PL   |   EN

Falstart

Falstart
Czy zawodnik, który popełnia falstart może wygrać bieg? W sporcie zwykle sędziowie wychwytują takie przypadki, przerywają bieg i dają wszystkim drugą szansę, albo karzą zbyt niecierpliwego zawodnika. Jednak w życiu często nie ma drugich szans i Ci, którzy rozpoczęli bieg, biegną dalej. Czasem Ci, którzy popełnili falstart męczą się i doganiają ich Ci co wystartowali później. Jednak nie zawsze.

Falstart pandemiczny

W ostatnim czasie w sferze polityki mieliśmy dużo falstartów. Choćby w zakresie zarządzania pandemią. Ewidentnym falstartem było wprowadzenie lockdownu w Polsce wiosną w 2020 roku. Dziś już wiemy, że nic by się wtedy szczególnego nie stało, gdybyśmy żyli normalnie, tak jak w Szwecji. Efektem tego pierwszego falstartu były z kolei obostrzenia wprowadzane jesienią 2020 roku. Dziś już też wiemy, że nadmierne, bo bez nich II i III fala i tak by się przez Polskę przetoczyła. Ale falstartem okazały się także radosne wieści na temat szczepień. Nie chcę tu podważać ich skuteczności – tak szczepienia są skuteczne. Jednak dziś wydaje się, że nowy wariant wirusa – tzw.: omikron może skuteczność szczepień podważyć. Z drugiej jednak strony falstartem być może będą doniesienia o tym, że omikron przyniesie nam V, jeszcze groźniejszą, falę zakażeń i zgonów. W każdym razie wiać jak na dłoni, że operacyjne zarządzanie kryzysem pandemicznym narażone było na mnóstwo falstartów. 

Falstart klimatyczny

A w polityce klimatycznej? W sadzie wielu wciąż myśli, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to jeden wielki falstart. Przecież paliwa kopalne wciąż są dostępne, wciąż są stosunkowo tanie i można je wydobyć. Dlaczego zatem mielibyśmy wycofywać je z wyścigu po energię? To pytanie może i było zasadne jeszcze 20 lat temu, bo skutki katastrofy klimatycznej nie objawiły nam się jeszcze z tak niszczycielską siłą, jak w ciągu ostatnich 10 lat. Dziś jednak wiemy, że samo wykorzystanie paliw kopalnych to był jeszcze większy falstart, bo nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy ze skutków tej działalności. Zresztą tak samo było w przypadku np. związków zubożających warstwę ozonową (feonów), czy pestycydów takich jak DDT i Agent Orange. Jednak w ich przypadku w porę udało się nam wychwycić, że to falstart i zdyskwalifikować zawodników. 

Jeszcze więcej falstartów

W zakresie zmiany globalnego klimatu Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju już od 30-lat wskazuje, że trzeba zająć się rozwiązywaniem tego problemu. Niestety przez te 30 lat, z wyjątkami, wciąż wydawało się, że jeśli chodzi Polskę, to był totalny falstart. Dziś także. Jak się tak jednak głębiej zastanowię, to popełniamy jako Fundacja takich falstartów całe mnóstwo. Z falstartem mierzyliśmy świadomość ekologiczną Polaków. Z falstartem przygotowywaliśmy strategie zrównoważonego rozwoju i rozwijaliśmy Centra Edukacji Ekologicznej. Z falstartem obliczaliśmy ślad węglowy, przygotowywaliśmy plany niskowęglowego rozwoju, realizowaliśmy w sposób nowoczesny konsultacje społeczne i strategie adaptacji do zmian klimatu. Z falstartem obliczaliśmy ubóstwo energetyczne oraz zwracaliśmy uwagę na zrównoważoną mobilność i gospodarkę zamkniętego cyklu. Przecież Polacy i Polska nie są zupełnie na tego typu idee gotowi, to dla nich zbyt szybko. A w każdym razie rząd na ich szybkie wdrożenie nie pozwoli…

Meta

Na szczęście są gremia, dla których falstart znaczy coś innego. Falstart w tym gronie znaczy - być pionierem. A pionierzy to Ci, którzy dostrzegają trendy i potrzeby szybciej oraz widzą je lepiej od innych. Dlatego mogą startować wcześniej. Myślę, że właśnie za taki szybki start w dziedzinie klimatu Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju otrzymała nagrodę Zielonego Orła Rzeczpospolitej. Tak, czasem popełniając falstart możesz wygrać bieg. 

Wesprzyj biegaczy

Pomóżcie nam wygrać kolejne biegi, darując nam na ten cel trochę pieniędzy: https://www.chronmyklimat.pl/wesprzyj-nas/

Tagi

Stworzone przez allblue.pl