PL   |   EN

Czy termomodernizacja się opłaca?

Czy termomodernizacja się opłaca?
źródło : pixabay.com
Polski Alarm Smogowy we współpracy z audytorami energetycznymi przeprowadził osiem audytów energetycznych w budynkach jednorodzinnych na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza. Wybrane budynki charakteryzowały się niewystarczającym poziomem lub całkowitym brakiem termoizolacji. W większości źródło ogrzewania stanowił kocioł na paliwo stałe.

Na przykładzie przeprowadzonych audytów można sprawdzić jak inwestycja termomodernizacyjna może obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku i wody oraz na jaki poziom dofinansowania mogą liczyć beneficjenci wymieniający źródło ogrzewania i ocieplający dom, a także jak szybko taka inwestycja się zwróci.

W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze dotacje wzrosły nawet dwukrotnie. W zależności od wysokości dochodów można otrzymać do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł dotacji na instalację nowego ogrzewania oraz na ocieplenie domu. Warunkiem otrzymania wyższej dotacji jest przeprowadzenie audytu energetycznego, na którego realizację przeznaczone są osobne fundusze w programie oraz wykonanie odpowiednich działań termomodernizacyjnych.

Audyt energetyczny to nic innego jak swego rodzaju biznesplan i pierwszy krok do zmniejszenia energochłonności budynku. Pozwala na wybór najkorzystniejszego wariantu zakresu prac. Poniższa tabela przedstawia podstawowe informacje o budynkach, dla których przeprowadzony został audyt oraz korzyści, jakie niesie za sobą wykonanie zaleceń audytora w zakresie termomodernizacji budynku.

Zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię w wybranych budynkach jednorodzinnych wyniosło od 36% do nawet 87%, natomiast roczne oszczędności kosztów ogrzewania sięgały od 7 tys. do 21 tys. Średni koszt proponowanych inwestycji z 8 audytów wyniósł 104 tys., dotacja średnio wynosiła 69 tys., a czas zwrotu inwestycji z dotacją wahał się od 1 roku do 7 lat.

Należy podkreślić, że większość właścicieli audytowanych budynków, ze względu na wysokie koszty ogrzewania, utrzymuje w pomieszczeniach temperaturę maksymalnie na poziomie 17°C. Część pomieszczeń nie jest w ogóle ogrzewana, co powoduje nagromadzenie wilgoci i sprzyja powstawaniu groźnej dla zdrowia pleśni.

Przebywanie w zimnych pomieszczeniach wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z 2018 roku1 , przebywanie w wychłodzonych pomieszczeniach powoduje infekcje, zwiększa ryzyko wystąpienia objawów astmy, a także wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych i podwyższenie ciśnienia krwi, co z kolei może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy krwotoku podpajęczynówkowego. Większość obciążeń zdrowotnych można przypisać zarówno chorobom układu oddechowego, jak i układu krążenia, zwłaszcza u osób starszych. U dzieci większość obciążeń związana jest z chorobami układu oddechowego.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich przeprowadzonych audytów energetycznych znajdą Państwo w opublikowanym raporcie TUTAJ

A już dziś zapraszamy na webinar dla gmin na ten temat. Rejestrować można się tutaj: https://app.evenea.pl/event/tanieogrzewanie/ Zapraszamy :)

Tagi

Stworzone przez allblue.pl