PL   |   EN

Globalne instytucje finansowe zaangażowane w dezinwestycje w węgiel podwoiły się w ciągu trzech lat

Globalne instytucje finansowe zaangażowane w dezinwestycje w węgiel podwoiły się w ciągu trzech lat
źródło : pixabay.com
4 maja 2023 r. (IEEFA Global): W swoim najnowszym raporcie IEEFA stwierdziła, że ​​instytucje finansowe o znaczeniu globalnym zobowiązują się do szybszego wycofywania się z inwestycji w węgiel, ponieważ zmiany klimatu stają się priorytetem na całym świecie. Prawie sześć lat zajęło pierwszym 100 instytucjom przyjęcie polityki wykluczenia węgla, ale od tego czasu liczba ta podwoiła się w ciągu nieco ponad trzech lat.

Christina Ng, lider rynków długu IEEFA w regionie Azji i Pacyfiku, powiedziała: „ Widzimy dwa dominujące trendy, które na nowo definiują rynki kapitałowe. Po pierwsze, coraz więcej instytucji finansowych angażuje się w politykę inwestycyjną odchodzącą od projektów związanych z paliwami kopalnymi. Po drugie, obserwujemy, jak wiele z tych instytucji dokonuje przeglądu swoich polityk i wzmacnia je, w miarę jak rynek zwiększa swoją wiedzę na temat ryzyka klimatycznego jako źródła ryzyka systemowego dla światowego systemu finansowego. Instytucje stają się coraz bardziej surowe w kwestii tego, co będą finansować, i określiły węgiel jako ryzykowną inwestycję. Postrzegają ryzyko klimatyczne jako ryzyko finansowe.

„Co ciekawe, to nie najwięksi zarządzający aktywami przodują. To raczej średnie przedsiębiorstwa uznają swój obowiązek wobec klientów. Jest to odzwierciedlenie tego, że rynek uczy się i uczy szybko, a organy regulacyjne ostro podchodzą do greenwashingu. Łącznie cały ekosystem finansowy współpracuje, aby znaleźć przyczyny problemów” – powiedziała.

Europejskie instytucje finansowe przodują w pozbywaniu się węgla, stosując bardziej rygorystyczne zasady niż te w innych regionach. Chociaż liczba FI z Azji również szybko rośnie, przy czym 41 z nich ma obecnie formalną politykę wyjścia w porównaniu z zaledwie 10 w okresie od 2013 r. Turcja, Indie i Filipiny. Co ciekawe, kraje te są w dużej mierze uzależnione od węgla jako źródła energii elektrycznej. Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Australia i Holandia mają największą liczbę FI z formalną polityką odejścia od węgla. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje 114 FI w Europie, 53 w regionie Azji i Pacyfiku, 27 w Ameryce Północnej, 6 w Afryce i 2 w Ameryce Południowej.

Ponad połowa z 87 banków na naszej liście to członkowie United Nations Net Zero Banking Alliance (NZBA). Wielu z nich zaktualizowało swoje polisy w 2022 roku po dołączeniu do NZBA. W ciągu ostatnich dwóch lat 47 banków zaostrzyło politykę odejścia od węgla, a 16 banków po raz pierwszy ogłosiło własne plany odejścia od węgla. Warto zauważyć, że połowa tych nowych podmiotów pochodzi z Azji, co wskazuje, że wśród azjatyckich banków szybko nadrabia zaległości w zakresie dezinwestycji.

Firmy ubezpieczeniowe, które działają jako menedżerowie ryzyka i ubezpieczyciele projektów węglowych i same są znaczącymi inwestorami instytucjonalnymi, również szybko unikają węgla. W sumie 51 globalnie znaczących firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych ustanowiło formalną politykę rezygnacji z węgla, a liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie od czasu, gdy IEEFA rozpoczęła przegląd globalnych zasad wykluczenia węgla w 2019 r. Jeden ze znaczących ubezpieczycieli, który ogłosił swoją inauguracyjną politykę rezygnacji z węgla w 2019 r. 2022, jest AIG.

Spośród 36 zarządzających aktywami i właścicieli posiadających formalną politykę dezinwestycji węgla, zarządzających aktywami o wartości ponad 50 miliardów USD, połowa wdrożyła lub udoskonaliła swoją politykę w ciągu ostatnich dwóch lat. Podczas gdy kilku dużych globalnych zarządzających aktywami, takich jak francuska Caisse des Dépôts et Consignations, brytyjska Fidelity International oraz Storebrand i Government Pension Fund Global w Norwegii ustanowiło formalną politykę wycofywania się z węgla, trzej najwięksi zarządzający aktywami, Blackrock, State Street Global Advisors i Vanguard, zarządzający aktywami o wartości 20 bilionów USD, albo sformułował słabą politykę wyjścia z węgla, albo nie ma jej wcale. 

Najbardziej kompleksowe polityki wyjścia z węgla obejmują ograniczenia we wszystkich usługach i produktach finansowych oferowanych przez banki, zaprzestanie wszelkiego rodzaju relacji biznesowych ze spółkami węglowymi, przejście od ograniczeń dotyczących pojedynczych projektów do ograniczeń w zakresie wszelkich usług finansowych dla firm, które mają pewną ekspozycję na węgiel . Ograniczenia te dotyczą finansów korporacyjnych, ubezpieczeń i inwestycji, a także ograniczeń dotyczących szerszej działalności związanej z węglem, takiej jak zgazowanie węgla, elektrownie węglowe w stanie nadkrytycznym oraz węgiel dla infrastruktury kolejowej i portowej.

Pani Ng mówi, że liczba instytucji podejmujących to zobowiązanie prawdopodobnie będzie nadal rosła, a kolejne wzmocnią istniejące polityki. W szczególności FI na rynkach wschodzących wprowadzają własne polityki wycofywania się z węgla, na co wpływ ma duża dynamika dezinwestycji węgla przez FI o znaczeniu globalnym oraz rosnące ryzyko pozostawienia aktywów z paliw kopalnych, na które wpływa stały spadek kosztów wytwarzania czystej energii.

 

Przeczytaj raport (w języku angirlskim): 200 i wciąż rośnie: globalne instytucje finansowe odchodzą od węgla – dynamika polityki dezinwestycji węgla przyspiesza

Tagi

Stworzone przez allblue.pl