PL   |   EN

Komisja Europejska przedstawia plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r.

Komisja Europejska przedstawia plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r.
źródło : pixabay.com
Komisja Europejska przedstawiła plany ograniczenia własnej emisji gazów cieplarnianych o 60% przed końcem dekady, mówiąc, że pozostała część zostanie zrekompensowana usuwaniem dwutlenku węgla.

Plan nakłada ciężar na ograniczenie emisji z transportu i budynków biurowych, powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Zielony Ład.

"Ze względu na to, kim jesteśmy, dużo podróżujemy" - powiedział Timmermans, przedstawiając plan we wtorek, dodając, że Komisja szuka sposobów na zmniejszenie liczby podróży tam, gdzie to możliwe, jednocześnie "upewniając się, że podróżujemy bardziej zrównoważonymi sposobami".

Jeśli chodzi o własną flotę samochodów osobowych i dostawczych, "przejście na flotę pojazdów bezemisyjnych ma zostać zakończone najpóźniej do 2027 r." - powiedział organ wykonawczy UE w komunikacie opisującym swoje plany.

W przypadku dojazdów do pracy i poruszania się po Brukseli i Luksemburgu priorytetem będzie transport publiczny i ekologiczna mobilność, z flotą rowerów należących do Komisji i zwiększoną liczbą stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsce parkingowe zostanie zmniejszone o co najmniej 35%.

Emisje związane z podróżami związanymi z pracą, które stanowiły 28 proc. emisji w 2019 r., zostaną zmniejszone o połowę do 2025 r., "poprzez organizowanie inteligentnych i inteligentnych misji oraz bardziej ekologicznych sposobów podróżowania" – powiedział organ wykonawczy UE.

Jeśli chodzi o budynki, chodzi o to, aby wykorzystywać je coraz lepiej.

"Zmniejszając ilość budynków, z których korzystamy, zmieniając również miks energetyczny budynków, wykorzystując pieniądze, które oszczędzamy, aby budynki były bardziej energooszczędne i, miejmy nadzieję, neutralne dla klimatu w pewnym momencie" - powiedział Timmermans.

"Naprawdę możemy zmienić nasze postępowanie" - podkreślił.

W ubiegłym roku unijna władza wykonawcza ogłosiła już, że zmniejszy o połowę liczbę zarządzanych budynków w Brukseli – z 50 do 25 do 2030 r.

W przyjętym we wtorek komunikacie stwierdzono, że pozostałe budynki biurowe będą wykorzystywane bardziej elastycznie, z dynamicznymi przestrzeniami do pracy zespołowej i zwiększoną telepracą, która stała się już powszechna od wybuchu epidemii koronawirusa w 2020 r.

W samych budynkach produkcja energii na miejscu będzie rozwijana przy użyciu paneli fotowoltaicznych i słonecznego ogrzewania wody.

Usuwanie dwutlenku węgla

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że środki te zmniejszą emisje dwutlenku węgla przez Komisję o 60 % przed końcem dekady.

W przypadku pozostałych 40 proc. unijna władza wykonawcza stwierdziła, że będzie polegać na pochłanianiu dwutlenku węgla "w celu zneutralizowania nieuniknionych emisji i osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r.".

Komisja uznała, że "będzie to wiązało się z kosztami finansowymi", ale zobowiązała się, że "będzie polegać na usuwaniu dwutlenku węgla tylko w możliwie najmniejszym stopniu".

Usuwanie dwutlenku węgla polega na usuwaniu CO2 z atmosfery, albo za pomocą naturalnych środków, takich jak rosnące drzewa, albo za pomocą rozwiązań technologicznych, takich jak bezpośrednie wychwytywanie powietrza (DAC), gdzie gigantyczne wentylatory zasysają dwutlenek węgla bezpośrednio z powietrza.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu organ wykonawczy UE zobowiązał się do zasadzenia co najmniej trzech miliardów dodatkowych drzew w UE do 2030 r.

Komisja opracowuje obecnie system certyfikacji w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla, który ma zostać przedstawiony pod koniec roku.

Aby nadać priorytet działaniom ograniczającym emisje, organ wykonawczy UE powiedział, że "nie zamierza rozpoczynać pozyskiwania kredytów kompensacyjnych na działania związane z usuwaniem dwutlenku węgla przed 2030 r.".

Stworzone przez allblue.pl