PL   |   EN

Unia Europejska ogłasza sankcje na ropę naftową z Rosji

Unia Europejska ogłasza sankcje na ropę naftową z Rosji
źródło : Komisja Europejska
Rada Europejska uzgodniła, że szósty pakiet sankcji wobec Rosji obejmie ropę naftową, a także produkty naftowe dostarczane z Rosji do państw członkowskich. Jest to pełna realizacja postulatu naszego apelu o zaprzestanie importu ropy naftowej z Rosji.

Specjalne posiedzenie Rady Europejskiej, 30-31 maja 2022 r.

W pierwszym dniu szczytu Rada Europejska przyjęła konkluzje w sprawie Ukrainy. Na początku szczytu do przywódców dołączył za pośrednictwem wideokonferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij, który wziął udział w dyskusji.

Sankcje 

Rada Europejska uzgodniła, że szósty pakiet sankcji wobec Rosji obejmie ropę naftową, a także produkty naftowe dostarczane z Rosji do państw członkowskich. Wprowadzony zostanie tymczasowy wyjątek dla ropy naftowej dostarczanej rurociągami (dotyczy to obecnie głównie Węgier i Słowacji). W przypadku nagłych przerw w dostawach wprowadzone zostaną środki nadzwyczajne w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.

Przywódcy wezwali Radę Unii Europejskiej do bezzwłocznego sfinalizowania i przyjęcia nowych sankcji, co zapewni

- dobrze funkcjonujący jednolity rynek UE
- uczciwą konkurencję
- solidarność między państwami członkowskimi
- równe szanse na stopniowe zmniejszanie uzależnienia UE od rosyjskich paliw kopalnych

Realizacja apelu organizacji pozarządowych

Jest o realizacja m.in. m.in. naszego apelu o zaprzestanie importu ropy naftowej z Rosji dostarczonego 13 kwietnia 2022 do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Wiedniu i Berlinie wraz z Rodzicami dla klimatu - Parents for Future PL oraz Green REV Institute, Zielony Mazowszem i wieloma innymi organizacjami. Po wcześniejszym ogłoszeniu Save Energy EU to pełny sukces naszego apelu. Bardzo się cieszymy! Pełną treść apelu mozesz ponać tutaj: https://www.chronmyklimat.pl/mobilnosc/1582-apel-o-pilne-ograniczenie-importu-ropy-naftowej-do-europy 

Wręczenie apelu w dniu 13 kwietnia 2022 w biurze przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W informacji wykorzystano fragmenty oficjalnej relacji z posidzenia Rady Europejskiej: https://www.consilium.europa.eu/pl/meetings/european-council/2022/05/30-31/

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl