PL   |   EN
Niech się kręcą wiatraki
09 styczeń 2024

Niech się kręcą wiatraki

Kompletnym falstartem okazała się poselska próba zniesienia zasady 700 metrów odległości instalacji wiatrowych od budynków w grudniu 2023. Argumentowano, że nowe propozycje są wynikiem starych sejmowych dyskusji i ustaleń. Do opinii publicznej przebiły się jedynie dyskusje związane z odległością i hałasem. Tymczasem wiatraki mogą wykręcić więcej.
Burza zamierza do Warszawy...
02 wrzesień 2023

Korek z nieba (czyli jak wojewoda z prezydentem)

Kampania wyborcza pozwala obserwować osobliwe zjawiska. Ten artykuł pokazuje, że jak chcesz komuś zaszkodzić, to wina na pewno się znajdzie. Upał, ulewa czy grad to przy tym pestka.
Mój autholizm
22 lipiec 2023

Mój autholizm

Jeśli mnie dobrze znacie, to wiecie, że jestem zapalonym rowerzystą, miłośnikiem kolei i komunikacji miejskiej. Jednak autoholizm nie ominął także mnie.
Polska Republika Bananowa
15 lipiec 2023

Polska Republika Bananowa

Republika bananowa to według Wikipedii pejoratywne określenie słabego, politycznie niestabilnego państwa gospodarczo zależnego od eksportu jednego surowca i rządzonego w niedemokratyczny sposób, zazwyczaj przez dyktatora lub reżim wojskowy. Ale mi nie chodzi o politykę, lecz o klimat. Czy Według najnowszych danych klimatologicznych niedługo nadejdzie czas aby w Polsce sadzić banany?
Erozja państwa to erozja przyrody
08 lipiec 2023

Erozja państwa to erozja przyrody

Silne państwo i sprawne państwo – takimi szczytnymi hasłami przerzucali się nasi politycy w wyborach jeszcze kilka lat temu. Dziś zostało z tego kilka złotych dorzucanych ludziom po kieszeniach. Jedną z miar siły i sprawności państwa jest zaufanie ludzi do jego usług publicznych. Jak wskazują liczne raporty – te usługi są w odwrocie. Należą do nich także usługi świadczone przez środowisko.
Polska mogłaby już mieć 3GW magazynów energii!
01 lipiec 2023

Polska mogłaby już mieć 3GW magazynów energii!

Polskie Sieci Elektroenergetyczne co jakiś czas wyłączają zasilanie właścicielom odnawialnych źródeł energii. Powodów jest wiele, a jednym z nich jest brak magazynów energii w polskiej sieci. Na tym tle fakt, że odmówiono w ciągu ostatnich kilku lat podłączenia 3GW takich magazynów do sieci to prawdziwy skandal!
Ekologia w odwrocie?
24 czerwiec 2023

Ekologia w odwrocie?

W przeprowadzonym w 2022 roku badaniu trackingowym świadomości ekologicznej Polaków ochrona środowiska straciła w oczach aż 28% respondentów i spadła na 5 miejsce wśród najważniejszych problemów Polski – jednak wskazywało na nią wciąż 24% respondentów. To spadek z miejsca pierwszego. Boli, ale do wesela…
Słodko-gorzki smak sukcesu
17 czerwiec 2023

Słodko-gorzki smak sukcesu

We wtorek 13 czerwca byłem w Stargardzie. W ramach lokalnego Business Mixera moderowałem panel dyskusyjny. Całość spotkania poświęcona była rozwiązaniom ekologicznym w firmach zlokalizowanych w tamtejszym parku przemysłowym. Wszyscy niemal prześcigali się w oszczędzaniu energii i inwestycjach w odnawialne źródła energii. Jest sukces…
Wojciech Szymalski na tle Grand Place w Brukseli, 30.05.2023
03 czerwiec 2023

Jedna podróż, wiele poglądów

Za 49 euro przejechałem całe Niemcy, aby ostatecznie dotrzeć do Brukseli. Tam, dzięki niemieckiej inicjatywie EUKI, w 3 dni poznałem wiele różnych poglądów na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kilkoma się z Wami podzielę. A wrażeniami z podróży na koniec.
Warszawska Masa Krytyczna 22 maja 2023 roku
27 maj 2023

Magiczne słowa prezesa (o autostradach)

Czemu politycy wspierają korki? Czemu politycy wspierają silnych? Naprawdę się dziwię. Przecież jeszcze niedawno lansowali się jako obrońcy biednych i uciśnionych. Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek to kwintesencja tej hipokryzji.
Darmowe autostrady to nie wolność
20 maj 2023

Darmowe autostrady to nie wolność

Autostrady w Polsce to tylko 2100 km dróg, z tego autostrady płatne to zaledwie 717 km. Wszystkich dróg publicznych w Polsce mamy ponad 425 tys. km. Wszystkim się wydaje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych na tych 717 km zbawi świat. Niestety nikt nie wpadł na pomysł, że w Polsce mamy płatnych także ponad 19 tys. km linii kolejowych - i wszystkie są płatne także dla pasażerów. Może to przepis jak wygrać wybory?
Billboard promujący małe elektrownie jądrowe przy jednej z ulic w Warszawie
13 maj 2023

Od atomu do baterii i z powrotem

Nie słabnie napięcie pomiędzy zwolennikami OZE oraz energetyki jądrowej. W jednym z komentarzy w internecie ktoś stwierdził, że choć można królika zaprząc do powozu, to nikt przecież nie zastąpi konia stadem królików. W domyśle - elektrownia jądrowa będzie lepsza niż setka instalacji OZE. Ciekawe porównanie, ale czy zgodne z naturalnym stanem rzeczy?
Wojciech Szymalski i Franklin Delano Roosevelt
22 kwiecień 2023

Prezenty od wujka z Ameryki

Są tacy wujkowie, co lubią rozdawać prezenty. Czasem robią to z dobrego serca, ale czasem, w przypływie dobrego humoru, może się okazać, że podłożą ci pod pupę trąbkę do pierdzenia. Albo #SMR*.
Prawie lato
15 kwiecień 2023

Prawie lato

Babie lato kojarzy prawie każdy z nas. To okres pod koniec lata, kiedy w powietrzu unoszą się zwiewne pajęczyny z młodymi pajączkami w poszukiwaniu swoich nowych domów. W związku ze zmianą klimatu powinniśmy też zacząć kojarzyć termin „prawie lato”. Dlaczego?
Na wyborach
01 kwiecień 2023

Na wyborach

Chciał-nie-chciał, jestem zmuszony kontynuować wątek Polityki oraz polityki*. Kolejne dni piszą bowiem dramatyczne sceny w tej powieści. W tym tygodniu dyskutowaliśmy na poważnie (Politycznie) o programie REPowerEU dla Polski w Ministerstwie ds. Funduszy i Polityki Regionalnej oraz niepoważnie (politycznie) o celach redukcji emisji w sektorze motoryzacyjnym w prasie, radiu i telewizji. Zobaczcie to moimi oczami.
Prywatyzacji Polski ciąg dalszy
25 marzec 2023

Prywatyzacji Polski ciąg dalszy

Prywatyzacja ma swoje wzloty i upadki. W latach 90. XX wieku była symbolem modernizacji. Niedawno stała się synonimem wyprzedaży polskich dóbr narodowych, więc rzucono hasło ponownej nacjonalizacji, aby jej zapobiec. Aż okazało się, że sprywatyzowano całą Polskę. Nawet przyrodę.
Energia do działania
18 marzec 2023

Energia do działania

Tej zimy było co najmniej kilka sytuacji, w których nadchodząca wiosna dała nam więcej energii. A to mocno wiało, a to zaświeciło słońce i nasza sieć energetyczna wypełniła się zieloną energią. Tymczasem w sprawie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu nadal cisza. Bo od czego by go zacząć?
Nie czyń poważnych szkód
11 marzec 2023

Nie czyń poważnych szkód

„Nie czyń poważnej szkody” – mówi Wam to coś? Albo „przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko” – kojarzycie? Na pierwszy rzut oka, to pojęcia bardzo nieprecyzyjne i górnolotne, jednak zostały wprowadzone do wymagającego precyzji języka prawniczego. W praktyce kryje się za nimi potężny i dość precyzyjny aparat służących ochronie środowiska. Problem tylko w tym, że można go łatwo rozmontować.
Stworzone przez allblue.pl