PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Szczęśliwi na starość? Być? Stawać się? Najlepiej – być szczęśliwym całe życie!

Szczęśliwi na starość? Być? Stawać się? Najlepiej  być szczęśliwym całe życie!
źródło : pixabay.com
Wiele może, mało musi – swoboda po przejściu na emeryturę sprawia, że 65-latkowie są bardziej szczęśliwi niż ludzie po „pięćdziesiątce”, w wieku, w którym większość czuje stałą presją pracy zawodowej, obowiązków dnia codziennego oraz życia rodzinnego. Po „pięćdziesiątce” powoli godzimy się z faktem, że dzieci opuszczą rodzinne gniazdo, ale już w tyle głowy zaczynamy się martwić życiem „po”, po przejściu na emeryturę, po zawieszeniu aktywności zawodowej, po utracie roli mentora, gdyż podopieczni „idą na swoje”.

Co jest tajemnicą bycia szczęśliwym na starość?

Czy szczęśliwym jesteśmy, czy się dopiero stajemy? Odpowiedź jest prosta – o naszą kondycję psychiczną, o nasze dobre samopoczucie musimy dbać przez całe życie! Higiena psychiczna to podstawa poprawnie funkcjonującego układu – miejsca pracy, rodziny, społeczeństwa. Wszelkie sytuacje stresowe i lękowe powinny być „rozbrajane” natychmiast. Jak „rozbrajać” takie sytuacje?   

(1)   Bądźmy otwarci na ludzi – pielęgnujmy kontakty międzyludzkie – czy to ze znajomymi, czy z bliskimi. Bliskość drugiego człowieka wyzwala w nas poczucie sprawczości oraz dyscyplinuje nas do zwiększonej aktywności społecznej. 

(2)   Nie bójmy się mówić u uczuciach – dyskutujmy z bliskimi/znajomymi o rzeczach, które nas smucą i cieszą. Wspólne przeżywanie emocji zwiększa naszą wrażliwość społeczną, pogląd na otoczenie. 

(3)   Bądźmy aktywni – wszelka forma aktywności fizycznej i intelektualnej utrzymuje nas dłużej niezależnymi. Niezależność to podstawa bycia szczęśliwym. 

(4)   Rozmawiajmy z profesjonalistami – jeśli czujesz, że Twoje smutki i lęki wpływają istotnie na Twoje dobre samopoczucie zgłoś się do lekarza lub terapeuty. Depresja dotyka ludzi w każdym wieku i obu płci. Objawia się różnie. Może zacząć się od przygniatającego poczucia przygnębienia. Może objawiać się bezsensownością lub brakiem apetytu. Może wiązać się z wycofaniem z aktywności społecznych. O depresji wstydzimy się mówić – bo przecież powinniśmy się cieszyć wnukami i zdrowiem, bo przecież zawsze byliśmy aktywni. 

Badania wskazują, że wraz z wiekiem ryzyko depresji zwiększa się: w wieku od 60 do 69 lat objawy depresji zgłasza ok. 6,6% badanych, wśród 70-latków ten wskaźnik sięga 10%, zaś w przypadku najstarszych seniorów – na depresję może cierpieć nawet co piąta osoba!

Depresja jest zaburzeniem, które może dramatycznie obniżyć jakość życia – tymczasem da się z nią walczyć! NFZ refunduje konsultacje w poradniach zdrowia psychicznego. Dostępne są także bezpłatne infolinie wsparcia. 

Dlatego jeśli czujesz długotrwałe przygnębienie (poczucie „beznadziei”, smutek bez konkretnej przyczyny) lub dostrzegasz te objawy u członka rodziny czy przyjaciela, pamiętaj, że depresja nie jest powodem do wstydu. Pomoc w przypadkach depresji lub epizodów depresyjnych zapewniają psychiatrzy i psychologowie – ich wsparcie jest w tych wypadkach kluczowe. 

Bycie szczęśliwym – to cel życiowy każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania. Pomagajmy sobie, bądźmy czujni na smutek drugiej osoby. 


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE


Tagi

Stworzone przez allblue.pl