PL   |   EN

Poradnik przygotowania Powiatowego Planu Energii i Klimatu

Poradnik przygotowania Powiatowego Planu Energii i Klimatu
źródło : pixabay.com
Przeciwdziałanie zmianie klimatu i jej skutkom wymaga skoordynowanych, długoterminowych działań na wszystkich szczeblach administracji państwowej i samorządowej, a także współpracy z kluczowymi sektorami gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi. Propozycja Powiatowego Planu Energii i Klimatu jest odpowiedzią na te potrzeby.

Powiatowy Plan Energii i Klimatu (PPEiK) to propozycja dokumentu scalającego działania w zakresie transformacji energetycznej i ochrony klimatu na poziomie powiatu. PPEiK skupia się na współpracy powiatów z gminami, uwzględniając aktualne obowiązki wynikające z aktów prawnych, takich jak Prawo ochrony środowiska i Prawo energetyczne. Celem dokumentu jest połączenie rozproszonych w różnych planach zagadnień związanych z energią i klimatem w spójny plan działań na poziomie powiatowym zgodny z Regionalnym Planem Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego. PPEiK obejmowałby sześć kluczowych obszarów: produkcję i dystrybucję energii, budownictwo (publiczne i prywatne), transport (publiczny, prywatny i niezmotoryzowany), gospodarkę (przemysł, surowce, wodę i odpady), rolnictwo oraz lasy i użytkowanie gruntów. 

Opracowanie dostarcza również przykłady dobrych praktyk. W poradniku omówiono także mechanizmy finansowania i monitorowania, co czyni go kompleksowym narzędziem wspierającym samorządy w realizacji celów związanych z ochroną klimatu i transformacją energetyczną.

Poradnik powstał jako wsparcie dla działań sieci powiatowych doradców ds. klimatu i środowiska, działającej w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. 

Poradnik przygotowania Powiatowego Planu Energii i Klimatu można pobrać tutaj >>>

 

Poradnik opracowano w ramach działania C5 projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE 19 IPC/PL/000005), finansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: klimat.ekomalopolska.pl

Tagi

Stworzone przez allblue.pl