Gmina położona jest w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, na północny zachód od miasta Rejowiec Fabryczny.
Gospodarka gminy to głównie rolnictwo i leśnictwo. Użytki rolne zajmują tu 62% ogólnej powierzchni. Wśród upraw przeważają zboża, ziemniaki i rośliny pastewne. W produkcji zwierzęcej dominuje hodowla trzody chlewnej. W północnej i zachodniej części gminy na obrzeżach Pawłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz w dolinie Wieprza i Kanału Wieprz-Krzna rozwija swoją działalność stowarzyszenie agroturystyczne, skupiające głównie rolników posiadających niewielkie obszarowo gospodarstwa. Inną ważną dziedziną gospodarki, przed którą stoją spore możliwości i na które stawiają władze i mieszkańcy gminy jest przemysł bazujący na lokalnych złożach margli, opoki, ziemi krzemionkowej, gliny, iłów, piasków kwarcowych i torfów.
W okolicach Pawłowa potwierdzono również występowanie złóż węgla kamiennego. Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy kopalni. Planowana jest także budowa zbiornika retencyjnego Oleśniki w pobliżu Kanału Wieprz-Krzna, który stanowić będzie miejsce rekreacyjne. Gmina Rejowiec Fabryczny jest najmłodszą jednostką terytorialną w województwie Lubelskim. Po oddzieleniu się od miasta Rejowiec Fabryczny rozpoczęła samodzielny byt w lipcu 1991 roku na mocy decyzji Rady Ministrów z grudnia 1990 r.
W raporcie tym znajdziesz:
1. Ogólna charakterystyka miasta
2. Demografia miasta
3. Instytucje Publiczne – Ochrona Środowiska
i Klimatu
4. Instytucje Publiczne/Społeczne – Gospodarka Senioralna
Pobierz raport:
Artykuł powstał w ramach projektu #klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu, realizowany jest w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE