Raport "Więcej gazu na kredyt: gdzie zderzają się obietnice klimatyczne i plany gazowe Europy" analizuje rolę gazu kopalnego w sektorach energetycznych Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bułgarii i Polski. Szczegółowo opisuje obecną i planowaną moc elektrowni gazowych w zestawieniu z ich celami klimatycznymi. Wyniki są alarmujące.
Kraje europejskie planują zwiększenie mocy elektrowni gazowych o 80 GW, co stanowi wzrost o 32% w porównaniu z obecnym poziomem. Włochy, Wielka Brytania i Niemcy – odpowiadające już za 45% produkcji energii z gazu w Europie – są odpowiedzialne za połowę tej nowej mocy, mimo zobowiązań do dekarbonizacji sektora energetycznego do 2030 roku (Wielka Brytania) i 2035 roku (Niemcy i Włochy). Żaden z tych krajów nie ma jednak jasnego planu wycofania gazu kopalnego z użytkowania w swoich 931 istniejących jednostkach gazowych, a tym bardziej w tych będących w fazie rozwoju.
W Europie Środkowej i Wschodniej Polska, Rumunia i Bułgaria, które już opóźniają wycofywanie węgla, intensyfikują inwestycje w paliwa kopalne, planując wspólne zwiększenie mocy elektrowni gazowych z 9 do 24 GW. Wiele z tych projektów jest finansowanych z pieniędzy podatników lub środków UE, takich jak Fundusz Modernizacyjny i Fundusz Odbudowy i Odporności, które miały wspierać „modernizację” systemów energetycznych i budowę bardziej „zrównoważonych” gospodarek.
Raport podkreśla również niedoinwestowanie w czyste rozwiązania zwiększające elastyczność systemu, takie jak sieci energetyczne, magazynowanie energii i zarządzanie popytem, które są kluczowe dla funkcjonowania systemu energetycznego opartego w pełni na odnawialnych źródłach. Autorzy raportu apelują, aby kraje europejskie wstrzymały inwestycje w elektrownie gazowe i przekierowały środki – w tym subsydia podatników i finansowanie z UE – na rozwój energii odnawialnej, modernizację sieci, magazynowanie i elastyczne rozwiązania. Tylko w ten sposób Europa może oczyścić swój sektor energetyczny do 2035 roku, co, jak podkreśla Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), jest kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych.
Źródło: Beyond Fossil Fuels