PL   |   EN

Niemcy dorzucą ponad 50 mld euro dodatkowej gotówki na zieloną transformację

Niemcy dorzucą ponad 50 mld euro dodatkowej gotówki na zieloną transformację
źródło : AFP
Następny rząd Niemiec pracuje nad dodatkowym budżetem na 2021 r., aby wpompować ponad 50 mld euro w fundusz klimatyczny, który może zostać wydany w nadchodzących latach na przyspieszenie przejścia na zieloną gospodarkę, podały źródła w czwartek (25 listopada).

Trzy partie, które mają utworzyć nowy rząd, zgodziły się sfinansować zastrzyk funduszu klimatycznego z wciąż niewykorzystaną zgodą na zadłużenie w tegorocznym budżecie federalnym, dwie osoby zaznajomione z planami powiedziały Reutersowi pod warunkiem zachowania anonimowości.

Zastrzyk finansowany długiem oznacza, że rząd wykorzysta teraz prawie w pełni limit zadłużenia w wysokości 240 mld euro pierwotnie przyznany przez parlament na 2021 r.

Takie manewry budżetowe pozwolą koalicji rządzącej w pełni wykorzystać zawieszenie hamulca zadłużenia Niemiec z powodu pandemii w tym roku i wzmocnić fundusz klimatyczny.

Koalicja chce przeznaczyć fundusze na kluczowe inwestycje publiczne w środki ochrony klimatu – od punktów ładowania pojazdów elektrycznych po lepszą izolację domów – oraz cyfryzację największej gospodarki Europy.

Rzecznik ministerstwa finansów odmówił komentarza.

Kanclerz i ustępujący minister finansów Olaf Scholz zawiesił konstytucyjnie zapisane limity zadłużenia na 2020 i 2021 r., aby umożliwić ogromne wydatki na ochronę pracowników i firm przed skutkami pandemii COVID-19.

Rząd zaciągnęł w ubiegłym roku rekordowe nowe zadłużenie w wysokości 130 mld euro, a teraz pożyczy w tym roku blisko 240 mld euro. Na 2022 r. rząd do tej pory obserwował nowe zadłużenie netto w wysokości około 100 mld euro.

W świetle niedawnego wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Niemczech i decyzji o rozszerzeniu środków nadzwyczajnych dla pracowników i firm, następny rząd może zostać zmuszony do zniesienia planów zadłużenia na 2022 r. powyżej 100 mld euro, podały źródła.

Przyszły minister finansów Christian Lindner powiedział w wywiadzie dla gazety 3 listopada, że uważa plany zadłużenia na 2022 r. za wystarczające. Ale to było zanim epidemia COVID-19 nasiliła się z dzienną rekordowo wysoką liczbą zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a niektóre szpitale w ciężko dotkniętych regionach osiągnęły przepustowość.

Scholz zamierza zostać zaprzysiężony na następcę kanclerz Angeli Merkel w tygodniu 6 grudnia po tym, jak jego centrolewicowi socjaldemokraci, Zieloni i libertariańscy Wolni Demokraci przypieczętowali w środę umowę koalicyjną.

W umowie strony zgodziły się również stworzyć większą siłę ognia fiskalnego dla obietnic wyborczych poprzez rozciągnięcie okresu spłaty długu koronawirusa.

Następny rząd przesunie pierwszą spłatę zadłużenia koronawirusa o pięć lat od 2023 do 2028 roku i wydłuży okres spłaty z dwóch do trzech dekad do 2058 roku.

Stworzy to dodatkową przestrzeń w budżecie federalnym w wysokości 2 mld euro rocznie od 2023 r. i prawie 10 mld euro rocznie od 2026 r., oszacowali urzędnicy.

Źródło: Reuters

 

 

 

 

Stworzone przez allblue.pl