PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Aktywny senior – jak być bezpiecznym w sieci (1/2)

Aktywny senior  jak być bezpiecznym w sieci (1/2)
źródło : pixabay.com
Sytuacja pandemiczna zmieniła naszą rzeczywistość. Coraz więcej działań przenosi się – w dużej mierze lub w całości – do tzw. sieci. Za pośrednictwem internetu możemy umówić się ze znajomymi na spacer po parku, zgłosić inicjatywę obywatelską, zorganizować zbiórkę na działania ważne dla naszego osiedla czy wesprzeć fundację, której cele popieramy. Korzystanie z sieci pozwala nam działać szybko i efektywnie; wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Ich ignorowanie może narazić nas na szkody – zwłaszcza finansowe. Dlatego czy działamy w celach społecznych, czy czysto towarzyskich, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach „cyberhigieny”.

Nie klikaj w nieznane linki, nie otwieraj podejrzanych załączników

Zwracaj uwagę, od kogo otrzymaliście maila. Przestępcy internetowi bardzo sprawnie podszywają się pod banki, instytucje publiczne czy nawet – znajomych i przyjaciół. Kliknięcie w link lub otwarcie załącznika przesłanego przez takiego oszusta może spowodować zainfekowanie komputera i utratę dostępu do danych (np. dokumentów i zdjęć przechowywanych na laptopie). Dlatego zawsze bardzo uważnie przyjrzyj się adresowi, z którego otrzymaliście wiadomość.

Stosuj blokadę klawiatury telefonu

Nasze telefony to coraz częściej komputery w miniaturze. Przechowujemy na nich zdjęcia, komunikujemy się przy ich pomocy z rodziną i znajomymi, telefon może też służyć do płatności, a nawet być nośnikiem określonych dokumentów (aplikacja mObywatel).

Powinien być więc zabezpieczony przed dostępem osób nieuprawionych. Takim podstawowym zabezpieczeniem jest ustawienie blokady klawiatury, alternatywnie można także umożliwić odblokowanie klawiatury odciskiem palca.

Pamiętajcie, by ustawiając blokadę, aktywować funkcje automatycznego blokowania blokady po określonym czasie braku aktywności w telefonie.

Oczywiście powyższa wskazówka odnosi się do wszystkich urządzeń mobilnych – także laptopów czy tabletów!

Rozważnie ustawiaj hasła i kody PIN

Przestępcy internetowi dysponują bardzo zaawansowanymi technikami przełamywania zabezpieczeń. Dlatego, gdy ustawiasz hasła lub inne zabezpieczenia chroniące dostęp do telefonu, komputera czy poczty elektronicznej zadbaj o to, by nie były one banalne.  

Unikaj wykorzystywania charakterystycznych dla Ciebie informacji – daty urodzenia (Twojej lub osób bliskich), numerów telefonu, czy adresu. W żadnym wypadku nie wykorzystuj numeru PESEL! Nie wykorzystujcie haseł, które zastosowaliście już w innym serwisie.


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE


Tagi

Stworzone przez allblue.pl