PL   |   EN

Jak przedsiębiorstwa mogą liczyć ślad węglowy? – zapraszamy na warsztaty!

Jak przedsiębiorstwa mogą liczyć ślad węglowy?  zapraszamy na warsztaty!
Już 24 listopada odbędą się warsztaty, podczas których wspólnie przyjrzymy się badaniom przeprowadzonym przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju na temat obliczania emisji gazów cieplarnianych w polskich firmach. Podczas dyskusji zastanowimy się wspólnie w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą lepiej liczyć ślad węglowy. Zapraszamy do kolejnej, wspólnej rozmowy, która pomoże przybliżyć nas wszystkich do poszerzania wiedzy na temat ochrony klimatu.

Udział przedsiębiorstw we wzroście śladu węglowego

Powszechnie wiadomo, iż udział przedsiębiorstw w postępie zmian klimatycznych jest bardzo duże. Jego mianem określa się wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu przedsiębiorstwa. Warto więc inicjować działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz ruchy obejmujące monitoring i prognozowanie skutków śladu węglowego. Jednym z nich było zorganizowanie badań na temat obliczania emisji gazów cieplarnianych w polskich firmach, których wynikom przyjrzymy się już niebawem podczas wspólnych warsztatów. 

Ślad węglowy – w jakim celu go obliczać?

O śladzie węglowym mówi się wiele, jednak właściwie w jakim celu oblicza się jego wartość? Istnieje ku temu kilka istotnych powodów. Należy zaznaczyć, że każdy z wymienionych punktów są elementem dobrowolnych działań, które wspomagają zwiększenie świadomości na temat wpływu na środowisko. 

●      Obliczanie śladu węglowego przez przedsiębiorstwa to częsty wymóg podczas np. współprac międzynarodowych. Coraz częściej okazuje się, że jego wartość względem produktu, usługi lub całej działalności jest bardziej istotna niż np. cena.

●      Takie obliczenia są także niezbędne do raportów dla Carbon Disclosure Project. CDP to międzynarodowa organizacja not-for-profit, która stworzyła światowy system dla firm i miast pomagający ujawniać i zarządzać działaniami na rzecz ochrony środowiska. 

●      Raporty na temat zużycia śladu węglowego są także konieczne do zdania dla Corporate Social Responsibility, czyli społecznej odpowiedzialność biznesu. Zgodnie z jej założeniami, odpowiedzialność przedsiębiorstwa nie kończy się na spełnianiu przez organizacje wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale także zwiększenie inwestycji w zasoby ludzkie czy właśnie ochronę środowiska, które mogą mieć realny wpływ na efektywność i innowacyjnej działalności gospodarczej.

●      Wiedza na temat śladu węglowego wytwarzanego przez przedsiębiorstwa jest także niezwykle przydatną informacją dla niej samej. Pozwala to na monitorowanie, ale także na reakcję i wprowadzanie wewnętrznych zmian w kierunku ograniczenia wytwarzania śladu węglowego.

Zapraszamy na wirtualne warsztaty

Jeśli interesuje Cię tematyka ochrony klimatu, śladu węglowego wytwarzanego przez przedsiębiorców, a także to jak w praktyce obliczyć jego wartość serdecznie zapraszamy na spotkanie online poruszające powyższe kwestie. Warsztaty „Jak przedsiębiorstwa mogą liczyć ślad węglowy?” odbędą się 24 listopada, we czwartek, o godzinie 13.00. Dyskusja z ekspertami możliwa będzie na pomocą aplikacji zoom. Zapraszamy do uczestnictwa, zadawania pytań i aktywnego udziału! Zachęcamy do zapisania się na wydarzenie pod poniższym linkiem. 

ZAPISY NA WARSZTATY

Podczas spotkania online prelegentami będą:

●     Wojciech Szymalski – Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju który przedstawi wnioski z raportu na temat liczenia śladu węglowego w polskich przedsiębiorstwach;

●     Dominika Sudomir – organizacja Ernst and Young;

●     Paweł Wiktor – start-up Plan Be Eco;

●     Łukasz Dobrowolski – Dyrektor Fundacji Climate Strategies Poland;

●     Agnieszka Rozwadowska – Prezeska Carbon Footprint Foundation.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Better carbon footprint calculation as a tool for non-financial reporting and climate protection” ("Lepsze obliczanie śladu węglowego jako narzędzie raportowania niefinansowego i ochrony klimatu"), przy wsparciu z Funduszu Klimatycznego Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl