PL   |   EN
Czekając na smog
01 październik 2022

Czekając na smog

Przez całe wakacje nakręcała się spirala kryzysu energetycznego związanego z brakiem surowców energetycznych pochodzących z Rosji. Będzie węgiel czy nie będzie, a jeśli tak to jakiej jakości. Jak drogi będzie gaz (ostatnio tanieje!)? Zbierać chrust czy nie zbierać. Czy będzie wolno palić czym się tylko da? Teraz oczekujemy na smog. A mogliśmy tego uniknąć.
2000 kWh, czyli działania pozorowane
24 wrzesień 2022

2000 kWh, czyli działania pozorowane

Jak bomba do piwnicy wypadła rządowi z rękawa Tarcza Solidarnościowa. Ma ona powstrzymać wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od początku 2022 roku. Według mnie to jedynie działania pozorowane.
Globalna gospodarka niedoborów
17 wrzesień 2022

Globalna gospodarka niedoborów

Wojna Rosji z Ukrainą uwypukliła to, co już od dawna tli się po pokrywką kapitalizmu. W latach 80. XX wieku Janos Kornay opisał gospodarkę niedoborów. Uznano wtedy, że niedobór jest cechą właściwą ekonomii socjalistycznej, czy wręcz komunistycznej, w przeciwieństwie do kapitalizmu. Dziś zaczyna być widać, że niedobór wynika z innych przyczyn niż system ekonomiczny, a wymusza on zmianę systemu ekonomicznego w kierunku tego kojarzonego z socjalizmem.
Rower na łańcuchu
10 wrzesień 2022

Rower na łańcuchu

Poszczególne rządy w Polsce próbują udowodnić nam, że działają na rzecz wolności. Niestety wolność, jaką odczuwałem jeżdżąc na rowerze jako nastolatek dziś jest już nie do powtórzenia. Wcale nie dlatego, że nie jestem już nastolatkiem, ale dlatego, że ważniejsi ode mnie przypięli rower łańcuchem do stojaka i wyrzucili klucze.
Wspomnienia aktywisty
03 wrzesień 2022

Wspomnienia aktywisty

Tydzień temu na Starym Mieście, będąc tam wspólnie z rodziną, w ostatni piątek sierpnia, spotkałem Warszawską Masę Krytyczną. Ten oddolny ruch rowerowy to kolebka mojej działalności pozarządowej, mój mały punkt zwrotny. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a część warszawskiego krajobrazu, to także moja zasługa.
Państwo bez ziemi
27 sierpień 2022

Państwo bez ziemi

Kwestia zanieczyszczenia Odry przysłoniła zataczające w trakcie wakacji coraz szersze kręgi protesty związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Głównym punktem zapalnym była zmiana przepisów, na podstawie których Państwo może wywłaszczać obywatela ze swojej własności i wypłacać mu z tego tytułu odszkodowanie. Zupełnie jakby było państwem bez ziemi. A zmiana jak się okazało dotyczyła nie tylko CPK.
Dziura w rzece
20 sierpień 2022

Dziura w rzece

Wydarzenia ostatnich dni zdominowały doniesienia o złej jakości wody w Odrze. Aż dziw bierze, że cokolwiek wiemy o jakości wody w tej rzece i innych rzekach Polski.
Skandynawskie lato
23 lipiec 2022

Skandynawskie lato

Ledwo wskazówki termometrów przejdą w lipcu lub sierpniu lekko poniżej 20 st. C, a już w Polsce zaczynamy narzekać, że mamy zimne lato, skandynawskie lato. Od pewnego czasu także zaczynamy z tego samego powodu dodatkowo zastanawiać się – gdzie jest to globalne ocieplenie? Sorry, taki mamy klimat i taką jego zmianę.
Gdzie są te dzieci?
16 lipiec 2022

Gdzie są te dzieci?

Z wielu plakatów w Polsce od prawie miesiąca patrzą na nas dwie sympatycznie dziewczynki, których zdjęcie sąsiaduje z danymi o spadającej dzietności polskich rodzin w latach 50. 80. i dziś. Zdjęcie opatrzone jest pytaniem: „Gdzie są dziś te dzieci?”. Politycy już zaczęli sobie wykrzykiwać własne odpowiedzi, ale właściwa odpowiedź ma niewiele wspólnego z polityką.
SUMP czy nie SUMP?
09 lipiec 2022

SUMP czy nie SUMP?

SUMP, to po polsku Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To kolejny specjalny dokument przygotowywany na szczeblu gmin po to, by określić potrzeby i dopasować do nich inwestycje na okres finansowania 2021-2027 z budżetu funduszy europejskich. Potrzeby wynikają także z konieczności ochrony klimatu. Czy dokumenty typu SUMP takim potrzebom podołają?
Przyszłość nie będzie symetryczna
02 lipiec 2022

Przyszłość nie będzie symetryczna

We wtorek Grzegorz Sroczyński (gazeta.pl) przeprowadził ciekawy wywiad z Pawłem Musiałkiem z Klubu Jagiellońskiego. Według Pawła „Zielona transformacja to będzie dla nas koszmar. Wydatki, wydatki, wydatki”. Drogi Pawle – pozostając w takim tonie można by powiedzieć: całe życie to tylko wydatki! Tylko czy na pewno?
Konferencje on-line
11 czerwiec 2022

Konferencje on-line

Dwa lata gapienia się w ekran i oglądania twarzy swoich kolegów i koleżanek na małym ekranie. Mamy dość! Pojechaliśmy więc w Polskę. Jest… inaczej.
Nabraliśmy tempa
04 czerwiec 2022

Nabraliśmy tempa

Ledwo przestaliśmy odmieniać słowo „pandemia” przez wszystkie przypadki, a już wypadałoby w wielu miejscach postawić znaki ograniczenia prędkości.
Między nami
28 maj 2022

Między nami

Powoli chociaż skutecznie okazuje się, że rządy ludu za pomocą polityków przeradzają się w rządy ekspertów. Mnożą nam się ustawy, strategie, plany i inwestycje, które nie są w żaden sposób poparte aprobatą społeczeństwa, a czasem nawet i solidnymi analizami. Znów jedni eksperci są tego, inni czegoś innego, a pomysłów na integrację niewiele. My je mamy!
REPowerYou
21 maj 2022

REPowerYou

W ostatnią środę (18.05.2022) Komisja Europejska pokazała nowe założenia planu odejścia od importu paliw kopalnych z Rosji, tzw: REPowerEU. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, są to działania przyspieszające główne kierunki transformacji energetycznej kierowanej potrzebą realizacji polityki klimatycznej. Spełniają się także nasze postulaty.
Bańka drogowa
07 maj 2022

Bańka drogowa

Czy z każdej miejscowości w Polsce można dojechać samochodem do każdej miejscowości w kraju? Można. Z czy można tak samo uczynić komunikacją publiczną? Nie. Trudno będzie też tak uczynić bezpiecznie na rowerze. Włóżmy więc między bajki powieść o zrównoważonym transporcie, jeśli wciąż inwestujemy głównie w infrastrukturę drogową.
O łataniu dziur
23 kwiecień 2022

O łataniu dziur

Od kilku tygodni na portalu chronmyklimat.pl prezentujemy Wam przeglądy projektowanych wydatków z funduszy europejskich na cele związane z ochroną środowiska (lub nie). Warto przypomnieć, że środki te otrzymujemy dlatego, że pod względem rozwoju jesteśmy na niższym poziomie niż większość krajów Unii Europejskiej. Dzięki nim mamy te zapóźnienia nadrobić. Problem w tym, że jednocześnie powstają nowe zaległości.
Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość
08 kwiecień 2022

Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość

Od wielu lat malujemy naszą przyszłość różnymi kolorami w nadziei, że będzie ona lepsza dla naszych dzieci. W obliczu wojny na Ukrainie i obrazów masakry w Buczy nie ma już kolorów do wykorzystania. Musimy dać naszym dzieciom jakąkolwiek nadzieję na przyszłość.
Stworzone przez allblue.pl