PL   |   EN
Skutki kryzysu klimatycznego w ustawie o obronności
16 styczeń 2025

Skutki kryzysu klimatycznego w ustawie o obronności

18 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Znalazł się w niej ważny zapis o ochronie ludności przed zagrożeniami wynikającymi z ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawia, że zwiększa się ich występowanie i natężenie. Ujęcie tego aspektu w ustawie to efekt zaproponowanej przez Greenpeace poprawki.
Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów
14 styczeń 2025

Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów

Copernicus Climate Change Service potwierdził, że rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów globalnych i pierwszym rokiem kalendarzowym, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 st. C powyżej poziomu z okresu przedindustrialnego.
7 faktów o klimacie z 2024 roku  by budować nadzieję na 2025!
07 styczeń 2025

7 faktów o klimacie z 2024 roku – by budować nadzieję na 2025!

Miniony rok dostarczał zatrważających dla klimatu i przyrody zdarzeń oraz danych. Jednak, choć trudniej to zauważyć, pozytywne zmiany w tym obszarze też mają miejsce. Niech te dające nadzieję informacje naładują Wam baterie do działania dla klimatu i przyrody w 2025 roku.
Polski Kongres Klimatyczny - otwarta rejestracja
27 grudzień 2024

Polski Kongres Klimatyczny - otwarta rejestracja

W dniach 25 i 26 marca 2025 roku odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit wraz z wieczorną galą.
Apel Dane (nie)dostępne  nowe obszary i partnerzy wspierajacy inicjatywę
18 grudzień 2024

Apel Dane (nie)dostępne – nowe obszary i partnerzy wspierajacy inicjatywę

W lipcu br. Instrat zaapelował do sześciu Ministerstw o zwiększenie działań na rzecz dostępności danych z obszarów takich, jak energetyka, górnictwo, gospodarka wodna, mieszkalnictwo i rynek nieruchomości, zdrowie oraz podatki. Dziś, przy wsparciu ekspertów z organizacji partnerskich, rozwija swój apel skupiając się przede wszystkim na wątkach energetyczno-klimatycznych.
DNSH: teoria i praktyka. Zobacz nagranie z webinaru PZS
13 grudzień 2024

„DNSH: teoria i praktyka”. Zobacz nagranie z webinaru PZS

10 grudnia 2024 r. odbył się webinar pt. „DNSH: Teoria i praktyka. Jak sprawić, by zasada nieczynienia poważnych szkód środowisku działała”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji publicznych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz członkinie i członkowie komitetów monitorujących z całej Polski.
Wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego z korzyścią dla ludzi i klimatu
05 grudzień 2024

Wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego z korzyścią dla ludzi i klimatu

W jaki sposób priorytet prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji przekłada się na plany działań rządu na pierwsze półrocze 2025 roku? Jak cele rządu oraz rekomendacje organizacji pozarządowych na czas prezydencji mają się do opinii i nastrojów społecznych dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej? Jak budować akceptację społeczną dla tej polityki? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali wspólnie uczestnicy debaty online "Prezydencja Polski w Radzie UE: Jak wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne w sposób przynoszący korzyści ludziom i klimatowi?"
Co ustalono na COP29? Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie sposób już zatrzymać
29 listopad 2024

Co ustalono na COP29? Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie sposób już zatrzymać

W Baku zakończyła się Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, COP29. Azerbejdżańska prezydencja, pełna kontrowersji i prowadzona w niesprzyjającym kontekście globalnych wydarzeń, zakończyła się decyzjami przede wszystkim w sprawie finansowania dalszych globalnych działań na rzecz klimatu. Efekty są rozczarowujące, bo zadeklarowane środki będą za małe w stosunku do potrzeb, ale państwa rozwijające się zgodziły się z tą decyzją, by nie wyjechać z COP29 bez niczego.
Najważniejsze wnioski z COP29
25 listopad 2024

Najważniejsze wnioski z COP29

Porozumienie, zawarte w dogrywce podczas dwutygodniowej konferencji w stolicy Azerbejdżanu, miało nadać rozmachu międzynarodowym wysiłkom na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia w roku, który ma być najgorętszym w historii. Czy faktycznie tak będzie?
Neutralność klimatyczna w 2040 r. to duże oszczędności dla Polski i całej UE
25 listopad 2024

Neutralność klimatyczna w 2040 r. to duże oszczędności dla Polski i całej UE

Przyspieszenie rozwoju energetyki odnawialnej i osiągnięcia neutralności klimatycznej pozwoliłoby Polsce zaoszczędzić 49 mld euro do 2030 r. i uniknąć 2 792 przedwczesnych zgonów rocznie – wyliczyli eksperci CAN Europe.
Partnerstwo w praktyce: Polska [FILM]
22 listopad 2024

„Partnerstwo w praktyce: Polska” [FILM]

Nie będzie zielonej i społecznej transformacji bez aktywnego zaangażowania obywateli. Zasada partnerstwa UE wprowadza tę ideę w życie. Dzięki uczestnictwu w komitetach monitorujących Fundusze Europejskie mamy realny wpływ na to, jak wydawane są miliardy euro na zielone inwestycje. Znamy sposoby na wzmocnienie i usprawnienie partnerstwa, ale kluczowe jest, by zasada partnerstwa pozostała fundamentem kolejnego budżetu UE na lata 2028–2034.
Najnowszy Raport CCPI, jak wypada Polska?
20 listopad 2024

Najnowszy Raport CCPI, jak wypada Polska?

Germanwatch, NewClimate Institute i CAN International publikują 20. edycję wskaźnika efektywności klimatycznej (Climate Change Climate Change Performance Index (CCPI 2025). Polska zajmuje 47. miejsce w tegorocznym rankingu CCPI, awansując o osiem pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym i uzyskując niską ocenę ogólną. 
Podcast o klimacie  rozmowy dla klimatu i przyrody
18 listopad 2024

Podcast o klimacie – rozmowy dla klimatu i przyrody

W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala. COP29 w Azerbejdżanie rozpoczęty. Co przyniesie "finansowy COP"?
Dni Działania na rzecz Klimatu 15-16.11 (COP29)
15 listopad 2024

Dni Działania na rzecz Klimatu 15-16.11 (COP29)

COP29 stanowi krytyczną okazję do walki o sprawiedliwość klimatyczną i zmiany systemowe oraz podniesienia długotrwałych żądań dotyczących rzeczywistych rozwiązań. Nazwana „Finansowym COP”, przestrzeń ta będzie również kluczowym momentem i areną do eskalacji naszych apeli o finansowanie klimatu w ramach zadośćuczynienia od Państw Globalnej Północy ze względu na ich historyczną i ciągłą odpowiedzialność za kryzys klimatyczny.
Zepsuli, to powinni zapłacić
13 listopad 2024

Zepsuli, to powinni zapłacić

Kampania Global Witness przejęła stronę www.cop29.com. Cel? - firmy wydobywające paliwa kopalne muszą zapłacić za wyrządzone szkody.
Wystartował szczyt klimatyczny COP29. W naftowym Baku kłótnia o pieniądze i emisje
12 listopad 2024

Wystartował szczyt klimatyczny COP29. W naftowym Baku kłótnia o pieniądze i emisje

Jak co roku oczekiwania są duże i – również jak co roku – śmiałe decyzje, których oczekują społeczeństwa i naukowcy, zapewne ugrzęzną w polityce. Na niekorzyść szczytu podziała także znaczące pogorszenie otoczenia politycznego, ostatnio przede wszystkim za sprawą wyboru Donalda Trumpa na kolejnego prezydenta USA.
Niezależnie od tego, kto wygrał wybory w USA, jedna sprawa pozostaje przegrana
12 listopad 2024

Niezależnie od tego, kto wygrał wybory w USA, jedna sprawa pozostaje przegrana

Stany Zjednoczone są największym importerem gazu do Europy, są także sprzedawcą technologii jądrowych. W jaki sposób zwycięstwo Donalda Trumpa lub Kamali Harris wpłynie na energetykę i związany z nią klimat? Niezależnie od tego, kto wygrał, sprawy związane z ochroną klimatu mogą pójść źle lub bardzo źle.
Premiera raportu Ziemianie Atakują
08 listopad 2024

Premiera raportu "Ziemianie Atakują"

Raport „Ziemianie Atakują” podsumowuje największe wyzwania środowiska naturalnego oraz reakcje Polaków i ich gotowość do ewentualnych zmian stylu życia i konsumpcji.
Stworzone przez allblue.pl