PL   |   EN

Unijni naukowcy twierdzą, że rok 2021 był piątym najgorętszym rokiem na świecie w historii

Unijni naukowcy twierdzą, że rok 2021 był piątym najgorętszym rokiem na świecie w historii
źródło : Fotolia
Ubiegły rok był piątym najgorętszym na świecie w historii, podczas gdy poziomy ocieplenia planety dwutlenku węgla i metanu w atmosferze osiągnęły nowe szczyty w 2021 r., Stwierdzili naukowcy z Unii Europejskiej.

Unijna służba ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) stwierdziła w raporcie w poniedziałek, że ostatnie siedem lat było najcieplejszymi na świecie "z wyraźnym marginesem" w rekordach sięgających 1850 r., a średnia globalna temperatura w 2021 r. wynosiła 1,1-1,2 ° C powyżej poziomów z lat 1850-1900.

Kraje zobowiązały się na mocy porozumienia paryskiego z 2015 r. do próby ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 ° C, poziom, który zdaniem naukowców pozwoliłby uniknąć jego najgorszych skutków. Wymagałoby to zmniejszenia emisji o połowę do 2030 r., ale do tej pory ładowano je wyżej.

Ponieważ emisje gazów cieplarnianych zmieniają klimat planety, długoterminowy trend ocieplenia utrzymuje się. Zmiany klimatu zaostrzyły wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, które ogarnęły świat w 2021 r., od powodzi w Europie, Chinach i Sudanie Południowym po pożary na Syberii i w Stanach Zjednoczonych.

"Wydarzenia te są wyraźnym przypomnieniem o potrzebie zmiany naszego postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa i pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla netto" - powiedział dyrektor C3S Carlo Buontempo.

Globalne poziomy CO2 i metanu,głównych gazów cieplarnianych, nadal rosły i oba osiągnęły rekordowe poziomy w 2021 r. Poziomy CO2 w atmosferze osiągnęły 414,3 części na milion w 2021 r., Co stanowi wzrost o około 2,4 ppm w stosunku do 2020 r.

C3S powiedział, że poziomy metanu, szczególnie silnego gazu cieplarnianego, skoczyły w ciągu ostatnich dwóch lat, ale powody tego nie są w pełni zrozumiałe. Emisje metanu wahają się od produkcji ropy naftowej i gazu oraz rolnictwa  po źródła naturalne, takie jak tereny podmokłe.

Po przejściowym spadku w 2020 r. na początku pandemii COVID-19 wstępne dane sugerują, że globalne emisje CO2 odbiły się o 4,9% w 2021 r. 

Europejskie szczyty

Zeszłe lato było najgorętszym w historii Europy, powiedział C3S, po ciepłym marcu i niezwykle zimnym kwietniu, który zdziesiątkował uprawy owoców w krajach takich jak Francja i Węgry.

W lipcu i sierpniu śródziemnomorska fala upałów podsyciła intensywne pożary w krajach takich jak Turcja i Grecja. Sycylia ustanowiła nowy europejski rekord temperatury wynoszący 48,8 ° C, rekord czekający na oficjalne potwierdzenie.

W lipcu ponad 200 osób zginęło, gdy ulewne deszcze wywołały śmiertelne powodzie w Europie Zachodniej. Naukowcy doszli do wniosku, że zmiany klimatu sprawiły, że powodzie stały się co najmniej o 20% bardziej prawdopodobne. 

Również w tym miesiącu powodzie w chińskiej prowincji Henan zabiły ponad 300 osób. W Kalifornii po rekordowej fali upałów nastąpił drugi co do wielkości pożar w historii stanu, dziesiątkując ziemię i odbijając zanieczyszczenie powietrza.

 

Źródło: reuters.com

Stworzone przez allblue.pl