Jak wyjaśnia Instytut Spraw Publicznych (ISP) - Od kilku lat przyglądamy się postawom i nastrojom rolników. Rozmawiamy z nimi. I problemem nie jest Europejski Zielony Ład sam w sobie, ani przepisy, które premiują ochronę środowiska i klimatu.
1. Badania pokazują dużą otwartość rolników i rolniczek na wprowadzanie rozwiązań przyjaznych środowisku i klimatowi. 60% badanych opowiada się za uzależnieniem dopłat unijnych dla rolników od ich dbałości o klimat i środowisko.
2. Zdecydowana większość badanych rolników opowiada się m.in. za wspieraniem rolnictwa ekologicznego (80%), stosowaniem płodozmianu, dbałością o różnorodność biologiczną (73%) czy przechodzeniem na odnawialne źródła energii (66%). Prawie połowa jest też za ograniczaniem hodowli przemysłowej.
3. Rolnicy widzą problem degradacji środowiska, przenawożenia, uzależnienia od stosowania środków chemicznych i pogarszania się jakości żywności.
Ale istnieje wyraźny rozdźwięk między gotowością do zmian a praktykami stosowanymi w gospodarstwach. Dlaczego?
- Funkcjonowanie na granicy opłacalności, niestabilność sytuacji, problemy finansowe, słaba pozycja względem handlu czy przetwórstwa, konkurencja ze strony dużych gospodarstw, sprawiają, że sprawy ochrony środowiska schodzą na dalszy plan, a jednym z najważniejszych celów staje się przetrwanie.
- Problemem jest zagubienie w gąszczu zmieniających się przepisów, niezrozumienie sensu poszczególnych rozwiązań.
- Rolnicy nie znają rozwiązań dotyczących ochrony środowiska i klimatu. Nie wiedzą, jakie zaszły zmiany. Oczekują, że informacje będą łatwo dostępne, przekazywane im w sposób jasny, zrozumiały i przystępny ze wskazaniem także na to, co się zmienia.
I te wyzwania rzeczywiście wymagają pilnych działań i reakcji nowych władz. Tak długo jak doradztwo rolnicze będzie słabe, małym i średnim rolnikom będzie trudno utrzymać siebie i swoje rodziny z rolnictwa, tak długo będziemy mieli problem w rolnictwie z troską o środowisko i z jakością żywności.
Nie ma żywności dobrej jakości bez zdrowych ekosystemów – gleby, wody, bioróżnorodności. Ich ochrona leży w naszym dobrze pojętym interesie. I w interesie rolników. Od jakości ekosystemów zależą też plony i zyski.
Prezentacja zawierającą wynikami badań rolników dostępna jest na stronie ISP.
Paulina Sobiesiak-Penszko
Instytut Spraw Publicznych