PL   |   EN

Nowe dane pokazują, że Big Oil & Gas zalewa rozmowy klimatyczne ONZ

Nowe dane pokazują, że Big Oil & Gas zalewa rozmowy klimatyczne ONZ
źródło : pixabay.com
Nowe dane pokazują, że lobbyści Big Oil & Gas zalewają rozmowy klimatyczne ONZ od czasu podpisania porozumienia paryskiego

Badania opublikowane dzisiaj przez Corporate Europe Observatory and Corporate Accountability ujawniają, w jaki sposób główne koncerny naftowe i gazowe z Wielkiej Piątki przyciągnęły ponad 400 lobbystów na rozmowy klimatyczne ONZ od czasu podpisania porozumienia paryskiego na COP21. Pięć korporacji było równie aktywnych w lobbowaniu rządów UE i USA, z 375 zadeklarowanymi lobbystami w Brukseli i ponad trzykrotnie większą liczbą zadeklarowanych w Waszyngtonie od 2016 r. 

Ten lobbing ma na celu opóźnianie i osłabianie działań na rzecz klimatu, aby mogły kontynuować ekspansję paliw kopalnych i generować zyski, pomimo alarmującego wzrostu katastrof klimatycznych, w dużej mierze dzięki ich emisjom, siejącym globalne spustoszenie i zniszczenia. Kontynuacja światowego uzależnienia od paliw kopalnych przynosi tym samym firmom oszałamiające zyski. W ubiegłym roku pięć głównych firm zarobiło rekordowe 200 miliardów dolarów (ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku), z czego ponad 40 miliardów dolarów zarobiło w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku. 

Cała piątka zamierza dalej zwiększać wydobycie paliw kopalnych, przy czym spodziewane emisje wzrosną do 2025 r. ponad dwa i pół raza w stosunku do emisji w UE.

Ponieważ kolejna runda rozmów klimatycznych odbędzie się w Bonn w Niemczech w dniach 5-15 czerwca z udziałem firm Shell, Exxon i Chevron, tegoroczne negocjacje będą wyglądać podobnie.

Ludzie na całym świecie domagają się zaprzestania przechwytywania rozmów klimatycznych przez korporacje zajmujące się paliwami kopalnymi

Członkowie kampanii na rzecz Wykopania Wielkich Zanieczyszczających są w Bonn, dbając o to, by głosy milionów ludzi na całym świecie, których reprezentujemy, zostały usłyszane. Domagamy się zaprzestania możliwości wielkich zanieczyszczaczy do pisania zasad działań na rzecz klimatu i finansowania działań na rzecz klimatu. Domagamy się działań na rzecz klimatu, które koncentrują przywództwo tych na pierwszej linii frontu, i domagamy się zresetowania systemu, aby działał dla ludzi, a nie zanieczyszczających. 

W ramach negocjacji pięć okręgów wyborczych UNFCCC wzywa rządy światowe i UNFCCC do ostatecznego i zdecydowanego przyjęcia ram odpowiedzialności, które chronią kształtowanie polityki klimatycznej przed nadmiernym wpływem przemysłu paliw kopalnych i innych gałęzi przemysłu generujących duże ilości emisji. A ponieważ mamy prawo wiedzieć, kto zasiada przy stole do kształtowania polityki klimatycznej, w pierwszej kolejności żądamy protokołu, który wymaga, aby wszyscy uczestnicy procesu UNFCCC zostali upoważnieni do publicznego ujawnienia swoich interesów przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek działalności UNFCCC. 

Wezwania te powtarza ponad 130 prawodawców z USA i UE , którzy ostatnio wezwali rządy USA i UE, a także Sekretarza Generalnego ONZ i Sekretarza Wykonawczego UNFCCC, aby położyć kres możliwości pisania zasad działań na rzecz klimatu przez wielkich zanieczyszczających. 

Podczas gdy ludzie domagają się prawdziwych i sprawiedliwych działań podczas rozmów klimatycznych w Bonn, nowe badania pokazują, że 5 największych koncernów naftowych i gazowych kontynuuje swój trend infiltracji rozmów. Niektóre najważniejsze dane, oparte na analizie oficjalnych list zarejestrowanych uczestników UNFCCC, obejmują:

Uczestnictwo w rozmowach klimatycznych

 • Od czasu podpisania Porozumienia Paryskiego na COP21 w 2015 roku, tylko pięć głównych koncernów naftowych i gazowych (Shell, BP, ExxonMobil, Chevron, TotalEnergies) przyciągnęło 403 lobbystów do rozmów klimatycznych ONZ, forsując swój program dalszej ekspansji paliw kopalnych, aby kontynuować zgarniać bezprecedensowy zysk;
 • Shell odrobił prawie połowę tej kwoty, zapewniając udział co najmniej 177 delegatów w rozmowach lobbujących na rzecz jego interesów związanych z zanieczyszczeniem;
 • Dwa inne europejskie koncerny naftowe i gazowe, włoski Eni i norweski Equinor , od COP21 wysłały łącznie 138 lobbystów na rozmowy;
 • Duża część lobbingu odbywa się za pośrednictwem branżowych stowarzyszeń branżowych. Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (IETA) , które zostało utworzone między innymi przez BP, Rio Tinto i ONZ w celu lobbowania na rzecz rynków uprawnień do emisji dwutlenku węgla, regularnie włącza Wielką Piątkę do rozmów w ramach swojej delegacji. Łącznie od czasu COP21 do negocjacji przyłączyło się ponad 2300 lobbystów. Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) , która jest również wspólnym gospodarzem lobbystów z Wielkiej Piątki, zgromadziła ponad 1300 od COP21 w Paryżu;
 • Biznesowe organizacje pozarządowe i inne instytucje lub rządy, które wprowadziły Wielką Piątkę do rozmów, to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (Shell, BP, Chevron, Exxon, TotalEnergies – a także Eni i Equinor); Fundación Despacio (Muszla); Bank Światowy (Shell i Chevron); Uniwersytet Regina , którego projekt wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) był finansowany przez firmę Shell , zgromadził ośmiu swoich delegatów; włoski rząd wciągnął Eni do rozmów za pośrednictwem swojej fundacji charytatywnej.
 • Na COP27 obecnych było ponad 630 lobbystów z całego przemysłu paliw kopalnych, co stanowi wzrost o ponad 25% w porównaniu z rokiem poprzednim na COP26. Zjednoczone Emiraty Arabskie przywiozły na rozmowy 70 delegatów ds. paliw kopalnych, a jako tegoroczny gospodarz COP28 oczekuje się, że łączna liczba będzie jeszcze wyższa niż w poprzednich COP. 

Wielcy zanieczyszczający na SB58

 • Shell , ExxonMobil i Chevron są zarejestrowane do trwających rozmów SB58, które obecnie toczą się w Bonn. Michael Gerard Cousins ​​z Exxon wszedł incognito (tj. nie jest wymieniony jako Exxon), wniesiony przez stowarzyszenie branżowe International Petroleum Industry Environmental Conservation Association (IPIECA). Cousins, który od 2022 roku jest dyrektorem Exxon ds. gazów cieplarnianych i zmian klimatu, ma 40-letnią historię pracy w dziale eksploracji ropy i gazu Exxon. Ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa ds. poszukiwań i nowych przedsięwzięć, gdzie zgodnie ze swoim profilem na LinkedIn „wyznaczał wizję i kierunek globalnej działalności eksploracyjnej ExxonMobil”;
 • Największą pojedynczą delegacją na SB58 są Zjednoczone Emiraty Arabskie, z zarejestrowanymi 104 członkami. Zjednoczone Emiraty Arabskie miały również największą delegację na COP27 , w tym 70 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi;
 • IETA ma 31 zarejestrowanych delegatów, z których wielu ma powiązania z paliwami kopalnymi, w tym przedstawiciele Shell i ConocoPhillips .

Lobbowanie w UNFCCC, USA i UE

 • Od czasu porozumienia paryskiego (2016-2023) pięć głównych koncernów naftowych i gazowych wydało 220 mln USD na lobbowanie amerykańskich decydentów, deklarując w tym okresie 1330 lobbystów. W UE te same przedsiębiorstwa wydały prawie 99 mln EUR na lobbing, zadeklarowały 375 lobbystów i zapewniły ponad 200 spotkań z najwyższymi urzędnikami Komisji od 2016 r.
 • Shell był największą obecnością w Brukseli, wydając 32 miliony euro od 2016 roku i deklarując 77 lobbystów. ExxonMobil był największą obecnością w Waszyngtonie, wydając prawie 70 milionów dolarów z ponad 360 lobbystami zadeklarowanymi w tym okresie.

Zyski

 • W 2022 roku pięć głównych firm osiągnęło rekordowe zyski w wysokości 200 miliardów dolarów , ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku;
 • Norwegian Equinor zarobił w zeszłym roku 75 miliardów dolarów , w porównaniu do 33 miliardów dolarów w zeszłym roku;
 • W pierwszym kwartale 2023 roku pięć głównych firm zarobiło ponad 42 miliardy dolarów, a sam ExxonMobil zarobił ponad 11 miliardów dolarów .

Ekspansja

 • Połączone plany ekspansji Wielkiej Piątki zakładają wzrost emisji CO2 o 6 674 mln ton CO2 do 2025 r. To ponad dwa i pół razy więcej niż emisje UE w 2021 r .
 • Aktywa wydobywcze Wielkiej Piątki w zakresie wydobycia ropy i gazu, które są rozwijane w celu dalszej ekspansji w ciągu najbliższych 1-7 lat, stanowiłyby równowartość 26,9 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (BBoe), czyli prawie dwa i pół razy więcej niż całkowita emisja emisji w USA w 2021 r. Te liczby są uzupełnieniem ich istniejącego portfela produkcyjnego.  
 • Wielka Piątka ma również w budowie ponad 2200 kilometrów nowego rurociągu , począwszy od 2022 r.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl