PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Hobby dla seniora – nudzie mówimy STOP (3/7)

Hobby dla seniora  nudzie mówimy STOP (3/7)
źródło : pixabay.com
Hobby, czyli relaks dla seniora Hobby nie zawsze musi być wyczerpujące fizycznie i czasochłonne. Istnieje wiele relaksujących zajęć, które nadal wymagają umiejętności, koncentracji i kreatywności. Poniższe pomysły mogą Wam pomóc w walce z codzienną mini-nudą w domu.

Balkon i ogród – moja oaza spokoju

Gdzie lepiej odpocząć w domu niż w ogrodzie czy na balkonie? Dla wielu osób tutejszy kawałek natury to oaza dobrego samopoczucia i hobby w jednym. W końcu ogród lub balkon muszą być utrzymywane, aby można było tam naładować baterie. Ogrodnictwo jest popularnym hobby wśród seniorów, ponieważ praca z zielenią nie tylko zabawa, ale także dbałość o kondycję. Polecamy wspólne prace ze znajomymi – po całym dniu wysiłku aż miło będzie razem usiąść i zaplanować działania na kolejne dni. 

Czytam bo lubię

Czytanie książek to nie tylko relaksujące, ale także bardzo istotne hobby. Niestety, dla większości ludzi nawykiem stało się sięganie po pilota do telewizora zamiast książki. Czytanie stymuluje komórki mózgowe, trenuje zdolności poznawcze i zwiększa zdolność koncentracji. Ponadto zmniejsza stres i pomaga się wyłączyć. Bez względu na to, jaki to gatunek, zanurzenie się w innym świecie sprawia, że zapominasz o nudzie i zmniejszasz poczucie samotności.

Nasza wskazówka: wymieniaj się ze znajomymi książkami – w ten sposób zaoszczędzisz dużo papieru oraz pieniędzy. Organizuj ze znajomymi wspólne czytanie książek – przy odrobinie wprawy zwykłe czytanie książek przekształci się w małe wieczorki poetyckie! 

Łamigłówka – nie załamuj się tylko ćwicz głowę 

Puzzle stają się coraz bardziej popularne – szczególnie wśród dorosłych. Wspólne układanie puzzli niektórzy pamiętają tylko jako wspomnienie z dzieciństwa, tymczasem przynosi zabawę i radość nawet w starszym wieku. Łamigłówki mają relaksujący efekt, chociaż jednocześnie wymagana jest stała koncentracja i skupienie. Wzmacnia to zdolności poznawcze, a jednocześnie zmniejsza stres. Dzięki temu taniemu hobby godziny mijają, a mózg otrzymuje stosowną dawkę „skomplikowania”. Ciekawą alternatywą są łamigłówki logiczne, ponieważ są one doskonałą formą joggingu dla mózgu, który trenuje w ten sposób pamięć krótkotrwałą. Regularne łamigłówki mogą zatem chronić przed możliwą chorobą Alzheimera lub demencją w starszym wieku.

Budowanie z klocków 

Kto z nas ich nie widział? Kto z nas o nich nie słyszał? Mowa o klockach LEGO. Nieodłączony element każdego pokoju dziecięcego – ale dla dorosłych? Tak! Zaplanujcie wspólną aktywność z Waszymi najmłodszymi członkami rodziny – statki, samoloty, budynki, samochody...  Moduły mogą być używane do łączenia szerokiej gamy modeli. Promuje to kreatywność, zdolności poznawcze i zdolności motoryczne. Równolegle możecie czytać bajki, książki i opowieści i starać się wspólnie odtworzyć fantastyczną rzeczywistość. 

Zbieramy, wymieniamy

Kolekcjonowanie istnieje prawdopodobnie tak długo, jak sama ludzkość. Zasadniczo kolekcjonowanie jest zakorzenione w ludzkich pierwotnych instynktach. Podczas gdy w tym czasie zbieranie żywności było niezbędne do przetrwania, dzisiejsi kolekcjonerzy hobbystyczni zbierają wszelkiego rodzaju zabytkowe przedmioty, antyki i inne przedmioty. Doświadczenie pokazało, że pasja do kolekcjonowania powstaje sama. Nie mylmy bezcelowego zbierania z wyrafinowanym poszukiwaniem unikatowych kolekcji. Zainteresuj się, czy Twoi znajomi nie mają podobnego hobby – to pozwoli na wspólne poszukiwanie zaginionych skarbów, na wymianę kosztownościami i zwyczajnie przyjemne spędzanie czasu wymieniając się specjalistyczną wiedzą na danym obszarze. 


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl