PL   |   EN

Ekolodzy chcą pozywać bank ING za finasowanie paliw kopalnych

Ekolodzy chcą pozywać bank ING za finasowanie paliw kopalnych
źródło : pixabay.com
Najpierw Shell, teraz kolej na ING – tak holenderski oddział organizacji Friends of the Earth poinformował o rozpoczęciu nowego procesu klimatycznego.

19 stycznia br. Friends of the Earth Netherlands (Milieudefensie), ogłosiło że rozpoczyna proces przeciwko ING, uznając holenderską instytucję za „bankiera kryzysu klimatycznego”. W 2021 r. organizacja wygrała podobną sprawę przeciwko firmie Shell.

Informując o podjęciu działań prawnych przeciwko ING, Donald Pols, dyrektor Friends of the Earth Netherlands powiedział: "Bank finansuje firmy naftowe i gazowe, wylesianie i przemysł ciężki, z których wszystkie przyczyniają się do kryzysu klimatycznego. Niezależnie od tego, czy sam wiercisz w poszukiwaniu ropy, czy zapłaciłeś za wiercenie, w obu przypadkach przyczyniasz się do kryzysu klimatycznego, którego obecnie doświadczamy i ponosisz za niego odpowiedzialność. W 2022 r. bank był odpowiedzialny za co najmniej 61 megaton gazów cieplarnianych, nawet kraj taki jak Szwecja ma niższe emisje. Dlatego Friends of the Earth Netherlands wraca do sądu, przy wsparciu tysięcy ludzi ".

Żądania ekologów wobec banku 

Friends of the Earth Netherlands domagaja się od ING obniżenia śladu węglowego – zmniejszenia o połowę emisji  banku w 2030 r. w porównaniu z 2019 r. oraz zaprzestania współpracy z klientami, którzy w znaczący sposób zanieczyszczają środowisko. Organizacja ekologiczna tłumaczy, że ich żądanie obejmuje wszystkie emisje ING, w tym emisje firm zanieczyszczających środowisko, z którymi bank prowadzi interesy, takich jak sektor naftowy i gazowy. Jak wyjaśnia Friends of the Earth Netherlands - ING jest największym bankiem w Holandii i finansuje firmy zanieczyszczające środowisko większą ilością pieniędzy niż wszystkie inne holenderskie banki.

"Pociągamy ING do odpowiedzialności prawnej za przyczynianie się do niebezpiecznej zmiany klimatycznej, za szkody, które ING w konsekwencji wyrządza społeczeństwu, środowisku i przyrodzie oraz za naruszenia praw człowieka wynikające z tych szkód” – stwierdziła w oficjalnym liście organizacja Friends of the Earth Netherlands.

Jak podkreślają w piśmie ekolodzy - 99% emisji ING pochodzi z pożyczek i współpracy z firmami zanieczyszczającymi środowisko. Friends of the Earth Netherlands domaga się wobec tego, aby holenderski bank zażądał od każdej dużej korporacji, z którą współpracuje, planu transformacji klimatycznej zgodnego z paryskim porozumieniem klimatycznym. Organizacja domaga się również, aby ING przestało finansować firmy, które rozpoczynają nowe projekty naftowe i gazowe.

Reakcja ING na oświadczenie ekologów

Bank oficjalnie odniósł się już do listu wystosowanego przez holenderski oddział Friends of the Earth. „Prowadzimy regularny dialog z różnymi interesariuszami, w tym z Friends of the Earth Netherlands. Jesteśmy przekonani, że podejmujemy skuteczne działania na rzecz walki ze zmianą klimatu, a zrównoważony rozwój jest częścią naszego ogólnego kierunku strategicznego. Oczywiście w razie potrzeby odpowiemy przed sądem.” – czytamy w oświadczeniu ING. 

Ekolodzy kontra „truciciele”

Nowy pozew klimatyczny ma opierać się na tej samej podstawie prawnej, co rozstrzygnięta  w 2021 r. sprawa sądowa z firmą Shell. Zdaniem Friends of the Earth Netherlands wyrok sądu w sprawie pozwu klimatycznego przeciwko Shell jest jasny - duże korporacje ponoszą indywidualną odpowiedzialność za dostosowanie swojej polityki do porozumienia klimatycznego z Paryża. Organizacja przekonuje, że to, co dotyczy Shell, dotyczy wszystkich dużych korporacji, a zatem także ING.

Roger Cox, prawnik Friends of the Earth Netherlands stwierdził: "Od czasu paryskiego porozumienia klimatycznego stało się jasne, co muszą zrobić politycy i wielki biznes: duże firmy zanieczyszczające środowisko muszą przejąć inicjatywę w szybkim i radykalnym ograniczeniu emisji CO2. To jedyny sposób na ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia. Oznacza to, że wielcy truciciele, tacy jak ING i Shell, również muszą wziąć na siebie odpowiedzialność. ING nie robi tego teraz, a Milieudefensie słusznie bierze ING na celownik. Jestem przekonany, że ten pozew zakończy się sukcesem".

Narzędzie do walki o sprawiedliwość klimatyczną

Wykorzystując doświadczenia z wygranego procesu przeciwko Shell, organizacja Friends of the Earth Netherlands stworzyła narzędzie (Milieudefensie climate case tool), które ma wspomóc procesy klimatyczne prowadzone przeciwko korporacjom i rządom na całym świecie. Narzędzie holenderskiego oddziału Friends of the Earth daje wgląd w zastosowaną przy procesie strategię oraz umożliwia dostęp do podstawowych dokumentów wykorzystanych w tej sprawie. Jego głównym celem jest wsparcie prawników oraz działaczy na rzecz ochrony klimatu w ich codziennej walce o sprawiedliwość klimatyczną.

 

Oficjalny list skierowany do ING dostępny pod adresem: en.milieudefensie.nl/news/this-is-our-official-letter-to-ing

Milieudefensie climate case tool dostępny pod adresem: climatecase.milieudefensie.nl

 

ChronmyKlimat.pl

Na podstawie: en.milieudefensie.nl

Tagi

Stworzone przez allblue.pl