PL   |   EN

Większość krajów może doświadczać corocznych ekstremalnych upałów co dwa lata

Większość krajów może doświadczać corocznych ekstremalnych upałów co dwa lata
źródło : pixabay.com
Prawie każdy kraj na Ziemi może doświadczać ekstremalnie gorących lat co drugi rok do 2030 r., zgodnie z nowymi badaniami w czwartek podkreślającymi ogromny wkład emisji od głównych światowych trucicieli

W badaniu modelowym połączono dane dotyczące historycznych emisji i zobowiązania podjęte przed szczytem klimatycznym COP26 w celu cięć od pięciu największych emitentów – Chin, USA, Unii Europejskiej, Indii i Rosji – w celu sporządzenia regionalnych prognoz ocieplenia do 2030 r.

Naukowcy odkryli, że 92 procent ze 165 badanych krajów doświadcza ekstremalnie wysokich rocznych temperatur, zdefiniowanych jako raz na sto lat gorący rok w erze przedindustrialnej, co dwa lata.

Alexander Nauels z Climate Analytics, który jest współautorem badania opublikowanego w czasopiśmie Communications Earth and Environment, powiedział, że samo w sobie było to "bardzo uderzające". "To naprawdę pokazuje pilność i to, jak zmierzamy do świata, który jest o wiele gorętszy dla wszystkich" - powiedział.

Aby spojrzeć na skalę wkładu pięciu największych emitentów na świecie w tę prognozę, autorzy przyjrzeli się, jaki byłby obraz bez ich emisji od 1991 r., Kiedy Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) po raz pierwszy ostrzegł rządy przed zmianami klimatu spowodowanymi przez człowieka. Okazało się, że odsetek krajów dotkniętych ekstremalnie gorącymi latami zmniejszy się do około 46 procent.

Główna autorka Lea Beusch z Instytutu Nauk o Atmosferze i Klimacie na uniwersytecie ETH w Zurychu powiedziała, że badanie wykazało "wyraźny ślad" działań największych emitentów w skali regionalnej. "Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ zwykle mówimy o tych abstrakcyjnych ilościach emisji lub globalnych temperaturach, o których wiemy, ale tak naprawdę nie możemy tego poczuć" - powiedziała. "Podczas gdy regionalna zmiana klimatu jest znacznie bliższa temu, czego doświadczymy - doświadczymy tego ocieplenia w naszym kraju i rosnącej częstotliwości ekstremalnie gorących lat".

Naukowcy odkryli największy wpływ pod względem częstotliwości ekstremalnie gorących lat w tropikalnej Afryce. "Ponieważ jest to region, który tradycyjnie ma dość niską zmienność temperatury z roku na rok, nawet umiarkowane średnie ocieplenie, którego ma doświadczyć, w porównaniu z innymi regionami, naprawdę wyprowadza go ze znanej otoczki klimatycznej" - powiedziała. Dodała jednak, że największy ogólny wzrost temperatury występuje na północnych obszarach wysokich szerokości geograficznych, które ocieplają się w szybszym tempie niż tropiki

Autorzy podkreślili, że prognoza dotycząca częstotliwości ekstremalnych lat może ulec zmianie, jeśli kraje znacznie zwiększą wysiłki na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia. Obecne plany przewidują wzrost emisji o 13,7 procent do 2030 r., Według organu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu UNFCCC, kiedy muszą spaść o około połowę, aby utrzymać limit ocieplenia porozumienia paryskiego na poziomie 1,5 ° C w zasięgu ręki.

 

Źródło: eruactiv.com

Stworzone przez allblue.pl