PL   |   EN
Litania do generatora wniosków
19 czerwiec 2024

Litania do generatora wniosków

Polska dysponuje największymi środkami z funduszy europejskich ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ale tak źle przygotowanych konkursów dawno nie widziałem.
Miejskie Plany Adaptacji znów atakują
05 czerwiec 2024

Miejskie Plany Adaptacji znów atakują

Nowy rząd, stare pomysły. Proponowana nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska zakłada wprowadzenie obowiązku tworzenia miejskich planów adaptacji (MPA). Po co?
Pokonać lęki wieku średniego
16 maj 2024

Pokonać lęki wieku średniego

Dziś proponuję Wam nieco inne rozważanie. Bardziej intuicyjne, niż oparte na faktach. Bardziej osobiste.
Dla szybkich i sprawnych
09 maj 2024

Dla szybkich i sprawnych

Dziś w Polsce mamy swój narodowy sport. Nie jest to piłka nożna, ale wyścig o dotacje.
Szukając dziadersów
25 kwiecień 2024

Szukając dziadersów

Rządzą nami starzy ludzie. Biden, Trump, Putni, Kaczyński, Tusk i jeszcze wielu innych. Czy wszyscy z nich są dziadersami?
Złota rybka na ulicy
17 kwiecień 2024

Złota rybka na ulicy

Ryby głosu nie mają – mówi stare przysłowie. Tylko w baśniach zdarzyła się taka co mówiła i miała w dodatku złoty kolor. Inne ryby-kobiety z kolei śpiewały tak, że mężczyźni umieli myśleć już tylko o jednym. O samochodach.
Głuchy telefon
10 kwiecień 2024

Głuchy telefon

Europejski Zielony Ład jest na cenzurowanym – u rolników, u kierowców i pewnie znajdą się kolejni. Czemu pozostają głusi na argumenty? Czemu nie odbierają telefonu, choć… może nikt tak naprawdę nie dzwonił?
Jak wyhodować sobie raka?
27 marzec 2024

Jak wyhodować sobie raka?

Polski rząd – na przekór propozycjom Unii Europejskiej – nie chce wprowadzić podatku od pojazdów uzależnionego od ich emisji spalin. Analizując dotychczasowe postępowanie Unii Europejskiej wobec Polski można się było tego spodziewać.
Legenda o samorządzie
20 marzec 2024

Legenda o samorządzie

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żył kasztelan… A potem przyszła zmiana klimatu, a wraz z nią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Mogą wiele, ale jednak nie wszystko.
Tabor na tory
13 marzec 2024

Tabor na tory

Jadąc Pendolino może nam się wydawać, że polska kolej ma się bardzo dobrze. Niestety wciąż w Polsce można spotkać się z taborem kolejowym w standardzie cygańskiego taboru z XIX wieku. Czy możemy coś z tym zrobić?
Ekologiczny Janosik
04 marzec 2024

Ekologiczny Janosik

Janosik, czyli polski Robin Hood – ten, który zabierał bogatym, a dawał biednym. A gdyby tak zabierał tym, co szkodzą środowisku, a oddawał tym, którzy go chronią?
Wspólnota Niepodległych Państw
28 luty 2024

Wspólnota Niepodległych Państw

Jest taka wspólnota, która została założono po to, aby się rozpaść. Gorąco wierzę, że nie dotyczy to także Unii Europejskiej, a wręcz przeciwnie.
Płachta na rolnika
21 luty 2024

Płachta na rolnika

Rolnicy wiedzą jak czerwona płachta działa na byka. Wiedzą też jak obchodzić się z traktorem. Ostatnio wyprowadzili je na ulice, aby protestować przeciw polityce klimatycznej, czyli Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Czy to też taka czerwona płachta?
Pies i jego ogon
14 luty 2024

Pies i jego ogon

Gdy pies biegnie do przodu, macha ogonem. Jeśli na ogonie siedzi nieświadoma pchła, to majta się w lewo i w prawo. Może spadnie, a może przeskoczy do przodu. Niczym polska polityka klimatyczna.
Odlot Orlenu
07 luty 2024

Odlot Orlenu

Zwolnienie Daniela Obajtka koncentruje nasz wzrok na głównej osobie spektaklu. Dla mnie ciekawsze są dekoracje. Bo dziś Orlen to nie to samo co PKN Orlen w 2018 roku. Czy to gorzej?
Opcja atomowa
30 styczeń 2024

Opcja atomowa

Polska wchodzi na drogę atomu. Tu czy tam politycy zgadzają się, że nie ma opcji. Jednak na nowa historia atomu w Polsce nie przekonuje, że wchodzimy na tę drogę całkiem dobrowolnie.
Statki na niebie
23 styczeń 2024

Statki na niebie

Centralny Port Komunikacyjny znajduje się w ogniu dyskusji. A co jeśli ma on sens tylko kiedy lotnictwo nie będzie powodować zmiany klimatu?
Strefy na Lachy
16 styczeń 2024

Strefy na Lachy

Z polskich miast jak dotąd tylko Kraków i Warszawa podjęły próby wdrożenia Stref Czystego Transportu. O co tyle hałasu, skoro większość siedzi cicho?
Stworzone przez allblue.pl