PL   |   EN
10, 500 czy 700?
25 luty 2023

10, 500 czy 700?

Przez polski parlament przechodzi w burzliwej atmosferze ustawa, która ma znieść zasadę 10H wobec elektrowni wiatrowych. Jej uchwalenie będzie oznaczało uwolnienie znacznej części kraju spod moratorium budowy wiatraków, jaką jest zasada 10H. O to, jaka to będzie część kraju, toczy się dyskusja związana z odległości wiatraków 500 lub 700 metrów od budynków mieszkalnych. Czy to oznacza, że wiatraki nie będą miały innych ograniczeń?
Miejskie życie pająka 3
18 luty 2023

Miejskie życie pająka 3

"Domówki, ziemiórki, ja wszystkie Was muchówki, wypłaaa-pać chcę!" - tak zapewne podśpiewuje sobie mój pajęczy lokator w tym roku. Śpiewanie to nie jedyny jego talent. Na ścianie wisi inne jego dzieło. Czy Wasze dzieci wiedzą co to jest?
Po co nam pasażerowie?
10 luty 2023

Po co nam pasażerowie?

Od ponad miesiąca nie milkną echa podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Co prawda podwyżki cen biletów kolejowych wdrożyły też inne spółki kolejowe w Polsce mniej więcej w tym samym czasie, to jednak PKP Intercity przykuło najwięcej uwagi. Nie bez powodu – wszak to monopolista. I co z tym zrobimy?
Polska - z ruin na zgliszcza?
04 luty 2023

Polska - z ruin na zgliszcza?

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, już od dłuższego czasu śledzi przygotowanie i wydatkowanie funduszy europejskich w Polsce. Teraz tylko my będziemy mieli swoich przedstawicieli w aż 4 komitetach* odpowiadających za śledzenie postępów w wydatkowaniu środków. A postępy będą szybkie…Może za szybkie?
Dziel i rządź ad 2023
28 styczeń 2023

Dziel i rządź ad 2023

Wydawało się, że podział na PiS i PO jest jedynym, który udało się skutecznie zrealizować, aby politycy mogli nami bez przeszkód rządzić. Prawda jest jednak bardziej dramatyczna i nie wiem czy uda się z wprowadzonych podziałów sprawnie wyjść. A trzeba, bo na horyzoncie czekają prawdziwe problemy do rozwiązania, a między nimi zmiana klimatu.
Miejskie Plany Adaptacji  jak je dobrze zrobić?
21 styczeń 2023

Miejskie Plany Adaptacji – jak je dobrze zrobić?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska od ponad 2 lat przygotowuje specjalną ustawę w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Będzie z niej wynikać m.in. obowiązek przygotowywania Miejskich Planów Adaptacji dla miast o liczbie mieszkańców co najmniej 20 000. Czy można liczyć na coś więcej?
Planemia po Polsku
14 styczeń 2023

Planemia po Polsku

Planemia, czyli anemia planowania, albo całkowity brak znaczenia planów i strategii w sterowaniu rozwojem polskich samorządów czy państwa. Tak określić można wnioski z ewaluacji interwencji w zakresie mobilności miejskiej przedstawione w najnowszej książce Michała Wolańskiego*. Według mnie planemia nie dotyczy jedynie mobilności, ale także ochrony środowiska.
Brać czy nie brać fundusze unijne na klimat?
17 grudzień 2022

Brać czy nie brać fundusze unijne na klimat?

W polityce trwa epopeja związana z zakresem zmian w polskim sądownictwie, który miałby zapewnić Komisję Europejską, że wypełniamy jej oczekiwania dotyczące praworządności. Ta praworządność jest nam potrzebna, aby dostać środki z Krajowego Planu Odbudowy. A może nawet i pozostałe fundusze europejskie. Czy bez tych funduszy ochronimy klimat? A może i one nie są wystarczające?
Politycy do tablicy
10 grudzień 2022

Politycy do tablicy

Jak pokazują wyniki Narady Obywatelskiej o Kosztach Energii, Polacy chcą wyraźnego celu oraz większej sprawczości w zakresie energetyki.
Tego jeszcze nie grali
03 grudzień 2022

Tego jeszcze nie grali

Była wizja, w 1990 roku, aby Polska była drugą Japonią. Potem mieliśmy być druga Koreą Południową, Norwegią, Finlandią, a nawet Turcją. Ostatnio poszczególne części Polski miały równać do drugiej Bawarii czy innych regionów świata. Dość tego!
Sedno Europy środkowo-wschodniej
26 listopad 2022

Sedno Europy środkowo-wschodniej

Ostatni tydzień to było przesilenie naszych kontaktów z krajami Europy środkowej i wschodniej. Byłem w Belgradzie, byłem w Bratysławie, byłem w Pradze. Nie byłem w Bukareszcie, Sofii i Budapeszcie, ale poznałem kilka relacji stamtąd. Co zobaczyłem?
Ostateczny triumf systemu korporacji
19 listopad 2022

Ostateczny triumf systemu korporacji

Nieco ponad 9 lat temu napisałem tekst, w którym opisałem Polski rząd – ówcześnie rząd PO – jako zakładnika państwowych przedsiębiorstw energetycznych*. Dziś państwowe korporacje mają się jeszcze lepiej i prawdopodobnie dalej będą rosły w siłę. Czy tylko one?
Pocztówki znad krawędzi
05 listopad 2022

Pocztówki znad krawędzi

Pędząc przez świat widzimy tylko obrazy niczym stacje w podróży.
Szara strefa funduszy europejskich
22 październik 2022

Szara strefa funduszy europejskich

Tąpnęło w tym tygodniu w zakresie funduszy europejskich. Jeszcze nie zatwierdzono dla Polski wszystkich funduszy, a już z ust niektórych urzędników Unii Europejskiej pojawiły się sugestie, że nie spełniamy warunków, aby je dostać. Tak jak zatwierdzono nam KPO, ale nie spełniamy kamieni milowych, aby te środki były nam refundowane. Tak tworzy się szara strefa funduszy.
Samorząd w gorącym kotle gotowany
15 październik 2022

Samorząd w gorącym kotle gotowany

Rząd zaczął wyraźnie przegrywać w sprawie utrzymania niskich cen węgla po wdrożeniu embargo na surowce energetyczne pochodzące z Rosji. Przypomniano więc, że zaopatrzenie w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe to obowiązkowe zadanie własne gmin. Tylko czy rząd faktycznie wie co to zadanie oznacza?
Powrót buspasów w Warszawie
08 październik 2022

Powrót buspasów w Warszawie

W styczniu 2022 roku w Warszawie powstał buspas w Dolinie Służewieckiej i al. Sikorskiego. W październiku 2022 utworzono buspas do Piaseczna w ulicy Puławskiej. To realizacja od dawna wysuwanych przez społeczników i doradców ZTM postulatów poprawy funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego. Choć psy szczekają…
Czekając na smog
01 październik 2022

Czekając na smog

Przez całe wakacje nakręcała się spirala kryzysu energetycznego związanego z brakiem surowców energetycznych pochodzących z Rosji. Będzie węgiel czy nie będzie, a jeśli tak to jakiej jakości. Jak drogi będzie gaz (ostatnio tanieje!)? Zbierać chrust czy nie zbierać. Czy będzie wolno palić czym się tylko da? Teraz oczekujemy na smog. A mogliśmy tego uniknąć.
2000 kWh, czyli działania pozorowane
24 wrzesień 2022

2000 kWh, czyli działania pozorowane

Jak bomba do piwnicy wypadła rządowi z rękawa Tarcza Solidarnościowa. Ma ona powstrzymać wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od początku 2022 roku. Według mnie to jedynie działania pozorowane.
Stworzone przez allblue.pl