PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Pomidorowa historia (1/2)

Pomidorowa historia (1/2)
źródło : pixabay.com
Różnorodność odmian pomidorów jest ogromna! Żadne włoskie danie nie może obejść się bez „pomodoro”. Skąd pochodzą? Z daleka – ich domem jest zachodnia część Ameryki Południowej. Zanim pomidor trafił na nasz stół, przeszedł długą i burzliwą drogę. Początkowo uważany był za roślinę… trującą! Do tego został zakwalifikowany jako warzywo, mimo że z punktu widzenia botaniki jest owocem. Jak to się stało, że trafił najpierw do Europy, a potem do naszych serc?

Pomidorze – gdzie Twój dom? 

Są dostępne w najjaśniejszych czerwonych, ciepłych żółto-pomarańczowych odcieniach, wspaniałym fiolecie aż do eleganckiej czerni, kolor może być jednorodnie rozłożony lub mieć paski „w zebrę”. Kształt jest równie różnorodny mały, średni, duży, owalny, kula, podłużny... w strukturze zwarty, mięsisty... Prawie żadne włoskie danie nie może się bez nich obejść. Patrząc na mapę świata – gość dość egzotyczny – jego dom znajduje się daleko w Peru i Ekwadorze, gdzie pierwotnie nie był używany jako roślina spożywcza. Pierwsze zapiski odnośnie jego uprawy pojawiają się w kontekście jednej z zaawansowanych cywilizacji Meksyku, Aztekom. Świadczą  o  tym znaleziska  nasion na stanowiskach archeologicznych. Nadali mu nazwę "tomatl". Wczesne zaawansowane cywilizacje, takie jak  Majowie, uprawiały te rośliny  tysiące lat  temu. Jednak dokładne miejsce pochodzenia pomidora nie jest znane. Brakuje również odpowiedzi na pytanie – jak owoc był w stanie rozprzestrzenić się na tak dużym obszarze. 

Pomidor – nie taki straszny jak go pisali! 

Historia pomidora jest równie ekscytująca jak historia ziemniaka. Tak, tak – w końcu są blisko spokrewnieni i należą do tej samej rodziny roślin, rodziny psiankowatych (Solanaceae). Pomidor przybył na kontynent europejski wkrótce po odkryciu Ameryki. Ale małe, okrągłe i lekko gorzkawe owoce nie był stałym bywalcem talerzy, był „podejrzany”. Pewien sceptycyzm był uzasadniony, ponieważ liście i zielone plamy zawierają substancję chemiczną, która po spożyciu w większych ilościach może prowadzić do nudności i niestrawności. W niektórych miejscach pomidor był uważany za prawdziwe „diabelskie zioło” i podejrzewano go o wywoływanie „manii miłosnej". Rzeczywiście, okrągły pulchny owoc był sprzedawany przez długi czas jako afrodyzjak. To prawdopodobnie stąd pochodzi pomidorowy synonim "Pomme d'amour", którego lubią używać Francuzi. Z kolei w krajach niemieckojęzycznych nosił nazwę "Rajski Owoc" – symbol zakazanego.


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

 


Tagi

Stworzone przez allblue.pl