PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Miasta Unii Metropolii Polskich dla seniorów

Miasta Unii Metropolii Polskich dla seniorów
źródło : pixabay.com
Seniorzy, to najszybciej rosnąca grupa społeczna w naszej Populacji. Kobiety w wieku 60+ oraz mężczyźni w wieku 65+ stanowią już 25% liczby ludności 12 największych, polskich miast. Nic dziwnego, że Miasta Unii Metropolii Polskich zwracają coraz większą uwagę na potrzeby i problemy tej właśnie grupy mieszkańców, a polityka senioralna staje się jednym z głównych motorów ich działalności.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku. W 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach było dłuższe o 0,8 roku od mieszkańców wsi i wynosiło 72,9 roku. Natomiast w przypadku kobiet zamieszkałych w miastach trwanie życia wynosiło 80,8 roku i było o 0,2 roku wyższe niż dla mieszkanek wsi.

I chociaż dane GUS pokazują, że w porównaniu do roku 2019, trwanie życia skróciło się o 1,5 w przypadku mężczyzn i 1,1 roku w przypadku kobiet (co było głównie skutkiem wystąpienia pandemii COVID-19), to faktem jest, że żyjemy coraz dłużej. Dla porównania w 1990 r. średnia długość życia kobiet wynosiła 75,2 roku a mężczyzn 66,2 roku.

Jeżeli te informacje zestawimy z danymi GUS dotyczącymi liczby urodzeń (w 2020 r. urodziło się w Polsce 355,3 tys. dzieci, o blisko 20 tys. mniej niż rok wcześniej), to łatwo zobaczyć, że struktura wiekowa naszego społeczeństwa ulega stopniowej przebudowie: liczba dzieci i ludzi młodych systematycznie maleje, a seniorów przybywa. Nie może to pozostać bez wpływu na samorządy. Miasta muszą coraz większą uwagę przykładać do potrzeb seniorów i dostosowywać do wymagań tej grupy swoją ofertę i usługi. Tak też się dzieje w Miastach Unii Metropolii Polskich.

Aktywna Ławka zachęci do ruchu

Przykładowo w Rzeszowie, jako jednym z czterech wybranych miast ruszył projekt „Aktywna ławka” - wsparcie seniorów w aktywnościach plenerowych: biegach, spacerach. To inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Ruchowej 50+(ESPAR 50+), natomiast partnerami projektu są Urząd Miasta Rzeszowa i Urban Lab Rzeszów.

Założeniem programu jest promocja aktywności na terenie parków miejskich, w tym przypadku Parku Kultury i Wypoczynku „Bulwary”. Chodzi o to, by osoby starsze, spacerując w parku znalazły motywację oraz podpowiedź w jaki sposób ćwiczyć i urozmaicić swoją aktywność. Spacer łączymy z treningiem bo aktywność równa się zdrowie. W tym celu w parku na Bulwarach przygotowano 5 instrukcji ćwiczeń dla seniorów, na tablicach, przy już istniejących ławkach.

- Bardzo dziękuję, że ten pomysł Europejskiemu Stowarzyszeniu Promocji Ruchowej 50+. To bardzo ważne, by zachęcać do ruchu i ważne by robić to teraz - zimą. Latem do wyjścia nie trzeba nas namawiać, w plenerze spędzamy znacznie więcej czasu. Liczę na to, że ćwiczenia na „aktywnych ławkach” zmobilizują do ruchu na świeżym powietrzu już od teraz – powiedziała Krystyna Stachowska, zastępczyni prezydenta Rzeszowa.

Oprócz Rzeszowa, w projekcie „Aktywna ławka” uczestniczą należący do Unii Metropolii Polskich Wrocław, a także miasta: Pruszków i Józefów.

Bogata oferta Stolicy

W dziedzinie kultury i rozrywki warszawski senior ma naprawdę duży wybór. Nowoczesne muzea, zajęcia i warsztaty w domach kultury i bibliotekach, pływalnie. Wszystkim zainteresowanym polecamy stronę internetową, na której można znaleźć informacje o imprezach ogólnomiejskich: www.kulturalna.warszawa.pl. Muzea, teatry, galerie, kina chcąc umożliwić seniorom korzystanie z ich oferty kulturalnej, proponują bilety ulgowe. Tuż przed wydarzeniem można też kupić wejściówki, które kosztują ok. 20 zł. W niektórych kinach w określony dzień tygodnia można obejrzeć film taniej niż w inne dni. Tańsze bilety do teatrów można znaleźć na ich stronach internetowych oraz na portalach www.ewejsciowki.pl.

Warszawskie seniorki i seniorzy mogą też skorzystać z bogatej oferty sportowo – rekreacyjnej. W licznych obiektach sportowych realizowane są programy: „Senior – Starszy, Sprawniejszy”, „Aktywny Senior” czy „Gimnastyka dla seniora”. Istnieje możliwość zakupu karnetu seniora w atrakcyjnej cenie. W ramach programu prowadzone są różne zajęcia sportowo rekreacyjne pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej https://cam.waw.pl/aktywny-senior/

Pomoc dla chorych i samotnych

Miasta UMP nie zapominają też o tych seniorach, którzy wymagają wsparcia i pomocy. To ważne zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy panuje epidemia COVID-19 szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Taką pomoc organizuje m.in. Białystok. Dostarczenie zakupów, artykułów higienicznych czy kupno leków – pracownicy i wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku pomagają seniorom w czynnościach wymagających wyjścia z domu. Osoby starsze, które często zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, są szczególnie zagrożone w czasie pandemii koronawirusa. Seniorzy powinni unikać miejsc zatłoczonych i pozostać w domu.

Szczególnej opieki wymagają osoby dotknięte takimi chorobami jak Alzheimer, które niosą ze sobą brak samodzielności. Chorzy na Alzheimera wymagają pomocy i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Takie wsparcie oferują im też samorządy. Przykładem może być Szczecin, który postanowił wspierać osoby z chorobami otępiennymi i ich rodziny. Władze miasta stworzyły unikatowy w skali kraju program „Bon opiekuńczy Alzheimer 75”. Jest to świadczenie pieniężne, o które mogą wystąpić opiekunowie – członkowie rodziny, którzy na co dzień opiekują się bliską osobą w wieku 75+, u której lekarz specjalista zdiagnozował chorobę Alzheimera. Świadczenie wypłacane jest w trzech transzach po 1 tys. zł, środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, który wspomoże osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i ich najbliższych. To istotne, że rodziny mogą liczyć na takie wsparcie, ponieważ opieka nad starszą schorowaną osobą nie jest łatwa i może prowadzić do dużych kosztów zdrowotnych, psychicznych i ekonomicznych.

Całość artykułu dostępna na stronie Unii Metropolii Polskich


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekrozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

Stworzone przez allblue.pl