PL   |   EN

Pokrywa lodowa Antarktydy zmieniła się alarmująco szybko już w przeszłości - i może się to powtórzyć teraz

Pokrywa lodowa Antarktydy zmieniła się alarmująco szybko już w przeszłości - i może się to powtórzyć teraz
źródło : pixabay.com
Wzorce szybkiej utraty lodu z przeszłości mogą pomóc przewidzieć styl przyszłego cofania się pokrywy lodowej Antarktydy.

Jak wykazały nowe badania, topnienie pokrywy lodowej Antarktydy mogło już przekroczyć punkt bez powrotu, a naukowcy twierdzą, że może przyczynić się do wzrostu poziomu morza w nadchodzących stuleciach, a być może tysiącleciach.

W badaniu, opublikowanym w Nature Communications któego współautorami są dr Zoë Thomas  i  profesor Chrisa Turneya  z UNSW Sydney, wykorzystali dane geologiczne z Antarktydy w połączeniu z modelami komputerowymi i analizami statystycznymi, aby zrozumieć, jak ostatnie zmiany wyglądają w porównaniu z tymi z przeszłości sprzed tysięcy lat.

"Nasze badania pokazują, że w przeszłości, kiedy pokrywa lodowa cofała się, okresy szybkiej utraty masy lodu "włączały się" bardzo gwałtownie, w ciągu zaledwie dekady lub dwóch" - mówi dr Thomas.

"Co ciekawe, po tym, jak pokrywa lodowa nadal cofała się przez kilkaset lat, ponownie się "wyłączyła", również w okresie tylko tylko kilku dekad."

Dr Thomas mówi, że pokrywa lodowa Antarktydy przeszła wiele z tych epizodów włączania/wyłączania, za każdym razem przyczyniając się do globalnego wzrostu poziomu morza, gdy świat ocieplił się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 20 000 lat temu.

Odkrycia naukowców potwierdzają modelowanie komputerowe, które wskazywało, że zmniejszająca się pokrywa lodowa przekroczyła punkt krytyczny, co doprowadziło do nieodwracalnej utraty części pokrywy lodowej poniżej poziomu morza.

"W ciągu ostatnich dwóch dekad zaobserwowaliśmy już, że pokrywa lodowa Antarktydy nagle zaczęła tracić lód, co przyczyniło się do wzrostu poziomu mórz na całym świecie" - mówi prof. Turney.

"Ale dane satelitarne pokazujące to przyspieszenie sięgają tylko około 40 lat wstecz, więc potrzebowaliśmy dłuższych zapisów, aby umieścić tę zmianę w szerokim kontekście."

Szukamy wskazówek

Naukowcy zbadali żwirowe osady uwolnione z topniejących gór lodowych, które osiadły w błocie na dnie morskim, aby uzyskać wskazówki dotyczące historii cofania się i faz wzrostu pokrywy lodowej.

Licząc ilości tego osadu z wydobytego rdzenia lodowego, naukowcy byli w stanie zidentyfikować osiem faz z dużą ilością szczątków, które zinterpretowali jako fazy cofania pokrywy lodowej Antarktydy. Każda faza wykazywała ten sam wzór - pokrywa lodowa zdestabilizowała się w ciągu dekady, przyczyniła się do globalnego wzrostu poziomu mórz przez stulecia do tysiąclecia, a następnie równie szybko się ustabilizowała.

Łącząc zapis osadów z komputerowymi modelami zachowania pokrywy lodowej, zespół wykazał, że każdy epizod zwiększonego wycielenia gór lodowych odzwierciedlał zwiększoną utratę lodu z wnętrza pokrywy lodowej, a nie tylko zmiany w już pływających szelfach lodowych.

Profesor Nick Golledge z Te Puna Pātiotio, Centrum Badań Antarktycznych w Te Herenga Waka, Victoria University of Wellington, prowadził modelowanie pokrywy lodowej.

"Odkryliśmy, że wycielenie się gór lodowych w wieloletnich skalach czasowych było synchroniczne z wyładowaniem uziemionego lodu z pokrywy lodowej Antarktydy" - mówi.

Następnie dr Thomas zastosował metody statystyczne do wyników modelu, aby sprawdzić, czy można wykryć wczesne znaki ostrzegawcze dla punktów krytycznych w systemie pokrywy lodowej. Jej analizy potwierdziły, że punkty krytyczne rzeczywiście istniały.

"Jeśli wystarczy dekada, aby przechylić taki system, jest to dość przerażające, ponieważ jeśli pokrywa lodowa Antarktydy zachowa się w przyszłości tak, jak w przeszłości, musimy teraz doświadczać przechylenia" - mówi.

Główny autor, dr Michael Weber z Instytutu Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Bonn, kierował zespołem, który odzyskał rdzenie osadów z Oceanu Południowego.

"Nasze odkrycia są zgodne z rosnącą liczbą dowodów sugerujących, że przyspieszenie utraty masy lodowej Antarktydy w ostatnich dziesięcioleciach może oznaczać początek samowystarczalnego i nieodwracalnego okresu cofania się pokrywy lodowej i znacznego globalnego wzrostu poziomu morza" - mówi.

"Kiedy możemy zobaczyć ostateczną stabilizację pokrywy lodowej, nie jest znane, ponieważ będzie to w znacznym stopniu zależało od tego, jak bardzo nastąpi przyszłe ocieplenie klimatu".

Stworzone przez allblue.pl