PL   |   EN
Wspólnota Niepodległych Państw
28 luty 2024

Wspólnota Niepodległych Państw

Jest taka wspólnota, która została założono po to, aby się rozpaść. Gorąco wierzę, że nie dotyczy to także Unii Europejskiej, a wręcz przeciwnie.
Płachta na rolnika
21 luty 2024

Płachta na rolnika

Rolnicy wiedzą jak czerwona płachta działa na byka. Wiedzą też jak obchodzić się z traktorem. Ostatnio wyprowadzili je na ulice, aby protestować przeciw polityce klimatycznej, czyli Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Czy to też taka czerwona płachta?
Pies i jego ogon
14 luty 2024

Pies i jego ogon

Gdy pies biegnie do przodu, macha ogonem. Jeśli na ogonie siedzi nieświadoma pchła, to majta się w lewo i w prawo. Może spadnie, a może przeskoczy do przodu. Niczym polska polityka klimatyczna.
Odlot Orlenu
07 luty 2024

Odlot Orlenu

Zwolnienie Daniela Obajtka koncentruje nasz wzrok na głównej osobie spektaklu. Dla mnie ciekawsze są dekoracje. Bo dziś Orlen to nie to samo co PKN Orlen w 2018 roku. Czy to gorzej?
Opcja atomowa
30 styczeń 2024

Opcja atomowa

Polska wchodzi na drogę atomu. Tu czy tam politycy zgadzają się, że nie ma opcji. Jednak na nowa historia atomu w Polsce nie przekonuje, że wchodzimy na tę drogę całkiem dobrowolnie.
Statki na niebie
23 styczeń 2024

Statki na niebie

Centralny Port Komunikacyjny znajduje się w ogniu dyskusji. A co jeśli ma on sens tylko kiedy lotnictwo nie będzie powodować zmiany klimatu?
Strefy na Lachy
16 styczeń 2024

Strefy na Lachy

Z polskich miast jak dotąd tylko Kraków i Warszawa podjęły próby wdrożenia Stref Czystego Transportu. O co tyle hałasu, skoro większość siedzi cicho?
Niech się kręcą wiatraki
09 styczeń 2024

Niech się kręcą wiatraki

Kompletnym falstartem okazała się poselska próba zniesienia zasady 700 metrów odległości instalacji wiatrowych od budynków w grudniu 2023. Argumentowano, że nowe propozycje są wynikiem starych sejmowych dyskusji i ustaleń. Do opinii publicznej przebiły się jedynie dyskusje związane z odległością i hałasem. Tymczasem wiatraki mogą wykręcić więcej.
Burza zamierza do Warszawy...
02 wrzesień 2023

Korek z nieba (czyli jak wojewoda z prezydentem)

Kampania wyborcza pozwala obserwować osobliwe zjawiska. Ten artykuł pokazuje, że jak chcesz komuś zaszkodzić, to wina na pewno się znajdzie. Upał, ulewa czy grad to przy tym pestka.
Mój autholizm
22 lipiec 2023

Mój autholizm

Jeśli mnie dobrze znacie, to wiecie, że jestem zapalonym rowerzystą, miłośnikiem kolei i komunikacji miejskiej. Jednak autoholizm nie ominął także mnie.
Polska Republika Bananowa
15 lipiec 2023

Polska Republika Bananowa

Republika bananowa to według Wikipedii pejoratywne określenie słabego, politycznie niestabilnego państwa gospodarczo zależnego od eksportu jednego surowca i rządzonego w niedemokratyczny sposób, zazwyczaj przez dyktatora lub reżim wojskowy. Ale mi nie chodzi o politykę, lecz o klimat. Czy Według najnowszych danych klimatologicznych niedługo nadejdzie czas aby w Polsce sadzić banany?
Erozja państwa to erozja przyrody
08 lipiec 2023

Erozja państwa to erozja przyrody

Silne państwo i sprawne państwo – takimi szczytnymi hasłami przerzucali się nasi politycy w wyborach jeszcze kilka lat temu. Dziś zostało z tego kilka złotych dorzucanych ludziom po kieszeniach. Jedną z miar siły i sprawności państwa jest zaufanie ludzi do jego usług publicznych. Jak wskazują liczne raporty – te usługi są w odwrocie. Należą do nich także usługi świadczone przez środowisko.
Polska mogłaby już mieć 3GW magazynów energii!
01 lipiec 2023

Polska mogłaby już mieć 3GW magazynów energii!

Polskie Sieci Elektroenergetyczne co jakiś czas wyłączają zasilanie właścicielom odnawialnych źródeł energii. Powodów jest wiele, a jednym z nich jest brak magazynów energii w polskiej sieci. Na tym tle fakt, że odmówiono w ciągu ostatnich kilku lat podłączenia 3GW takich magazynów do sieci to prawdziwy skandal!
Ekologia w odwrocie?
24 czerwiec 2023

Ekologia w odwrocie?

W przeprowadzonym w 2022 roku badaniu trackingowym świadomości ekologicznej Polaków ochrona środowiska straciła w oczach aż 28% respondentów i spadła na 5 miejsce wśród najważniejszych problemów Polski – jednak wskazywało na nią wciąż 24% respondentów. To spadek z miejsca pierwszego. Boli, ale do wesela…
Słodko-gorzki smak sukcesu
17 czerwiec 2023

Słodko-gorzki smak sukcesu

We wtorek 13 czerwca byłem w Stargardzie. W ramach lokalnego Business Mixera moderowałem panel dyskusyjny. Całość spotkania poświęcona była rozwiązaniom ekologicznym w firmach zlokalizowanych w tamtejszym parku przemysłowym. Wszyscy niemal prześcigali się w oszczędzaniu energii i inwestycjach w odnawialne źródła energii. Jest sukces…
Wojciech Szymalski na tle Grand Place w Brukseli, 30.05.2023
03 czerwiec 2023

Jedna podróż, wiele poglądów

Za 49 euro przejechałem całe Niemcy, aby ostatecznie dotrzeć do Brukseli. Tam, dzięki niemieckiej inicjatywie EUKI, w 3 dni poznałem wiele różnych poglądów na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kilkoma się z Wami podzielę. A wrażeniami z podróży na koniec.
Warszawska Masa Krytyczna 22 maja 2023 roku
27 maj 2023

Magiczne słowa prezesa (o autostradach)

Czemu politycy wspierają korki? Czemu politycy wspierają silnych? Naprawdę się dziwię. Przecież jeszcze niedawno lansowali się jako obrońcy biednych i uciśnionych. Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek to kwintesencja tej hipokryzji.
Darmowe autostrady to nie wolność
20 maj 2023

Darmowe autostrady to nie wolność

Autostrady w Polsce to tylko 2100 km dróg, z tego autostrady płatne to zaledwie 717 km. Wszystkich dróg publicznych w Polsce mamy ponad 425 tys. km. Wszystkim się wydaje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych na tych 717 km zbawi świat. Niestety nikt nie wpadł na pomysł, że w Polsce mamy płatnych także ponad 19 tys. km linii kolejowych - i wszystkie są płatne także dla pasażerów. Może to przepis jak wygrać wybory?
Stworzone przez allblue.pl