PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Hobby dla seniora – nudzie mówimy STOP (6/7)

Hobby dla seniora  nudzie mówimy STOP (6/7)
źródło : pixabay.com
Badania wykazały, że ćwiczenia w starszym wieku przyczyniają się do wydłużenia oczekiwanej długości życia i zdrowszego starzenia się. Ryzyko niektórych chorób można zmniejszyć, a zdrowie psychiczne również korzysta z regularnych ćwiczeń. Po znalezieniu dziedziny sportu, którą naprawdę lubisz, ćwiczenia fizyczne są znacznie łatwiejsze. Dlatego warto posmakować różnych sportów poprzez trening próbny. Oferta kursów dla seniorów cieszy się coraz większym powodzeniem – przybywa kursów z precyzyjnie opracowanym katalogiem zajęć dla starszych amatorów sportu.

Sportowe hobby dla seniorów 

Joga / Pilates

Joga i pilates to dwa delikatne dla stawów sporty, które wzmacniają równowagę, elastyczność i układ mięśniowy. Aby upewnić się, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo, warto na początku wziąć udział w odpowiednich kursach przygotowawczych. Joga i pilates polegają na kontrolowanym ruchu i oddychaniu. Celem jest słuchanie własnego ciała, poznawanie go i szanowanie. Praktykujący jogę często mówią o zauważalnym zmniejszeniu stresu i ogólnie bardziej pozytywnym nastawieniu do życia. 

Nordic Walking

Charakterystycznymi cechami Nordic Walking są szybki marsz i korzystanie ze specjalnych kijków. Ten sport jest szczególnie popularny wśród seniorów, ponieważ utrzymuje kondycję w starszym wieku bez przeciążenia. Ważne – podstawą jest płynne wykonywanie ruchów. Trening całego ciała zaliczamy do sportów wytrzymałościowych. W przeciwieństwie do klasycznego joggingu, ruchy w Nordic Walking są znacznie łagodniejsze dla stawów. Drogi sprzęt nie jest wymagany, a ruchy są szybko i łatwo przyswajalne. Jeśli masz ochotę zrobić coś dla swojego ciała i umysłu na świeżym powietrzu, chodząc szybko, ta dyscyplina jest świetna. Zaletę jest również możliwość uprawiania sportu w większych grupach znajomych – szybki spacer + rozmowa = satysfakcja. 

Rzutki zwane darts 

Rzutki trenują koordynację ręka-oko, wzmacniają koncentrację, a przede wszystkim są zabawne! Ponadto uruchamiają nasze dawno zapomniane kompetencje matematyczne – arytmetykę – aby osiągnąć odpowiedni wynik i zamknąć swoją kolejkę jako wygrany. Niezależnie od pogody możesz trenować sam w domu lub bawić się razem z przyjaciółmi. Świetna zabawa integrująca podczas wspólnych wyjść ze szczyptą rywalizacji. 

Tenis stołowy 

Tenis stołowy jest sportem zbalansowanym. Nawet po intensywnym treningu nie jesteście całkowicie wyczerpani. Dlatego tenis stołowy jest szczególnie odpowiedni dla osób, które chcą uprawiać sport, w którym oprócz aktywności fizycznej wymagana jest również precyzja i zwinna praca mózgu. Aby nauczyć się właściwej techniki, wskazane jest, aby wziąć udział w kursie lub dołączyć do stowarzyszenia. Ważne – tenis stołowy wymaga partnera do gry – zacięte mecze ze znajomymi gwarantowane.

Szachy

Ta rozrywka łączy pokolenia. Na turniejach szachowych regularnie występują przeciwnicy z różnicą wieku nawet 70 lat. Dzieci uwielbiają grę w królów – podobnie jak seniorzy. Ostatecznie umysł pozostaje sprawny, kontakty towarzyskie są pielęgnowane, a ambicje sportowe zaspokajane. Szachy zostały uznane za sport przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Chociaż w tym sporcie brakuje aktywności fizycznej, istnieją również turnieje, zawody indywidualne i drużynowe. Ponadto wydajność uczestników może być dokładnie zmierzona. Nie bez powodu szachy są uważane za wymagającą łamigłówkę.


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl