PL   |   EN

Debata on-line: Co dziś znaczy zrównoważony rozwój dla wnioskodawców o fundusze europejskie?

Debata on-line: Co dziś znaczy zrównoważony rozwój dla wnioskodawców o fundusze europejskie?
źródło : pixabay.com
Już za tydzień (6go czerwca) o godzinie 12:00 zapraszamy do udziału w debacie "Co dziś znaczy zrównoważony rozwój dla wnioskodawców o fundusze europejskie?" Debata transmitowana będzie na portalu chrońmyklimat.pl oraz na facebooku Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Wnioskując o fundusze europejskie istotną częścią wniosków jest zawsze wypełnienie tych rubryk, które dotyczą spełnienia przez projekt zasad horyzontalnych. Jedną z nich była prawie od zawsze zasada zrównoważonego rozwoju. Ponieważ nigdy nie było jasnych wytycznych, czym ta zasada jest w istocie, wypełnienie tej części wniosku stało się dla wielu przykrą, ale konieczną rutyną.

Wiele wskazuje jednak na to, że od obecnego okresu finansowania zasada zrównoważonego rozwoju nie będzie już tak łatwa do zrealizowania. Dzisiejsze prawo Unii Europejskiej stawia przed wnioskodawcami dodatkowe wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój nie może być już interpretowany tak, jak się komu wydaje. Projekty powinny spełniać jego zasady uwzględniając cele ONZ dotyczące zrównoważonego rozwoju, a także cele porozumienia paryskiego i zasady „nie czyń poważnych szkód”. Chyba nie bez powodu nowe fundusze wdrażane są pod hasłem #NextGenerationEU (Unia Europejska Nowego Pokolenia).

Przypomnę, że cele ONZ dotyczące zrównoważonego rozwoju to tzw.: Agenda 2030, uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ -193 kraje - w 2015 roku. Zawiera ona 17 celów, opisanych dodatkowo za pomocą ponad 160 wskaźników. Porozumienie Paryskie także zostało przyjęte przez OZN w 2015 roku i weszło w życie już rok później. Ratyfikowała jest osobno Polska oraz Unia Europejska. Zawiera ono cele dotyczące powstrzymania globalnego ocieplenia, w tym deklarację dążenia do neutralności klimatycznej najpóźniej w drugiej połowie XXI wieku.

Do tego jest jeszcze do uwzględnienia zasada „nie czyń poważnych szkód”. O co w tej zasadzie chodzi? Jak w istocie sprawdzane będą projekty pod względem spełniania tych wszystkich zobowiązań? Czy jest możliwe sprawne i skuteczne zapewnienie spełnienia tych wszystkich zasad podczas wdrażania perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027? Czy to nie zaboli wnioskodawców? Te wszystkie pytania zadam moim gościom, którymi będą:

  • Jarosław Orliński – dyrektor departamentu Programów Infrastrukturalnych MFiPR
  • Katarzyna Charzyńska – reprezentantka przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
  • Agnieszka Stupkiewicz – prawnik, Fundacja Frank Bold

Debatę poprowadzi dr Wojciech Szymalski - prezes Funadcji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

 

Debata odbędzie się w ramach grantu EUKI.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl