PL   |   EN

Emisje metanu wzrosły o rekordową ilość w 2021 r.

Emisje metanu wzrosły o rekordową ilość w 2021 r.
źródło : pixabay.com
• Globalna emisja metanu wzrosła o rekordową ilość w 2021 r., podała Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna. • Metan, kluczowy składnik gazu ziemnego, jest 84 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. • NOAA twierdzi, że roczny wzrost metanu atmosferycznego w ubiegłym roku wynosił 17 części na miliard, co jest największą ilością zarejestrowaną od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów w 1983 roku.

Globalne emisje metanu, drugiego co do wielkości czynnika przyczyniającego się do zmian klimatu spowodowanych przez człowieka po dwutlenku węgla, wzrosły o rekordową ilość w 2021 r.

Metan, kluczowy składnik gazu ziemnego, jest 84 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, ale nie trwa tak długo w atmosferze, zanim się rozpadnie. Główne czynniki przyczyniające się do emisji metanu obejmują wydobycie ropy naftowej i gazu, składowiska odpadów i ścieki oraz hodowlę zwierząt gospodarskich.

"Nasze dane pokazują, że globalne emisje nadal poruszają się w złym kierunku w szybkim tempie" - powiedział w oświadczeniu Rick Spinrad, administrator NOAA. "Dowody są spójne, alarmujące i niezaprzeczalne".

NOAA twierdzi, że roczny wzrost metanu atmosferycznego w ubiegłym roku wynosił 17 części na miliard, co jest największą ilością zarejestrowaną od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów w 1983 roku. Wzrost metanu w 2020 r. wyniósł 15,3 części na miliard. W 2021 r. poziom metanu w atmosferze wynosił średnio 1 895,7 części na miliard, czyli około 162% więcej niż w warunkach przedindustrialnych, podała NOAA.

Raport pojawił się po tym, jak ponad 100 krajów dołączyło do koalicji mającej na celu zmniejszenie emisji metanu o 30% do 2030 r. w stosunku do poziomu z 2020 r. Global Methane Pledge of 2021 obejmuje sześciu z 10 największych emitentów metanu na świecie - USA, Brazylię, Indonezję, Nigerię, Pakistan i Meksyk. Chiny, Rosja, Indie i Iran nie przyłączyły się do zobowiązania.

W ubiegłym roku przełomowy raport ONZ stwierdził, że drastyczne ograniczenie metanu jest konieczne, aby uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Raport mówi, że gdyby świat mógł zmniejszyć emisję metanu nawet o 45% do 2030 r., zapobiegłoby to 255 000 przedwczesnych zgonów i 775 000 wizyt w szpitalach związanych z astmą rocznie.

Kassie Siegel, dyrektor Instytutu Prawa Klimatycznego Centrum Różnorodności Biologicznej, powiedziała, że redukcja metanu jest stosunkowo tanim i łatwym sposobem na osiągnięcie znaczących korzyści klimatycznych.

"Redukcja metanu musi być częścią transformacyjnych globalnych wysiłków na rzecz stopniowego wycofywania śmiercionośnych paliw kopalnych na rzecz prawdziwie czystej energii odnawialnej" - powiedział Siegel w oświadczeniu. "Cokolwiek mniej stawia nas na katastrofalnej ścieżce do nierozpoznawalnego świata."

Badanie opublikowane w czasopiśmie Environmental Research Letters wykazało również, że zmniejszenie emisji metanu z przemysłu naftowego i gazowego, rolnictwa i innych źródeł ludzkich może spowolnić zmiany klimatu nawet o 30%.

NOAA ostrzegła również, że dwutlenek węgla nadal rośnie w historycznie wysokim tempie.

Globalna średnia powierzchniowa dla dwutlenku węgla w ubiegłym roku wyniosła 414,7 części na milion, co stanowi wzrost o 2,66 części na milion w stosunku do średniej z 2020 r., podała agencja. Pomiar ten oznacza 10. rok z rzędu, w którym dwutlenek węgla wzrósł o ponad dwie części na milion, co jest najszybszym tempem wzrostu od czasu rozpoczęcia monitorowania 63 lata temu.

Podczas gdy toczyła się debata na temat przyczyny ciągłego wzrostu emisji metanu, emisje dwutlenku węgla są głównym motorem zmian klimatu spowodowanych przez człowieka, powiedział NOAA.

Wpływ emisji dwutlenku węgla jest kumulatywny - powiedział w oświadczeniu Tans, starszy naukowiec z Global Monitoring Laboratory.

"Około 40% emisji Forda Model T z 1911 roku jest nadal w powietrzu" - powiedział Tans. "Jesteśmy w połowie drogi do podwojenia obfitości dwutlenku węgla, który był w atmosferze na początku rewolucji przemysłowej".

 

 Źródło: NOOA

Tagi

Stworzone przez allblue.pl