PL   |   EN

Susza - i jej konsekwencje

Susza - i jej konsekwencje
źródło : pixabay.com
Od kilku tygodni w Polsce mamy do czynienia z przeważnie słoneczną i bezopadową pogodą. Kolejny rok - zima była ciepła i uboga w opad śniegu. To powoduje nasilenie suszy atmosferycznej, czyli obniżenie stanu wód w rzekach. Taką sytuację, szczególnie w południowej Polsce potwierdzają aktualne mapy dostępne na stronach IMGW.

To samo źródło wskazuje także spadek wilgotności gleby, szczególnie w strefie korzeniowej, czyli do 7 cm. Brak warstwy śniegu na polach uprawnych, która zatrzymałaby parowanie i utrzymała wilgotność w glebie – pogłębia deficyt wody, który jest szczególnie uciążliwy dla rolnictwa.

Wobec panujących warunków atmosferycznych nie bez znaczenia ma ilość zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń, które dzięki opadom miałyby szansę szanse pozostać wymyte. Szczególnie uciążliwe jest to w obszarach zurbanizowanych.

Czy w takich warunkach wiosna ma szansę wystartować?

Ratunkiem dla budzącej się przyrody są prognozowane na najbliższe dni opady, które przewidziane są w dużej mierze na terenie południowej części Polski – gdzie przede wszystkim widoczne są skutki panującej suszy. Prognoza w dłuższej perspektywie przewiduje w kwietniu opady w całej Polsce – a w części północnej - w ilościach nawet powyżej normy. To oczywiście prognozy, oby nie tylko optymistyczne, z punktu widzenia hydrologicznego.

Kolejnym ważnym zasileniem stanu rzek mają być zimowe roztopy zalegającego w górach śniegu, które mają szansę poprawić stany wód w rzekach, szczególnie w południowych częściach Polski.

A co w naszych ogródkach przydomowych?

Niestety częściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to rośliny zamierają z powodu braku dostępu do wody w strefie korzeniowej, niż z powodu przymrozków wiosennych.

Niska wilgotność gleby utrudnia rozpoczęcie sezonu prac ogrodowych - wobec braku zapasu deszczówki w beczkach, które nie miały jeszcze szansy napełnić się.

Pozostaje nam mocno zacisnąć kciuki wobec prognozowanych opadów i łapać deszczówkę – do czego zachęcam przez cały rok.

Zapraszam do wodnego świata, okiem hydrologa – www.facebook.com/jesteswoda

 

Stworzone przez allblue.pl