PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Kariera pomidora – późny awans do elity (2/2)

Kariera pomidora  późny awans do elity (2/2)
„Diabelskie zioło” przez wieki budziło postrach. Włosi, którzy po dzień dzisiejszy są liderami w konsumpcji „pomodoro” na mieszkańca, prawdopodobnie jako pierwsi odważyli się zjeść owoce - to było około XVI wieku. W pozostałej Europie pomidor potrzebował znacznie więcej czasu, aby wykonać przeskok z ozdobnego do uprawnego, a tym samym na nasze stoły. Dopiero około 1900 roku stał się powszechnie uznanym bywalcem kuchni. Co ciekawe, w Ameryce Północnej pomidor nie radził sobie lepiej, a jeszcze ciekawszy jest fakt, że roślina nie dotarła tam z sąsiednich krajów Ameryki Południowej, ale dotarła tam przez Europę. Można zatem śmiało stwierdzić, że pomidor stał się najpopularniejszym warzywem na świecie w rekordowo krótkim czasie.

Pomidor - popularny obiekt inżynierii genetycznej

Roślina o takim znaczeniu żywieniowym i gospodarczym jest niestety bardzo interesującym obiektem do uprawy przemysłowej i inżynierii genetycznej. Pomidor FlavrSavr – pomidor, który był pierwszą komercyjną, zmodyfikowaną genetycznie rośliną uprawną i jadalną dopuszczoną do spożycia przez ludzi na rynku amerykańskim, dopuszczony do sprzedaży w 1994 r. Kariera rynkowa dość krótka ze względu na rosnące koszty produkcji oraz zdecydowanie gorszy smak. Idea była prosta: pomidor miał być świeży przez wiele tygodni, gwarantując w ten sposób dalsze szlaki spedycyjne towarów. Rządza zysku sprawiła, że genetyka zagościła w technologii żywieniowej na dobre – lecz pamiętajmy – długie szlaki spedycyjne towarów powodują duże obciążenia klimatu > CO2 emitowane podczas jego transportu wpływa na jego degradację. Dlatego ważne – wspierajmy produkty lokalne. Kierujmy się przy zakupie pomidorów nie tylko jego ceną, ale również jego krajem pochodzenia – im dalej od Twojego miejsca zamieszkania – tym bardziej szkodliwy dla środowiska. 

Pomidor dzisiaj 

Pomidor stał się w XXI najpopularniejszym warzywem na świecie. Wśród wielu krajów na świecie trzej najwięksi producenci pomidorów to Chiny, Indie i Stany Zjednoczone. Największymi eksporterami pomidorów na świecie są Holandia, Meksyk i Hiszpania. Pomidor występuje zarówno w formie świeżej jak i przetworzonej. Za sukcesem przetworzonego pomidora – czyli keczupu – stoi głównie rynek fast food, który od 60 lat ubiegłego stulecia jest nieodłącznym jego składnikiem.

Pomidorze – za co Ciebie cenimy? 

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia pomidorów można przypisać ich bogactwu witamin i składników odżywczych m.in. imponującej zawartości witaminy A, witaminy C i K , a także dużej ilości witaminy B6, kwasu foliowego i tiaminy. Pomidory są źródłem potasu, manganu, magnezu, fosforu i miedzi. Są bogate w białko i błonnik. Pamiętaj jednak, że ilość jedzonych pomidorów powinna zostać skonsultowana z lekarzem, żeby mogła się wpisać w Twoją zbilansowaną strategię żywienia. 


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 


Tagi

Stworzone przez allblue.pl