznego, z przyspieszonym wdrażaniem zrównoważonych odnawialnych źródeł energii.
Stopniowe wycofywanie paliw kopalnych i unikanie fałszywych rozwiązań poprzez wdrożenie planu działania mającego na celu wycofanie węgla do 2030 r., gazu kopalnego do 2035 r. i ropy naftowej do 2040 r. oraz ram likwidacji infrastruktury paliw kopalnych.
Zapewnienie sprawiedliwej społecznie transformacji przy sprawiedliwym podziale kosztów i korzyści wynikających z transformacji energetycznej w całym społeczeństwie.
Zlikwidowanie luki inwestycyjnej dzięki europejskiemu planowi inwestycji społecznych i ekologicznych, który skupi się na inwestycjach związanych z klimatem i przyrodą oraz wyeliminuje dotacje na paliwa kopalne z budżetów krajowych i unijnych strumieni finansowania.
„Nowa Komisja musi doprowadzić do transformacji w kierunku przyspieszenia działań na rzecz klimatu. Kompas energetyczny na następny cykl polityczny wskazuje na ambitną politykę i solidne wdrożenie, które zapewni szybkie, sprawiedliwe i zrównoważone przejście od paliw kopalnych do 100% energii odnawialnej najpóźniej do 2040 roku. Kierunek ten ma kluczowe znaczenie dla UE, aby zapewnić transformację energetyczną, która jest zgodna z nauką i maksymalizuje korzyści dla ludzi i planety” - powiedziała Cornelia Maarfield, dyrektor ds. energii w CAN Europe.