PL   |   EN

Czy podczas wojny jest miejsce na politykę klimatyczną? – debata online

Czy podczas wojny jest miejsce na politykę klimatyczną?  debata online
Już 17 marca o godzinie 11:00 spotkamy się z zaproszonymi ekspertami podczas debaty online i porozmawiamy o zależności mechanizmów obrony klimatu, a wojną. Jak wiadomo, kryzys klimatyczny to ogromny problem dzisiejszych czasów – są jednak momenty, kiedy zadbanie o dobro ziemi spada na dalszy plan. W czasie, kiedy sytuacja ekonomiczna jest nadzwyczajna, praca mechanizmów takich jak, ETS i ESR może być znacznie utrudniona. Co się stanie, gdy wspomniane systemy, nie będą mogły współpracować?

Jak wiadomo walka o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z gospodarki i wyeliminowanie spalania paliw kopalnych jest niezwykle ważnym elementem polityki na rzecz ochrony klimatu. Kluczowymi są systemy ETS oraz ESR, które dzięki współpracy wspomagają osiągniecie neutralności klimatycznej.

ETS to Europejski System Handlu Emisjami nazywany także „wspólnotowym rynkiem uprawnień do emisji dwutlenku węgla” nadający je przedsiębiorstwom energetycznym spalającym ropę, gaz ziemny oraz węgiel. Jego działanie opiera się na uwzględnieniu kosztów emisji CO2 w produkcji energii i wyrobów przemysłowych, a co za tym idzie, ma sprawić, aby działalność wysokoemisyjna stała się nieopłacalna. Ma to na celu zachęcenie do skorzystania z ekologicznych rozwiązań. Dla Polski jednak wiąże się to z, przez wielu krytykowaną, opłatą klimatyczną i wzroście cen. Mówi się o potrzebie reformy tego systemu, natomiast aktualnie zaobserwować można brak słusznej alternatywny.

Niestety, emisja nie dotyczy wyłącznie sektora ekonomicznego, dlatego powstał ESR czyli Effort Sharing Regulation. Są to sektorowe cele redukcyjne wyznaczane poszczególnym państwom na mocy prawa Unii Europejskiej w takich strefach, jak transport drogowy, budynki czy rolnictwo. Mówi się jednak, o tym, iż skuteczność ESR powinna zostać zwiększona, czemu ma służyć wzmożony monitoring realizacji.  

Zapraszamy na debatę internetową

Oba te systemy działają wobec siebie w pewien sposób uzupełniająco. Jednak, z jakimi skutkami musiałaby się liczyć Unia Europejska, w przypadku, kiedy jeden z nich przestaje działać? Czy lepszym rozwiązaniem będzie bardziej zróżnicowane rozwiązań krajowych, czy ujednolicenie potrzeb względem rynku Europejskiego? Zarówno ETS, jak i ESR związane są bezpośrednio z aspektem finansowania. Jednak czy wojna i niestała kwestia ekonomiczna to dobry czas na zmiany w polityce klimatycznej? Na to i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź podczas najbliższego spotkania online. 

Debata „Polityka klimatyczna w czasie wojny” odbędzie się 17 marca o godzinie 11:00 na portalu Chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy do uczestnictwa, zadawania pytań i aktywnego udziału w relacji wydarzenia na żywo. Aby nie przegapić debaty, zachęcamy do zapisania się na wydarzenie.

Uczestnikami debaty będą: 

●      Magdalena Maj – Polski Instytut Ekonomiczny

●      Tobiasz Adamczewski – Forum Energii

●      Krzysztof Kobyłka– ekspert ds. energetyki, WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich

●      Aleksander Śniegocki – Instytut Reform

 

Spotkanie organizowane jest przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju.


Materiał przygotowano w ramach projektu LIFE_UNIFY dofinansowanego przez instrument finansowy LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl