PL   |   EN

Debata on-line: Bankowość w oczach pokoleń

Debata on-line: Bankowość w oczach pokoleń
źródło : pixabay.com
Bankowość kojarzy się Polakom wieloznacznie. Z jednej strony banki trzymają nasze pieniądze i opiekują się nimi. Z drugiej jednak strony rozdają kredyty, które słono kosztują.

Banki są także źródłem środków na inwestycje. Biorąc pod uwagę stan ekologiczny naszej planety, coraz więcej osób oczekuje, że banki będą preferowały inwestycje zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z tego powodu dobrowolnie banki zaczęły stosować własne zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, tzw.: CSR.

Historia społecznej odpowiedzialności biznesu sięga nawet 60 lat wstecz. Dziś jednak społeczna odpowiedzialność biznesu staje się także wymaganiem prawnym. Już od 2014 roku korporacje finansowe w Unii Europejskiej mają prawne obowiązki w zakresie śledzenia niefinansowych wyników swojej działalności, np. emisji gazów cieplarnianych. W 2022 roku Unia Europejska przyjęła Dyrektywę o Społecznej Odpowiedzialności biznesu, która jeszcze rozszerza te wymagania.

Co więcej, już w 2020 roku Unia Europejska przyjęła klasyfikację działalności gospodarczej, która dzieli inwestycje na zrównoważone i niezrównoważone za pomocą kryteriów technicznych określonych w tzw.: Taksonomii inwestycji. Kryteria te podają graniczne wartości lub charakterystykę inwestycji, które wnoszą szczególny wkład w łagodzenie zmian klimatu, adaptację do zmian klimatu, gospodarkę o obiegu zamkniętym, ochronę powietrza, wód czy bioróżnorodności. Dzięki tej klasyfikacji instytucje finansowe i przedsiębiorstwa mogą sprawdzić, czy planowane przez nie przedsięwzięcie może być uznane za zrównoważone i wziąć to pod uwagę podczas podejmowania decyzji o jego realizacji.

Ale czy rodziców, dzieci i dziadków w ogóle ta ekologiczna działalność bankowa interesuje? Czy lokując środki na lokacie bankowej lub funduszach inwestycyjnych bierzemy pod uwagę, że zysk, który one wypracują może być przyczyną degradacji ekologicznej lub wyzysku społecznego? Albo czy biorąc kredyt hipoteczny, konsumpcyjny lub inwestycyjny bierzemy pod uwagę, że bank mógłby nam go odmówić, bo realizując naszą inwestycję w zbyt dużym stopniu zaszkodzimy przyrodzie? A może oczekujemy, że te zasady będą miały zastosowanie tylko dla dużych firm, a osoby fizyczne będą z nich zwolnione? Jednak czy stosowanie takich zasad przez banki jest całkiem obojętne dla obsługi bankowej babć, rodziców i ich dzieci?

Zapraszamy na spotkanie

Już 09 maja o godzinie 13:00 poruszymy temat bankowości, podczas organizowanej debaty "Bankowość w oczach pokoleń".

Debatę porpowadzi dr Wojciech Szymalski, a jego gośćmi będą:

Dr Dariusz Prasek - Director Sustainability Advisory Services; 

dr Janina Petelczyc - Szkoła Główna Handlowa

Szmo Kacprzak - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny;

Monika Sadowska - Rodzice dla klimatu;

Transmisja na żywo na www.chronmyklimat.pl, oraz FB/chronmyklimat i FB/fundacjaine.

Debata odbędzie się w ramach projektu SPARK. 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl