więcej


Kalendarium

Briefing "Unijna polityka bez fikcji"

Wstęp: WOLNY
Od: 2010-12-07
Do: 2010-12-07

Opis

Czy realizacja rozwojowej polityki Unii Europejskiej jest w stanie przyczynić się do redukcji ubóstwa? Czy polityka klimatyczna skutecznie łagodzi skutki zmian klimatu i wystarczająco wspiera adaptację krajów najuboższych? – na te pytania 7 grudnia 2010 r. w kawiarni Tarabuk przy ul. Browarnej 6 w Warszawie postarają się odpowiedzieć zgromadzeni na briefingu "Unijna polityka bez fikcji". 

Więcej informacji

Program briefingu: 

Pierwsza część

Pieniądze Unii Europejskiej i inwestycje rozwojowe w krajach najuboższych. Przykład kopalni miedzi i uranu w Zambii dofinansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny, bank Unii Europejskiej. 

11.15-11.25 – Wprowadzenie
Anna Roggenbuck, koordynatorka Kampanii ds. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, CEE Bankwatch Network;

11.25-11.40
Savior Mwamba, dyrektor „Centrum ds. Polityki Handlu i Rozwoju” (Centre for Trade Policy & Development – CTPD), Zambia.

11.40-12.00 – Dyskusja

12.00-12.10 – Przerwa kawowa

Druga część

Konsekwencje zmian klimatu dla krajów rozwijających się.

12.10-12.15 – Wprowadzenie
Aleksandra Antonowicz, koordynatorka kampanii
„Dla Klimatu=Przeciw Ubóstwu”, Polska Zielona Sieć;

12.15-12.20
Film nakręcony w trakcie wyjazdu dziennikarskiego do Nigerii organizowanego w ramach Kampanii „Dla Klimatu=Przeciw Ubóstwu”, autor – Wojciech Bojanowski TVN 24;

12.20-12.35
Wojciech Jagielski, dziennikarz Gazety Wyborczej;

12.35-13.00 – Dyskusja

13.00 – Obiad


Czas i miejsce: wtorek, 7 grudnia 2010, godz. 11.15 –13.15
kawiarnia Tarabuk, ul. Browarna 6, WarszawaInformacje o prowadzących:


Anna Roggenbuck
od 2007 roku w organizacji CEE Bankwatch Network kieruje programem na rzecz reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Specjalizuje się w tematyce związanej z poprawą standardów środowiskowych i społecznych, przejrzystości działań oraz dostępu do informacji i dokumentów tej największej unijnej instytucji finansowej. Wcześniej od 2004 roku związana była z Polską Zieloną Siecią, dla której koordynowała program monitoringu działalności międzynarodowych instytucji finansowych w Polsce.

Savior Mwamba
, dyrektor „Centrum ds. Polityki Handlu i Rozwoju, organizacji która działa w Zambii na rzecz promowania sprawiedliwego handlu i kształtowania globalnej i lokalnej polityki handlowej, która przyczyniałaby się do zwalczania ubóstwa i rozwoju społecznego. Od 2006 roku Savior Mwamba związany jest z ruchem organizacji pozarządowych w Zambii, współpracował m.in. z Water Aid, Civil Society for Poverty Reduction (CSPR). Obecnie działacz na rzecz udziału społeczeństwa obywatelskiego i monitorowania krajowych planów rozwoju, programów pomocy darczyńców i harmonizacji programów redukcji ubóstwa (Poverty Reduction programmes – PRPs).
 
Aleksandra Antonowicz, koordynatorka programu Akcja dla Globalnego Południa w Polskiej Zielonej Sieci (www.globalnepoludnie.pl). Specjalizuje się w projektach monitoringowych dotyczących skuteczności pomocy rozwojowej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Od 2006 roku realizuje program rozwojowy w Ghanie. Od 2008 koordynuje roboczą grupę przedstawicieli polskich org. pozarządowych zajmującą się monitoringiem polskiej pomocy rozwojowej oraz działania w ramach kampanii Dla Klimatu = Przeciw Ubóstwu, dotyczącej wpływu zmian klimatu na kraje Globalnego Południa.

Wojciech Jagielski, jeden z bardziej znanych polskich dziennikarzy, publicysta i pisarz specjalizujący się w tematyce Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Od 1991 współpracuje z Gazetą Wyborczą, a także z BBC i Le Monde. Autor książek: „Dobre miejsce do umierania” „Modlitwa o deszcz” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike w 2002), „Wieże z kamienia" oraz "Nocni wędrowcy" (nominacja do Nike w 2010). Laureat wielu nagród, między innymi: Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, głównej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Dziewanowskiego w roku 1996 i 2001. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Grand Press.


Do pobrania:
Zaproszenie

 


 Spotkanie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Za stanowiska wyrażane w trakcie spotkania odpowiada Polska Zielona Sieć, nie mogą być one postrzegane jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej