PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Hobby dla seniora – nudzie mówimy STOP (4/7)

Hobby dla seniora  nudzie mówimy STOP (4/7)
źródło : pixabay.com
Jeśli chcesz uwolnić się od pracy intelektualnej, to hobby twórcze i rzemieślnicze będą dla Ciebie szczególnie odpowiednie. Kreatywność wymaga przyszłościowego, etapowego myślenia i umiejętności motorycznych. Każda osoba jest kreatywna na swój sposób. Czasami jednak talent i pasja do określonego działania nie zostały jeszcze odkryte.

Kreatywne hobby dla seniorów

Kursy kreatywne są szczególnie odpowiednie do „posmakowania” różnych obszarów. Są one zazwyczaj oferowane w ośrodkach edukacji dla osób dorosłych: czy to fotografia, malarstwo, haft czy modelarstwo - różnorodna gama kursów ma coś dla każdego z nas. Ponadto zaletą takich kursów jest bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Wspólna nauka nowej umiejętności to dwa razy więcej zabawy. Kreatywne hobby możesz również wykonywać z bliskimi lub najmłodszymi – międzypokoleniowe aktywności sprzyjają budowaniu więzi. 

Szycie nie tylko na miarę 

Szycie i robienie na drutach może nie tylko zwalczyć nudę, ale także upiększyć własną garderobę lub dom unikatowymi elementami wystroju wnętrza. Co więcej – aktywność ta wraca znowu do łask: umiejętne rękodzieło staje się trendem. Wolność twórcza nie zna granic. 

Haft szydełkowy 

Każdy, kto myśli, że haft szydełkowy jest monotonny i nudny, jest w błędzie: praca z kolorową wełną i haftowanymi perłami może angażować godzinami. Ponadto istnieją różne techniki szydełkowania i haftu, z których wszystkie warto wypróbować chociaż raz. Nawet jeśli techniki wydają się początkowo skomplikowane, każdy może nauczyć się kreatywnej pracy manualnej. Który wnuk nie byłby zadowolony z domowej czapki, lub uroczej przytulanki?

Malarstwo

Wypełnij białe płótno własnymi kreatywnymi myślami, poczuj się jak artysta i eksperymentuj z szeroką gamą kolorów. Malarstwo oznacza twórczą wolność i różnorodność. Właśnie dlatego malowanie jako hobby jest tak popularne. Ważne jest, aby nie oczekiwać arcydzieła po pierwszym namalowanym obrazie. Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza – dotyczy to również hobby.

Modelarstwo

Samoloty, samochody, statki, pociągi... makiety miast. Modelarstwo nie zna granic. Poszukaj tematu, który Ciebie zainteresuje i udaj się do sklepu z zabawkami – tam znajdziesz zazwyczaj modele dla dzieci w uproszczonej wersji – wraz z ilością przygotowywanych modeli oraz rosnącej umiejętności zręcznościowej sięgaj po bardziej skomplikowane modele. Budowanie modeli to świetna okazja do pogłębiania wiedzy na temat przygotowywanych przedmiotów – czy to w zakresie historii, czy samego projektu i jego autora – każdy powód od pozyskiwania nowej wiedzy jest dobry. Idealnie – zaproś do współpracy wnuczkę lub wnuka – frajda gwarantowana! 

Fotografia

Dzięki dobremu aparatowi, odrobinie praktyki i odpowiednim ustawieniom można robić fascynujące zdjęcia. Każdy może robić zdjęcia na wakacjach. A może warto poznać tajemnice sztuki fotografii? Nie oznacza to, że trzeba będzie kupić najdroższy model aparatu – na początek wystarczy nawet zwykły telefon komórkowy z aparatem. Uczmy się szukać ciekawych motywów w naszym otoczeniu. Zainteresuj się organizowanymi spacerami po Twoim mieście wraz z elementami warsztatów fotograficznych. Jak uznasz, że jest to materiał godny zainteresowania, skonsultuj się z ekspertem jak podejść do fotografii w zakresie zapotrzebowania sprzętowego. W internecie znajdziesz dużo ciekawych materiałów edukacyjnych i wskazówek jak zacząć sztukę fotografii od podstaw. Weź znajomych na spacer – aparat i czujne oko – zabawa gwarantowana. 

Muzyka

Muzyka ma silny wpływ na nasze ciało i umysł. Przekazuje uczucia, rozśmiesza nas, czsasami wzrusza. Dlatego muzyka ma wysoki priorytet w życiu wielu ludzi. Ludzie, którzy sami tworzą muzykę, mówią o pozytywnej równowadze codziennego stresu i ujściu dla uczuć. Większość ludzi myśli, że są za starzy, aby nauczyć się gry na instrumencie. Uczenie się jest tak samo możliwe i  trenuje jednocześnie mózg i umiejętności motoryczne. Również w tym przypadku warto uczęszczać na kursy w ośrodkach kształcenia dorosłych lub dołączyć do stowarzyszenia.


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl