PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Jak postępować podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych

Jak postępować podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych
Klimat ulega drastycznej zmianie. Skutki tych zmian zaczynamy odczuwać na własnej skórze. Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej w ramach prowadzonego projektu #klimaSENIORE-aktywizacja seniorów na rzecz klimatu przygotował broszurę dla seniorów dotyczącą postępowania podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W Polsce istnieje wiele instytucji, które dzień w dzień są w pełnej gotowości operacyjnej, by zapobiegać zagrożeniom. Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska, policja i służby ratownicze służą codzienną pomocą. W nagłych oraz ekstremalnych przypadkach są one wspierane przez dedykowane jednostki wojskowe.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza pomoc nie zawsze jest natychmiast na miejscu. W przypadku katastrofy na dużą skalę siły ratownicze nie mogą być wszędzie. Jeśli możesz pomóc sobie i swoim sąsiadom, masz wyraźną przewagę. To zależy od każdego z nas, dlatego warto pamiętać w sytuacjach krytycznych o osobach wymagających naszej szczególnej opieki i troski.

Zazwyczaj wszystkie niezbędne dobra konsumenckie są dostępne w sklepie za rogiem. Świeży towar jest tam dostępny codziennie. Leki? Wystarczy wizyta w aptece. Woda pitna? Jest w kranie. Energia elektryczna? Ukrywa się w gniazdku. Sytuacje ekstremalne mogą wpłynąć na dostępność wszystkich dóbr, z których korzystamy na co dzień, które są nam niezbędne do życia.

Działania człowieka powodujące zmiany klimatu to przede wszystkim emitowanie do atmosfery tzw. gazów cieplarnianych w takich ilościach i tempie, że zaburza to naturalne procesy w przyrodzie. Nadmierne ilości dwutlenku węgla (powstającego w wyniku spalania paliw kopalnych) oraz metanu i podtlenku azotu (powstających m.in. przy hodowli bydła i uprawach rolnych) powodują nasilenie tzw. efektu cieplarnianego. Normalnie bez efektu cieplarnianego, czyli zatrzymywania na planecie ciepła przez powłoki gazów (atmosferę) wokół niej – życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Gazy cieplarniane działają jak izolacja, im jest ich w atmosferze więcej, tym izolacja jest grubsza i szczelniejsza. Skutkiem wzmocnionego efektu cieplarnianego jest wzrost temperatury na Ziemi. Widocznym tego znakiem są coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, tj.:

  • ekstremalnie wysokie temperatury, fale upałów oraz noce tropikalne,
  • wichury, tornada,
  • deszcze nawalne powodujące podtopienia i powodzie.

Ekstrema pogodowe są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Sytuacje ekstremalne mogą wpłynąć na dostępność wszystkich dóbr, z których korzystamy na co dzień – wody, jedzenia, prądu, ogrzewania, leków.

Ważne odpowiednie przygotowanie i postępowanie

By być gotowym i wiedzieć jak postępować, w ramach projektu #klimaSENIORE – aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, powstał poradnik dedykowany dla osób starszych pn. „Jak postępować podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych?”. Poradnik w przestępny sposób mówi czytelnikowi o tym jak przygotować się w sytuacji kryzysowej, jak podczas niej się zachowywać, a przede wszystkim, czego nie robić.

Autorzy poradnika skupili swoją uwagę głównie na falach upałów, burzach, nawałnicach i trąbach powietrznych, silnych mrozach i intensywnych odpadach śniegu, a także powodziach i podtopieniach oraz smogu. Wskazano te ekstrema pogodowe, na które w Polsce osoby starsze są najbardziej narażone.

W poradniku można znaleźć również informacje dotyczące, czym jest koperta życia, a także jak w prosty sposób można samemu w domu przeciwdziałać zmianie klimatu w skali mikro.

Podanik do pobarania na stronie Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju

Tagi

Stworzone przez allblue.pl