PL   |   EN

EURACTIV.pl: Bank Światowy wzywa do większych inwestycji w obniżanie emisji z rolnictwa

EURACTIV.pl: Bank Światowy wzywa do większych inwestycji w obniżanie emisji z rolnictwa
źródło : pixabay.com
Jak podaje EURACTIV.pl - budżet na obniżanie emisji z rolnictwa powinien być aż 18-krotnie wyższy i wynosić ok. 240 mld euro rocznie, jeśli świat chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, wynika z raportu Banku Światowego.

W opublikowanym w maju br. raporcie zwrócono uwagę, że rolnictwo odpowiada dzisiaj za prawie jedną trzecią światowej emisji gazów cieplarnianych i oceniono, że należy zrobić więcej, aby te emisje zmniejszyć.

– Zbyt mało inwestuje się w obniżanie emisji z rolnictwa – wskazano w publikacji. Według Banku Światowego roczny budżet na ten cel powinien wzrosnąć ok. 18 razy i wynieść ok. 240 mld euro rocznie.

Unia Europejska dąży do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku by osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. 

Według raportu największe możliwości zmniejszania emisji w systemach żywnościowych w państwach o wysokim dochodzie leżą w przestawieniu się na niskoemisyjne źródła energii, zmniejszeniu popytu na żywność wymagającą dużych emisji w procesie produkcyjnym i dofinansowaniu transformacji klimatycznej w innych państwach.

– W przemyśle żywnościowym odnotowuje się najwolniejszy postęp w kierunku efektywności energetycznej spośród wszystkich sektorów gospodarki – stwierdzono w publikacji. Bank Światowy wzywa państwa, aby bardziej promowały odnawialne źródła energii w systemach żywnościowych.

Także w styczniowym raporcie Naukowej Rady Doradczej UE ds. Zmian Klimatu (ESABCC) wskazano, że obecna unijna polityka nie wystarczy do osiągnięcia celów klimatycznych, które wyznaczyła sobie UE. Rada wezwała do ustalenia cen za emisje gazów cieplarnianych w rolnictwie. Obowiązujący obecnie unijny system handlu emisjami (ETS) nie obejmuje rolnictwa.

Zrównoważona dieta

W raporcie Banku Światowego zwrócono uwagę, że choć to państwa o średnim dochodzie w największym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa, to za najwyższe emisje per capita odpowiadają jednak najbogatsze państwa.

Zdaniem autorów jest to kwestia dużej konsumpcji mięsa i nabiału oraz większego transportu produktów rolnych, a także większych emisji pochodzących z przetwarzania i pakowania produktów.

Aby odwrócić tę tendencję, należy zmniejszyć dotacje do produkcji czerwonego mięsa i nabiału, a zwiększyć dopłaty do produkcji żywności nie wymagającej dużych emisji, np. produkcji drobiu oraz owoców.

Potencjalne zagrożenia

Autorzy raportu wskazują także na krótkoterminowe zagrożenia nieodpowiedniego wdrożenia transformacji klimatycznej w rolnictwie, takie jak zakłócenia na rynku pracy i zaburzenie łańcuchów żywnościowych.

Objęcie rolnictwa systemem handlu emisjami „nieuchronnie spowoduje wzrost cen żywności, co nieproporcjonalnie uderzy w rodziny o niskim dochodzie”, podkreślają.

Zastrzegają jednak, że koszty bezczynności są wyższe niż ewentualne koszty gospodarcze i społeczne transformacji.

„Brak działań spowoduje nie tylko utratę miejsc pracy i zakłócenia dostaw żywności, ale także sprawi, że na naszej planecie nie będzie można żyć”, ostrzegają.

źródło: EURACTIV.pl

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl