PL   |   EN

Zapraszamy na debatę Jak osiągnąć neutralne dla klimatu rolnictwo i spełnić ambicje UE?

Zapraszamy na debatę Jak osiągnąć neutralne dla klimatu rolnictwo i spełnić ambicje UE?
Obecna sytuacja sektora rolnego w Polsce nie jest zadowalająca. Jeśli nasze państwo nie wprowadzi żadnych nowych regulacji w tym obszarze, skutki będą katastrofalne.

Czy to ważne? Jeśli chcemy zgodnie z Porozumieniem Paryskim i Europejskim Zielonym Ładem osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku, wszystkie sektory muszą się dostosować.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej rolnictwa przed 2050 rokiem musi zatem znaleźć się wśród głównych priorytetów krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przekonuje o tym także aż 55 organizacji - wspólnym głosem wzywają one do przyjęcia „Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa”.

Jak zaznacza wiele organizacji pozarządowych, transformacja rolnictwa dotyczy nas wszystkich. Dlatego też postulują przyjęcie wspomnianego wcześniej paktu.

Dlaczego jest to takie ważne?

Po pierwsze, rolnictwo to drugi co do wielkości emitent gazów cieplarnianych. Obok oceanów jest też drugim największym magazynem węgla na świecie. To właśnie dlatego zmiana jego funkcjonowania jest tak bardzo istotna dla kondycji naszego klimatu. Tylko w ten sposób osiągniemy cel UE i zwiększymy szanse na uniknięcie katastrofy klimatycznej. 

Po drugie, rolnictwo jest zbyt istotną, dotyczącą nas wszystkich kwestią, aby można było pozostawić je w rękach przypadkowych decyzji rządzących, nieskoordynowanych w żaden sensowny sposób. Dlatego też ani wolny rynek, ani politycy nie stawią samodzielnie czoła wyzwaniom, z jakimi mierzą się obszary wiejskie w obecnych czasach.

Modelem, który nie tylko pozwala na dostosowanie się rolnictwa do nowej rzeczywistości, ale również który mógłby w niej z powodzeniem działać, jest rolnictwo regeneratywne, umożliwiające przywrócenie naturalnych cykli w przyrodzie. 

Obejmuje ono cykl węglowy, a przez to umieszcza rolników w centrum wysiłków zapobiegania i dostosowania do zmian klimatycznych w korzystny dla nich sposób. Niemniej jednak, na poziomie indywidualnego rolnika nie doprowadzi ono do osiągnięcia neutralności emisyjnej w wyznaczonym terminie. Tylko poprzez myślenie systemowe, zaczynając od producentów środków do produkcji rolnej, poprzez rolnika, przetwórcę i dystrybutora, aż do konsumenta – nie zapominając też o systemach wsparcia rolnictwa, polityce gospodarczej, czy czynnikach demograficznych – będziemy mogli osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050.

Zapraszamy na debatę online

Posłuchaj o problemach Polski na drodze do osiągnięcia neutralnego klimatycznie rolnictwa - weź udział w debacie online, która uświadomi Cię o zmianach czekających konsumentów, producentów, przetwórców, dystrybutorów oraz samych rolników.

W debacie wezmą udział:

-        Mateusz Ciasnocha - European Carbon Farmers, rolnik

-        Tomasz Chruszczow - niezależny ekspert

-        Justyna Zwolińska - Koalicja Żywa Ziemia

-        Jarosław Wiśniewski - Ministerstwo Rolnictwa, Departament Klimatu i Środowiska

Debata odbędzie się 15 grudnia o godzinie 11:00 na portalu chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku.

 

Materiał przygotowano w ramach projektu LIFE_UNIFY dofinansowanego przez instrument finansowy LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Stworzone przez allblue.pl