PL   |   EN
Trzy linie
22 październik 2021

Trzy linie

Pięknym koncertem zakończył się XVIII Festiwal Chopinowski. Odpoczęliśmy trochę od sporów politycznych, w tym od sporów na temat polityki klimatycznej. Naprawdę podziwiałem, jak można kilkunastominutowe utwory grać nawet bez pomocy pięciolinii. W polityce klimatycznej mamy za to trzy linie.
Koncepcja rozwoju kraju
16 październik 2021

Koncepcja rozwoju kraju

Przypominam postulaty postawione podczas spotkania konsultacyjnego Koncepcji Rozwoju Kraju do roku 2050. Było to spotkanie dotyczące Środowiska i sprawiedliwej transformacji, które odbyło się 8.10.2021 roku.
Finansowa schizofrenia
08 październik 2021

Finansowa schizofrenia

W Trybunale Konstytucyjnym wygrała opcja, która jeszcze niedawno opowiadała się za wprowadzeniem ustawy, zmuszającej do oflagowania się tych organizacji pozarządowych, które są finansowane w więcej niż 30% z funduszy zagranicznych. Tylko po co?
Dozwolone od lat 18
01 październik 2021

Dozwolone od lat 18

To już ponad 17 lat od czasu naszego wstąpienia do Unii Europejskiej (OK, trochę zaspałem – 17 lat minęło w maju). Tak, chyba nawet ostatnie 6 lat nieposłusznego wierzgania Polski w polityce na arenie Unii Europejskiej można tłumaczyć okresem dojrzewania. Bardzo indywidualistycznego dojrzewania.
Podatki  dobro, które wraca
27 wrzesień 2021

Podatki – dobro, które wraca

Minął Dzień bez Samochodu oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu. Nam minął godnie, bo zrealizowaliśmy debatę poświęconą obniżeniu emisji CO2 z transportu, na którą każdy z uczestników dotarł na piechotę lub nie musiał docierać w ogóle. Wszystko zdalnie, czyli bez konieczności podróży. A dyskutowaliśmy m.in. o podatkach od transportu.
Ubodzy w samochodach
14 wrzesień 2021

Ubodzy w samochodach

Kilka lat temu w Polsce intensywnie analizowano zagadnienie wykluczenia transportowego. Celem analiz było wprowadzenie szerszej dostępności do transportu publicznego. Jednak tam, gdzie dostęp do takiego transportu jest dobry mówi się też się o ubóstwie transportowym. Bywa on argumentem przeciwko polityce ograniczania wjazdu samochodami do miast, zwłaszcza rozwiązaniom polegającym na opłatach za wjazd. Na przykładzie Warszawy spróbuję pokazać, czy taki argument ma sens.
Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej
03 wrzesień 2021

Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej

Po wielu latach napominania przez organizacje pozarządowe minister ds. edukacji oraz minister ds. środowiska (i klimatu!) podpisali porozumienie o współpracy w celu wdrożenia działań wprowadzających edukację o zmianie klimatu do szkół. Późno, ale to wyraźna ofensywa obecnego rządu, w tej sprawie. Czy wygrana rządu w tej ofensywie może się skończyć powodzeniem?
Zwolnij, nie tylko w wakacje
28 sierpień 2021

Zwolnij, nie tylko w wakacje

Jazda samochodem to dla wielu przyjemność, ale dla wielu niejednokrotnie koszmar. Jedziesz sobie spokojnie, a tu z tyłu cię poganiają, z boku zajeżdżają drogę bez kierunkowskazów, a często po prostu korek. Płynna jazda bez zatrzymań jest lepsza dla środowiska, niż ciągłe przyspieszanie i zwalnianie, ale ten fakt też ma swoje ograniczenia.
Miejskie Plany Adaptacji - obowiązkowe?
07 sierpień 2021

Miejskie Plany Adaptacji - obowiązkowe?

Choć sejm zaraz pójdzie na urlop, to w pojawiła się w nim ciekawa informacja o planowanej do wdrożenia ustawie. Miałaby to być ustawa wprowadzona w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej, w szczególności wzmocnienie aspektów transformacji ekologicznej miast. Mamy w tym zakresie swoją opinię.
Strefy Czystego Transportu - nasza wizja
31 lipiec 2021

Strefy Czystego Transportu - nasza wizja

Choć przepisy o strefach czystego transportu (SCT) zniknęły ze zgłoszonej w lipcu do sejmu nowelizacji ustawy o elektromobilności, w kuluarach wciąż toczy się dyskusja, jak taka strefa miałaby wyglądać. Jakiś czas temu napisałem o tym, co w dotychczasowych przepisach o SCT nie było najlepsze, więc teraz czas napisać jak sobie taką strefę wyobrażam.
Żaby i lotniska
24 lipiec 2021

Żaby i lotniska

Kapitalizm jest bardzo rozrzutnym systemem gospodarczym. Pozwala na konkurowanie ze sobą wielu podmiotów, z których nie każdy ma gwarancję osiągnięcia sukcesu i po jakimś czasie musi zrezygnować z działalności. Zasoby przeznaczone na jego funkcjonowanie, wybudowana tym celu infrastruktura często zostają zaprzepaszczone. Nic wielkiego, jeśli był to mały osiedlowy sklep, ale znacznie gorzej, jeśli było to warte wiele miliardów lotnisko.
Polska na wielu frontach
17 lipiec 2021

Polska na wielu frontach

Wielu z nas wyjechało już na wakacje, a tymczasem przez Polskę przechodzi front za frontem. Nie chodzi wcale o codzienną pogodę, ale o klimat. Kto więc będzie walczył...
Zaufanie, odpowiedzialność, odwaga, etc.
10 lipiec 2021

Zaufanie, odpowiedzialność, odwaga, etc.

W wielu rankingach międzynarodowych Polska jest jednym z tych krajów, gdzie tzw.: zaufanie społeczne jest jednym z najniższych. Jedynie gdzieś między 20-30% Polaków jest skłonna zaufać drugiemu Polakowi. Jednocześnie podobnie niskie zaufanie na tle innych Państwa prezentujemy wobec władz państwowych, typu rząd czy parlament. Wciągu ostatniego tygodnia kilkukrotnie dyskutowałem o zaufaniu, na różnego rodzaju spotkaniach.
Przedsiębiorczość
26 czerwiec 2021

Przedsiębiorczość

Polscy piłkarze przegrali ostatni mecz grupowy na mistrzostwach Europy i wracają do domu. Polscy siatkarze przegrali ostatni mecz grupowy w Lidze Narodów, ale awansowali finału, tzw.: Final Four. W tym samym czasie w Jasionce pod Rzeszowem w G2A Arena odbywał się 8. Kongres Bussiness Without Limits.
FENIKS w konsultacjach
19 czerwiec 2021

FENIKS w konsultacjach

Od wczoraj można zgłaszać uwagi do Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska 2021-2027. Odbyła się już konferencja otwarcia na której przedstawiono projektu programu oraz Strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. I są problemy. Z transportem.
Do młodych
12 czerwiec 2021

Do młodych

Jak młodzi mogą pomóc w realizowaniu polityki klimatycznej i ochrony środowiska?
Świadomości ekologicznej nigdy za mało
29 maj 2021

Świadomości ekologicznej nigdy za mało

Co prawda mamy 2021 rok, ale w sposób niezauważony przeszły wyniki badania trackingowego świadomości ekologicznej Polaków zamówione przez Ministerstwo Środowiska i przeprowadzone w 2020 roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. To te same badania, które od lat 90. realizowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. I jest przełom!
Czy ciepłownictwo straci dziewictwo?
08 maj 2021

Czy ciepłownictwo straci dziewictwo?

W środę, 5 maja 2021, zrealizowaliśmy debatę dotyczącą przyszłości ciepłownictwa w Polsce (video). Wydawać by się mogło, że przy najchłodniejszej zimie od ponad 20 lat perspektywy dla ciepłowników mamy dobre. Tymczasem tak naprawdę z żalem można było się dowiedzieć, że ciepłownictwo jest całkiem zaniedbanym obszarem polskiej energetyki, a ciepła woda w kranie może zamarznąć.
Stworzone przez allblue.pl