PL   |   EN

RZĄD POLSKI NAGRODZONY Skamieliną Dnia za chodzenie po bardzo cienkiej linii

RZĄD POLSKI NAGRODZONY Skamieliną Dnia za chodzenie po bardzo cienkiej linii
Wygląda na to, że polski rząd nie do końca mówi prawdę o swojej obietnicy odejścia od węgla.

Teraz, jeśli siedzisz wygodnie, zaczniemy tę smutną opowieść o uzależnieniu od węgla:

3 listopada, w ramach międzynarodowego porozumienia, Polska wraz z 40 innymi krajami i organizacjami zobowiązała się do odejścia od węgla. Porozumienie było takie, że główne gospodarki wycofają się z węgla w 2030 roku, a biedniejsze w 2040 roku. Wszystko w porządku jak do tej pory.

Opierając się na zaufaniu, kraje mogły wybrać, w której dekadzie powstrzymają to paskudne uzależnienie.

Ale tutaj historia staje się nieco mroczna.

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska uznało, że pomimo tego że Polska jest 23. co do wielkości gospodarką światową (prognozowany dalszy wzrost w najbliższych latach, według Banku Światowego) i ambicji dołączenia do G20, umieścić kraj w kategorii "biedniejszej".

Według ministerstwa Polska, nie jest już "główną gospodarką", a wycofanie może poczekać nie tylko do 2040 roku, ale nawet do 2049 roku!

Historia kończy się źle (na razie), gdy Polska unika swojego zobowiązania węglowego w czasie, gdy absolutnie najważniejsze jest, aby oni i wszystkie kraje OECD trzymały się terminu 2030 i nie pozwalały na wzrost globalnych temperatur o więcej niż 1,5 stopnia, aby uniknąć ekstremalnego załamania klimatu. Mamy jednak szczerą nadzieję, że to nie koniec historii. Mamy nadzieję, że wsłuchają się w głosy tych, którzy walczą na linii frontu, gdy ich domy i kraje stoją w obliczu zniszczenia i rezygnują z węgla wcześniej niż później.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl