Transformacja energetyczna w Polsce postępuje mimo ciągłych opóźnień w przyjmowaniu strategii sektorowych. Z roku na rok rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. W czerwcu 2025 r. po raz pierwszy odnotowano wyższą produkcję energii z OZE niż z węgla, a ponad połowa mocy w systemie to źródła odnawialne. Kolejny rok z rzędu Polska obniża emisyjność produkcji energii przy jednoczesnym wzroście PKB. Jednocześnie współczynnik wykorzystania mocy bloków węglowych osiąga najniższe poziomy od dziesięcioleci, co potwierdza trwałą zmianę struktury krajowego miksu energetycznego.
Transformacja przyspiesza również po stronie nowych technologii i odbiorców końcowych. W 2025 r. moc prosumenckich magazynów energii podwoiła się, a rynek pojazdów elektrycznych szybko się rozwija. Pomimo mniejszego tempa niż kilka lat wcześniej, moc instalacji prosumenckich i pomp ciepła nadal przyrasta. Już od poprzedniego kryzysu energetycznego widać, że obywatele biorą sprawy w swoje ręce, stając się jednym głównych z motorów transformacji.
Postępująca modernizacja nie oznacza jednak całkowitego ograniczenia zależności od paliw kopalnych. W ostatnim roku wzrosło znaczenie gazu ziemnego w elektroenergetyce i ciepłownictwie, a poziomy importu i wykorzystania tego paliwa pozostają wysokie. Rosnąca rola gazu ziemnego w tych sektorach wskazuje na potrzebę wypracowania długoterminowej strategii dla tego paliwa i zdefiniowania jego roli również w przemyśle i gospodarstwach domowych.
Dynamiczny rozwój OZE, znacznie szybszy w przypadku fotowoltaiki niż energetyki wiatrowej, ujawnia także rosnące wyzwania systemowe. W 2025 r. ponad dwukrotnie wzrosła skala ograniczeń generacji (redysponowanie) w stosunku do roku poprzedniego, a prognozy operatora wskazują na dalsze nasilenie tego zjawiska w 2026 r. Pokazuje to, że tempo rozwoju nowych mocy coraz wyraźniej wyprzedza rozwój elastyczności systemu elektroenergetycznego.
W kolejnej edycji Rocznika Forum Energii prezentujemy dane podsumowujące ubiegły rok w czterech obszarach, którymi są:
- rynek energii w Polsce,
- Krajowy System Elektroenergetyczny,
- surowce energetyczne,
- wpływ sektora energii na klimat i emisje.
Coraz większym wyzwaniem w pracach nad publikacją staje się dostępność danych. Dla przykładu – w 2025 r. rząd zaczął ukrywać dane dotyczące kierunków importu gazu ziemnego. Ograniczenia publicznie dostępnych informacji utrudniają agregowanie wskaźników i monitorowanie zmian zachodzących na rynku energii. Tymczasem, w warunkach przyspieszającej transformacji, transparentność danych staje się jednym z warunków skutecznego prowadzenia polityki energetycznej, budowania zaufania społecznego do zmian i oceny efektywności podejmowanych działań.
AGENDA
14.00–14.05 Otwarcie i wprowadzenie
Tobiasz Adamczewski, Wiceprezes Zarządu Forum Energii
14.05–14.35 Transformacja energetyczna w Polsce – prezentacja wniosków z raportu
Kacper Kwidziński, współautor raportu, analityk, Program Elektroenergetyka, Forum Energii
14.35–15.00 Sesja pytań i odpowiedzi
Kiedy: 2 czerwca 2026, godz. 14:00
Gdzie: Click Meeting
Źródło: Forum Energii