PL   |   EN

Polska finansuje wojny Putina

Polska finansuje wojny Putina
Wydawało nam się, że możemy spokojnie stać z boku transformacji energetycznej, że możemy przeczekać politykę klimatyczną, bo byliśmy najmniej uzależnionym od importu paliw krajem w Unii Europejskiej. Jednak to także my, Polacy, sfinansowaliśmy atak Rosji na Ukrainę. Bo choć udało nam się zmniejszyć dostawy gazu ziemnego z tego kraju, to zwiększyliśmy import innych paliw.

Ile oddajemy Rosji?

Jak obliczyło niedawno Forum Energii:

W latach 2000-2020 Polska odnotowała jeden z największych przyrostów importu paliw kopalnych wśród krajów UE-27.

Import węgla do Polski wzrósł o 756%, ropy o 41%, gazu o 118%.

Zakup ropy naftowej, węgla kamiennego i gazu ziemnego spoza granic kraju kosztował Polskę ponad 1 bilion złotych.

Średnie roczne koszty importu surowców energetycznych wzrosły z 29 mld zł do poziomu 53 mld zł.

Głównym dostawcą paliw kopalnych do Polski jest Rosja. Jej udział w imporcie wyniósł 87% dla ropy naftowej, 72% gazu ziemnego, 62% dla węgla kamiennego (średnia z 20 lat).

W nietypowych pandemicznych latach 2021 i 2020 mimo spadków wolumenów znacząco zwiększyła się wartość zakupów surowców energetycznych.

Tylko w 2020 roku Polska zaimportowała ponad 16,5 mln ton rosyjskiej ropy naftowej, niemal 10 mld m3 gazu ziemnego oraz prawie 9,5 mln ton węgla. W ostatnich latach dzięki zakupom ropy i węgla z Polski, Rosja zarobiła ponad 730 mld złotych, wartość kontraktu gazowego nie jest znana. W 2021 roku było to prawdopodobnie jeszcze więcej zaimportowanych paliw i środków przekazanych Rosji. Środki te pośrednio lub bezpośrednio wspierają reżim Władimira Putina!

Namawiamy do zmian od lat!

Wszystkie te powyższe dane są dowodem na to, jak bardzo opieraliśmy się w istocie transformacji energetycznej, do której organizacje pozarządowe, takie jak nasza Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, nawołują już od ponad 15 lat. Od lat podkreślamy, że przejście na odnawialne źródła energii, to nie jest kwestia ideologii klimatycznej, a realne obniżenie kosztów importu paliw do kraju. Odnawialne źródła energii są nasze, występują na naszym terytorium i nie musimy ich od nikogo importować. Taka filozofia przyświecała na m.in. w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów, w którym przedstawialiśmy samorządom opisany poniżej mechanizm. 

Główną zasadą dobrego gospodarowania pieniędzmi jest domykanie ich obiegu w ramach własnego budżetu – w przeciwnym razie żyjemy na kredyt. Zasada ta może być zastosowana nie tylko do indywidualnego portfela, ale także do bilansu obrotów handlowych jednostki terytorialnej. Jeśli środków finansowych obracanych w ramach danego terytorium przybywa – budujemy dobrobyt, jeśli ich ubywa – wszyscy ubożejemy.

Wykorzystanie energii z paliw kopalnych powoduje ubytek środków finansowych w większości lokalnych samorządów w Polsce. Źródłem tego ubytku jest konieczność zakupu albo paliwa, albo prądu spoza własnego terytorium. Środki zarówno jednostki samorządu, przedsiębiorców i mieszkańców uciekają szerokim strumieniem do spółek zlokalizowanych w innych miejscach kraju, a także za granicą. 

Zakręćmy ten kurek!

Dziś, kiedy Władymir Putin zadecydował o ataku wojsk Rosji na Ukrainę, widać jak na dłoni, że te uciekające nam z rąk pieniądze mogą być użyte z złej wierze, przeciwko naszym przyjaciołom, a w przyszłości być może także przeciwko nam. Dość stania z boku i poklepywania się po plecach, to my zakręćmy Putinowi jego kurek z gazem, ropą i węglem! 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl