PL   |   EN

Raport Mario Draghiego

Raport Mario Draghiego
źródło : CAN-Europe
W raporcie Mario Draghiego brakuje kluczowych elementów: Zielona i sprawiedliwa transformacja to najlepszy sposób Europy na zapewnienie trwałej konkurencyjności.

Bruksela, 9 września 2024 r. - Po przedstawieniu przez Mario Draghi raportu na temat konkurencyjności Europy, Climate Action Network (CAN) Europe wzywa europejskich przywódców do skupienia się na zielonej polityce przemysłowej, która zapewni długoterminową równowagę gospodarczą i środowiskową. Podczas gdy raport Draghiego przyznaje, że polityka klimatyczna i przemysłowa powinny się wzajemnie wzmacniać i zaleca pewne pozytywne elementy w kierunku dekarbonizacji i gospodarki o obiegu zamkniętym, nie odnosi się on do potrzeby pilnego, skoordynowanego podejścia na szczeblu UE do walki z kryzysem klimatycznym i bezpieczeństwem energetycznym.

Chiara Martinelli, dyrektor w Climate Action Network Europe, powiedziała:

„Jeśli w tym raporcie chodzi o pilną i konkretną radykalną zmianę, wskazana ścieżka musi opierać się na prawdziwym zajęciu się kryzysem klimatycznym. Najlepszym sposobem na przetrwanie tego „egzystencjalnego wyzwania” UE, jak określił je sam Draghi, jest zielona polityka przemysłowa, która stymuluje produkcję technologii o zerowej wartości netto, kończy nasze uzależnienie od paliw kopalnych poprzez przejście na 100% odnawialne źródła energii i zmniejsza nasze zapotrzebowanie na materiały. Wytwarzanie wysokiej jakości, neutralnych dla klimatu produktów, które spełniają najwyższe standardy środowiskowe, będzie w przyszłości największym atutem gospodarczym UE”.

W raporcie Draghiego brakuje jednak odwagi niezbędnej do przeprowadzenia takiej transformacji, na przykład poprzez skupienie się na recyklingu podczas omawiania obiegu zamkniętego w energochłonnych branżach, podczas gdy punktem wyjścia powinny być cele redukcji zasobów, aby zmieścić się w granicach planety.

Podobnie, zawarte w raporcie zalecenia dotyczące mobilizacji finansów publicznych i funduszy UE są niewystarczające do realizacji całościowego planu inwestycyjnego na rzecz Zielonego Ładu, aby osiągnąć ambitne cele w zakresie dekarbonizacji. Równie ważne jest zapewnienie, by przyszłe finansowanie polityki przemysłowej nie powielało luźnych kryteriów Planu Przemysłowego Zielonego Ładu i Platformy na rzecz Strategicznych Technologii dla Europy, poprzez ogólnounijne podejście, które wzmacnia kontrolę publiczną i zapewnia jasne warunki społeczne i środowiskowe przy przekazywaniu funduszy publicznych do przemysłu.  

Wreszcie, w raporcie zaproponowano program „upraszczania”, który w niektórych częściach zawiera niepokojące elementy deregulacji, które stawiają cele klimatyczne i środowiskowe przeciwko sobie, na przykład przyznawanie tymczasowych zwolnień z przepisów dotyczących ochrony środowiska do czasu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Raport kwestionuje również stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci”, rozważając rozszerzenie bezpłatnych przydziałów prawa do zanieczyszczania (ETS).

Martinelli powiedział:

„Zielona i sprawiedliwa transformacja najlepiej zagwarantuje Europie trwałą konkurencyjność. Wysokiej jakości, neutralne dla klimatu produkty wytwarzane przy użyciu mniejszej ilości zasobów zdefiniują przyszłość gospodarczą Europy, tworząc dobre miejsca pracy i chroniąc planetę, jak podkreśliliśmy w naszym liście do M.Draghiego już w lutym.

Ogólnie rzecz biorąc, z zadowoleniem przyjmujemy pomysł M.Draghiego, aby połączyć politykę klimatyczną i przemysłową, ale jak dotąd wydaje się, że na otwarcie zaproszono tylko podmioty przemysłowe. Społeczeństwo obywatelskie i związki zawodowe nie mogą zostać pominięte przy projektowaniu przyszłej zielonej polityki przemysłowej UE”.

Informacja prasowa CAN Europe:

https://caneurope.org/draghis-report-missing-crucial-elements-the-green-and-just-transition-is-europes-best-bet-for-lasting-competitiveness/

 

Europejski przemysł potrzebuje inteligentnej polityki, a nie tylko finansowania

Christian Schaible, szef EEB ds. zerowego zanieczyszczenia przemysłu, powiedział:

„Wyścig mający na celu prześcignięcie Chin i Stanów Zjednoczonych jest nie tylko ekonomicznie nieuzasadniony, ale tylko jeszcze bardziej podsyci napięcia geopolityczne. Prawdziwa przewaga konkurencyjna Europy polega na przewodzeniu globalnej transformacji - napędzaniu detoksykacji, usuwania zanieczyszczeń i odbudowy. Aby zwalczyć dezindustrializację w kluczowych sektorach i zapewnić trwały dobrobyt i odporność gospodarczą, przywódcy UE muszą skupić się na skoordynowanej polityce przemysłowej, która priorytetowo traktuje uczciwe partnerstwa, wysokiej jakości zielone miejsca pracy oraz najwyższe standardy środowiskowe i społeczne. Nie chodzi tylko o to, by ułatwić przemysłowi zieloną transformację; chodzi o to, by zrobić to dobrze. Konkurencyjność nie jest celem - jest nim ochrona planety i jej mieszkańców”.

https://eeb.org/draghireport/

Stworzone przez allblue.pl