PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Seniorzy? Aktywni jak nigdy dotąd!

Seniorzy? Aktywni jak nigdy dotąd!
źródło : pixabay.com
Bycie „starszą Panią/starszym Panem” nie jest już tym, czym było kiedyś. Najwyższy czas pozbyć się stereotypowego myślenia, zakurzonych obrazków z przeszłości. Co to znaczy „być starym” w dzisiejszych czasach? Znalezienie uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie może być trudne, wręcz niemożliwe. Osoby powyżej 60 roku życia nie tworzą dzisiaj już jednolitej grupy, są one tak różnorodne, jak inne grupy wiekowe.

Jedno jest pewne: obraz „starości” jako czasu deficytów naznaczonych słabością i chorobą od dawna należy już do przeszłości. Starsi ludzie są dzisiaj zdrowsi i bardziej przedsiębiorczy niż kiedykolwiek wcześniej.

Niektórzy 60-latkowie są dzisiaj sprawniejsi niż 40-latkowie

Ciało przeciętnego człowieka w wieku 65 lat nie jest już tak zwinne i elastyczne, jak we wczesnych latach młodości. Nauka języków obcych nie przychodzi już tak łatwo, jak kiedyś w szkole. To i tak nie powstrzymuje starszych ludzi przed robieniem tych wszystkich rzeczy. Naukowcy mówią, że głód wiedzy u osób starszych jest zdecydowanie większy niż kiedykolwiek. Otaczająca nas rzeczywistość przyspiesza – osoby starsze nie chcą stracić kontaktu... z najbliższymi, z wnukami. Chcą żyć i funkcjonować w ich... rzeczywistości. Ponadto niejeden 60-latek jest dzisiaj bardziej sprawny fizycznie niż statystyczny 40-latek. W porównaniu z młodszymi starsi ludzie często mogą spokojniej radzić sobie z własnymi ograniczeniami, poświęcają im więcej czasu, działają bardziej precyzyjnie. Odpowiedzi na wyzwania szukają u ekspertów – nie tylko u lekarzy. 

Seniorzy w Europie czują się około dziesięciu lat młodsi niż wskazywałby na to ich wiek biologiczny. Z jednej strony z pewnością ma to związek z postępem medycznym. Z drugiej jednak strony to pokolenie jest bardziej w środku życia niż jego poprzednicy, a sam aktywny tryb życia przyczynia się do opóźniania procesów starzenia się organizmu. 

Wielu seniorów pracuje dzisiaj zawodowo pomimo wejścia w wiek emerytalny. Czynnik finansowy pozostaje nadal kluczowy, ale bycie aktywnym utrzymuje wysoki poziom poczucia niezależności – nie tylko materialnej, ale również intelektualnej. Inni szukają satysfakcjonującego hobby lub pracy jako wolontariusze. „Kanapowe” życie seniora staje się powoli mitem! 

Ważne! Seniorzy są sumą kompetencji życiowych wielu pokoleń – korzystajmy z ich wiedzy, nauczmy się ich słuchać. Otwierajmy się na współpracę szukając rozwiązań w ramach międzypokoleniowych projektów. Szukacie inspiracji? Skontaktujcie się z jednostką samorządów terytorialnych w Waszej okolicy i dowiedzcie się jak możecie aktywizować projekty na rzecz międzypokoleniowej współpracy! 


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekrozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE 

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl