PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Aktywny senior – jak być bezpiecznym w sieci (2/2)

Aktywny senior  jak być bezpiecznym w sieci (2/2)
źródło : pixabay.com
Aktywność w sieci może być bardzo przydatna – dzięki internetowi możemy dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych podobnymi zagadnieniami co my, i poszerzać możliwości działania na rzecz ważnych dla nas kwestii (np. klimat, ekologia czy zrównoważony rozwój). Przybliżamy Wam kolejne praktyczne wskazówki na temat tego, jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci.

Bądźcie ostrożni, gdy podajecie swoje dane w serwisach internetowych 

Zrealizowanie przelewu, zakupy w sklepie internetowym, podpisanie petycji czy zbiórka pieniędzy na cel społeczny – wszystkie takie aktywności wymagają podania szeregu szczególnie istotnych danych osobowych.

Gdy podajecie informacje w serwisie internetowym, zachowajcie szczególną czujność – przestępcy internetowi są mistrzami w podszywaniu się pod legalnie działające instytucje (np. banki, instytucje pożyczkowe, czy urzędy administracji publicznej). Zawsze sprawdź, czy w pasku przeglądarki dostrzegasz symbol kłódki – potwierdza on korzystanie z bezpiecznego protokołu przesyłania danych.

Zachowajcie czujność w miejscach publicznych 

Czy to w podróży, czy w kawiarni – praca na laptopie może się odbywać wszędzie. Jeśli pracujesz nad dokumentami, którym chcesz zapewnić poufność (lub przeglądasz prywatne zdjęcia!), zapewnij, by nikt nie miał możliwości podglądania ekranu urządzenia. Staraj się nie realizować ważnych operacji (np. przelewów czy logowania na pocztę) w zatłoczonych miejscach, gdzie zwiększa się ryzyko podejrzenia Twoich haseł lub danych uwierzytelniających – np. w autobusie.

Pamiętaj też, by nigdy nie zostawiać swoich urządzeń elektronicznych (laptopa, telefonu) bez opieki.

Zadbaj o aktualizacje

Systemy operacyjne na telefonie czy komputerze wymagają okresowych aktualizacji, zgodnie z zaleceniami producenta. Brak aktualizacji zwiększa ryzyko ataku hackerskiego i przejęcia Waszych danych lub odcięcia do nich dostępu. Dlatego gdy otrzymasz notyfikację o konieczności ponownego uruchomienia sprzętu – nie zwlekaj z aktualizacją!

Nie daj się zastraszyć 

Przestępcy stosują zaawansowane techniki socjotechniczne, w celu wyłudzenia kluczowych informacji – możesz otrzymać telefon lub e-maila od osoby podającej się za znajomego, członka rodziny lub nawet przedstawiciela policji lub administracji rządowej. Hackerzy mogą też grozić usunięciem danych lub nieodwracalnym zablokowaniem do nich dostępu.

Nie dawajcie się ponieść emocjom i nie wpadajcie w panikę – zanim podejmiecie działania, skontaktujcie się ze znajomymi, dziećmi, wnukami, specjalistami, a w razie potrzeby – zawiadom policję.  

Czas pandemii zwiększył naszą aktywność w internecie – o tym wiedzą nie tylko nasi znajomi, ale również ludzie o złych zamiarach. Pamiętajmy, że internet, tak jak każde inne środowisko, ma swój kodeks dobrych praktyk – stosowanie się do nich zmniejsza ryzyko nieporządnych przez nas skutków. Jak masz wątpliwości – zadzwoń do wnuka lub dziecka – nie odmówi Ci pomocy, a zarazem wytłumaczy i przybliży „nowy świat”, którego częścią przecież też chcemy być!


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE


Tagi

Stworzone przez allblue.pl