PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym: proste wskazówki (1/3)

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym: proste wskazówki (1/3)
źródło : pixabay.com
Czy Twój rachunek za energię elektryczną jest zbyt wysoki? Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym stanowi ważny wkład w ochronę klimatu. Zmniejszając zużycie energii, zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych – w tym CO2. Dzięki prostym zmianom w życiu codziennym możesz zaoszczędzić dużo energii elektrycznej. Zastąpienie starych urządzeń elektrycznych nowymi, energooszczędnymi modelami może zaoszczędzić najwięcej energii elektrycznej. Zwłaszcza w czasach rosnących cen energii elektrycznej. Warto więc oszczędzać! Dzięki naszym wskazówkom możesz obniżyć koszty energii elektrycznej – zaczynamy?

Lodówka

 1. Ustaw prawidłowo temperaturę w lodówce: wystarczy 6°C w górnej komorze. (optymalny zakres temperatury w lodówce to około od 4 – 8°C) Obniżając temperaturę o kolejny 1°C, zużycie energii wzrośnie  już o około  6%. Wyjątek: jeśli bardzo często używasz łatwo psujących się produktów spożywczych, takich jak np. mięso, obniż  temperaturę lodówki do 2° C. Jedzenie pozostaje dłużej świeże – marnujemy mniej żywności. WAŻNE: czytaj opisy produktów i zalecenia co do ich przechowywania.  
 2. Ustaw prawidłową temperaturę w  zamrażarce: minus 18 °C jest optymalną temperaturą.  
 3. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartych drzwi lodówki i zamrażarki – zaplanuj „akcję” > otwieramy lodówkę/wyciągamy produkty/zamykamy lodówkę > uprzednio przygotowujemy odpowiednio przestrzeń roboczą.
 4. Pozwól żywności całkowicie ostygnąć przed umieszczeniem jej w lodówce.  
 5. Jeśli nagromadziło się dużo lodu w zamrażarce lub lodówce > rozmroź urządzenie – taki zabieg zwiększy jego wydajność chłodzenia.
 6. Mniej znaczy więcej: zastanów się przed zakupem nowego sprzętu AGD, czy nie wystarczy Tobie mniejszy model – w sklepie masz zawsze dostępny świeży towar – nie rób zapasów „na siłę” 
   

Zmywarka

 1. Pamiętaj aby maksymalnie załadować zmywarkę przed jej uruchomianiem – zmywarka dostosuje optymalnie wody i energii elektrycznej  do cyklu zmywania – w innym przypadku korzystaj z programu „1/2 załadunku”.
 2. Korzystaj z programu ECO > zmywarka podgrzeje wodę od 45 °C do 55 °C. Chociaż programy trwają nieco dłużej, oszczędzają wodę i energię.
 3. Unikaj krótkich programów > potrzebują one zazwyczaj więcej wody i energii elektrycznej w krótszym czasie (wyższa temperatura)
 4. Może nie oszczędzisz zbyt dużo energii – ale za to wodę > unikaj płukania wstępnego – zanim włożysz brudne naczynia do zmywarki usuń z nich resztki jedzenia. PAMIĘTAJ: zmywarka to nie śmietnik – brak stosowania się do tych zasad może długoterminowo uszkodzić urządzenie. 

Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl