PL   |   EN

Scenariusze przyszłości bez węgla

Scenariusze przyszłości bez węgla
Zakończyła się tegoroczna edycja CEE Climate Community Lab, która miała na celu wsparcie innowatorów regionów węglowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Najlepsze organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Rumunii, w ramach wspólnego projektu pod hasłem „Open Mind - we embrace excellence of any kind”, postanowiły stawić czoła wyzwaniom sprawiedliwej transformacji poprzez wsparcie i angażowanie ich mieszkańców.

Wzmocnienie lokalnych społeczności, a tym samym pomoc regionom węglowym to nadrzędny cel projektów opracowanych przez trzy organizacje: Valea Jiului Society, Instytut Spraw Obywatelskich oraz TryMee Clothing, które na realizację swoich idei otrzymają granty w wysokości po 10 000 euro.   

„Prawdziwie sprawiedliwa transformacja to proces, w którym liczy się każdy głos i każda para rąk. Bez aktywnego udziału mieszkańców regionów węglowych zmiana nie jest możliwa. Dlatego właśnie zainicjowaliśmy CEE Climate Community Lab, którego misją jest łączenie innowatorów z Europy Środkowej i Wschodniej, przekraczanie granic oraz wzmacnianie ich wysiłków.” – skomentowała Joanna Sabat z EIT Climate-KIC.

Climate Community Lab to inicjatywa unijnej organizacji EIT Climate-KIC oraz partnerów: 4CF, Impact Hub i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest wsparcie mieszkańców regionów węglowych Europy Środkowo-Wschodniej w odejściu od paliw kopalnych, a także łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w tych regionach.

„W ramach Climate Community Lab udało nam się w tym roku nie tylko zainicjować współpracę pomiędzy regionami węglowymi z różnych krajów, ale co ważniejsze, pomogliśmy im rozwinąć się w tworzeniu scenariuszy przyszłości. To właśnie tego typu umiejętności będą stanowić podstawę do współtworzenia nowej rzeczywistości w świecie bez węgla.” – powiedziała Anna Sacio-Szymańska z 4CF. 

W ramach tworzonych scenariuszy, autorzy nagrodzonych projektów wyszli ze wspólnego założenia, że transformacja każdego regionu zaczyna się od zamieszkującej go społeczności. Dlatego zaproponowali stworzenie lokalnych przestrzeni coworkingowych, które będą impulsem do rozwoju silnych wspólnot, mających wpływ na wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu. 

Polski zdobywca grantu, Instytut Spraw Obywatelskich, jest łódzką organizacją, która od 2004 roku działa na rzecz rozwijania, kształtowania i promowania postaw obywatelskich. Realizuje m.in. kampanie społeczne Tiry na tory i Obywatele decydują.

 

Źródło: Cilmate-KIC

Stworzone przez allblue.pl